Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinse de bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine
  Göre şu isimlerle anılır
  Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma, melanom, malign melanom gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel türleri mevcuttur.

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?

En sık görülen et beni denilendir, ikinci sırda leke şeklinde olanalr gelir. Yaş durumuna göre çocuklarda görülen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Hemanjiom ile ilgili merak edenler için https://www.hemanjiomtedavisi.com adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur, ancak sonradan çıkma ihtimali çok düşüktür. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

Ben Kimlerde Olur?

Tabii ki bu sorunun cevabı “ herkeste olabilir “ dir çünkü vücudu örten cilt 2 metre karedir ve vücuttki en büyük organdır doğal olarak bu kadar geniş bir yüzeyde yapısal değişlik olması mümkündür.

Gariptir ama insanları sınıflarsak sınıfındaki her bireyde ben olan gurup cadılardır. Cadı animasyonlarına, maskelerine veya cadı karikatürlerine baktığınızda koşulsuz hepsinde az veya çok, büyük veya küçük ben vardır. Yine bir çoğunda bu ben ya burnunun ucunda yada çenesinin bir tarafındadır. Bu istatistiki bilgiyi verdikten sonra şu söylenebilir “cadılarda ben olur”

İşin ciddiyetine gelirsek ben her yaşta (hatta doğuştan), her iki cinsiyette ve vücudun her yerinde görülebilen bir tür cilt deformasyonudur. Farklı yaşlarda, farklı bölgelerde ve çeşitli renklerde ( kırmızı, kahve rengi, siyah, cilt renginde) onlarca türü ( kabarık, pürtüklü, yüzeysel, derin ) olan ben oluşabilir.

Bazı ailelerde daha sık görülmesi aktarılan genetik bilgilerden yani ırsidir ( aileseldir ), anne babasında ben olan birinde olma ihtimali anne babasında olmayan birine kıyasla daha fazladır.

ben-kimde-olur ben-problemi
Tüm cadı resimlerinde, maskelerinde ya da heykelllerinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz en önemli ortak özellik mutlaka benlerinin olmasıdır

Güneşin ben oluşumunu artırdığı, var olanları büyüttüğü yönünde bilgi olsa da güneşte daha uzun süre çalışan kişilerde görülme sıklığı güneşte daha az duran kişilerden çok fazla değildir ve bu da güneşin aslında o kadar da suçlu olmadığını gösterir. Lekeler için bu durum geçerli değildir güneş görenlerde ve güneş gören yüzeylerde leke daha sık görülür. Daha sık görülmesi sebepler arasında sayılır ama mutlak neden olamaz.

Ben Resimleri

Ben problemi cinsiyet farketmeksizin milyonlarca insanın ortak problemleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle hazırladığımız ben resimleri sayfası ile sizlerin ben çeşitleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi ve görüntüye ulaşmanız için aşağıdaki kategorize edilmiş bir şekilde ben tedavi resimlerine yer verilecektir. Bu sayfada çok değişik renk,tip,şekil ve karakterde ben resimleri göreceksiniz.Kötü huylu olanlar hariç diğerlerinin tamamı teknolojiyle ameliyatsız tedavi edilebilir.Kötü huylu olanlarsa ilerleme durumuna göre yine teknoljik yöntemlerle ameliyatsız yada ameliyatla tedavi edilebilir.

Burun Bölgesinde Ben Resimleri
Bayanlar için önemli estetik sorunu olan burun bölgesi benleri sadece 5 dakikanızı ayırarak kurtulabilirsiniz.

burun-beni

burun-ucunda

Burun-ucunda-ben

burun-ustunde-ben

dibinde

kabarik-ben

Öncesi

Ensede ben

Benler ve Çeşitleri

Türkçede çok fazla isim kullanılmamıştır. Ben , et beni veya damar beni olarak değerlendirilir. Latince çok değişik isimler kullanılır. Melanom, malign melanom, nevus, papillom, keratom, granülom, angiom, dermatofibrom, lipom, verrü gibi isimlerle anılır. Bunların yapıları birbirinden çok farklıdır.

Benler

Et benleri

Ciltten kabarık genellikle cilt renginde bazen kahverengi yapılardır. Üzüm salkımı gibi saplı olabilirler veya geniş tabanları olabilir. En ideal tedavisi koter veya radyo frekanstır. İyi veya kötü huylu olduğu konusunda şüphe varsa tedavi esnasında inceleme amaçlı biopsi alınabilir. ”Ameliyatla alıp tahlil etmeli” şeklinde bir düşünce olsa da mantıklı değildir çünkü nasıl dikilirse dikilsin sonuçta koterle tedaviden çok daha rahatsız edici bir iz kalır. Koterle tedavide inceletme şansı yok gibi yaklaşılsa da istenilen her vakaya biopsi yapılabilir.

Damar beni

yapısı damar yumağından oluşmuştur,kırmızı veya mora çalar renklerde olabilir. Vücudun her yerinde olabilir. 1 mm olabileceği gibi yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyükte olabilir. Ameliyatla alınması ciddi kanama yapabilir. En ideal tedavi lazerle tedavidir. Tedavi sonrası fark edilir bir iz kalmaz. Yüzeysel olanlara şarap şekesi ( porto wine) denir.

Düz benler

Ciltten kabarık değillerdir, kahve renginin değişik tonlarında olurlar. büyüklükler 1 mm -10 mm arasında değişebilir. Lazer veya radyo frekansla tedavi edilir, tedavi sonrası fark edilir iz kalmaz.

Kötü huylu benler (ben kanserleri);

Malign melanom çok seyrek görülür ve tehlikeli bir bendir.

Bazal cell ca; Ben kanserlerinin % 99 dan daha fazlası bu tip kanserdir, tedavisi normal ben gibi yapılır ve tedavi başarı oranı % 100 yakındır. Daha çok 60 yaşından sonra ve cildin güneş gören yerlerinde çıkar.

Benler tedavi edileceğinde o ben için en uygun teknoloji tercih edilmelidir. Hastanın en doğru tedaviyi elde edebilmesi için ben tedavisinde kullanılan tüm teknolojilerin olduğu klinikleri tercih etmelidir. Sadece ameliyatla ben tedavisi yapılan bir kliniğe gidilmesi halinde iz kalmadan ben tedavisi yaptırma şansını yitirir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

328 Yorum

 1. Merhaba hocam. Yüzümde doğuştan olmayan sonradan oluşan benler var. Çok büyük değiller ama ben aldırmak istiyorum iz kalır mı? Tedavisi Nasıl olur bilgi almak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Lazerle veya radyofrekans la buharlaştırma yöntemleriyle alıyoruz.Radyofrekans genellikle 1 seansta,laser 3-4 seansta bitebiliyor. bazen ek seansBazen çok minimal bir iz kalabilir ancak iz açısından ameliyatla almayla kıyaslanamaz.Bu izler kişiye göre değişebilir.İz kalmayacak bir yöntem henüz tesbit edilemedi.
  Geçmiş olsun

 2. Merhaba. Yüzümde doğuştan olmayan çok büyük olmayan sonradan oluşan benler var ama bunlar et halinde değil sadece derinin üzerinde renk şeklinde. Aldırmak istiyorum iz kalır mı? Tedavisi Nasıl olur öğrenmek istedim yardımcı olursanız çok sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Lazerle veya radyofrekans la buharlaştırma yöntemleriyle alıyoruz.Bazen çok minimal bir iz kalabilir ancak iz açısından ameliyatla almayla kıyaslanamaz.İz kalmayacak bir yöntem henüz tesbit edilemedi.
  Geçmiş olsun

 3. Samet kaynak

  Merhabalar hocam benim burnumda sicilce gibi bir yara oluştu benim oynamamdan ötürü sık sık hızlı bi şekilde kanadi bir süre sonra ciddiyeye gittim damar beni olduğunu soyledi daha sonra hiç dokunmadim kurudu fakat kuru bi görüntü olarak kaldı bugün operasyonla aldırdım riskli bir durum olma ihtimali var mı padolojiye gönderildigi için içime bir sıkıntı çöktü ciddiye korkacak bişey olmadığını söylemişti fakat diğer doktorlar net bişey söylemedi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Damar beni dendiyse kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ancak ameliyatla alınan parçalar tedbir olarak genellikle patolojiye gönderilir.Yinede sonucu aldığınızda doktorunuzla görüşün
  Geçmiş olsun

 4. Yüzümde yüzeyi sert olan mercimek büyüklüğünde ben çıktı önce sivilce sandım ama değil
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip neredeyse hiç iz kalmayacak şekilde buharlaştırma yöntemi ile alabiliriz.

 5. Merhabalar
  Benim burnumun biraz sağında iki tane çenemin biraz üstünde dudağıma yakın iki tane ve kaşımın bitim noktasında kahverengi benler var burnumun yanındaki ve dudağımın alt tarafında olan çok hafif kabarık bunları aldırabiliyormuyuz acaba bi sakıncası var mı alınıyorsa iz kalır mı
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gözle pek farkedilebilecek iz kalmaz..benlerin durumuna göre laser yada buharlaştırma yöntemi ile tedavi edebiliriz.

 6. Zeynep Yılmaz

  Benim alnımda kahverengi bir benim var çok büyük değil ama çok küçükte değil alınabilir mi alınabilirse nasıl?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  alınabilir.hangi yöntemle alınacağına muayene ile karar veriyoruz

 7. nuruşlah

  Hocam kulagımın üst kosesınde eskıden ben yoktu bugün fark ettim sıvılce dıye sıktım 1-2 famla kanadı kanayınca sıbılce olmadığını snladm 1mm capında ıfacık 3tne kum tanesi kadar buyuklugunde et çıktı rengı yen rengıdı nolur bana yardım edın
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çok stres yapacak bir durum değil,muayene edip gerekirse alınıp patolojik tetkiki yapılır.

 8. Alnımın ortasında ben var tam olarak özgüven sıfırlayıcısı nasıl yok edebilirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile minimum veya derin değilse hiç iz kalmadan alabiliriz.

 9. Kaşımın arasında sivilce çıkmıştı bnde sıktım daha sonra kurumaya yavaş yavaş iyileşiyodu fakat bugün sivilce kırmızı ve kurulugu gitmiş şiş bi durumda acaba et beninemi dönüşücekki lütfen cevap verebilirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ödemden kaynaklanıyor olabilir.10-15 gün içinde düzelmezse ben oluşmuş olabilir

 10. Hocam benim karnımda doğuştan bir ben var ama geçen gün oynarken bir parçası elime geldi şu an ben yolunmuş şekilde ama yarası duruyor ne yapmamı önerirsiniz bir zararı olur mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ile değerlendirip gerekirse almak lazım.

 11. Hocam kafamda alnimin ustunde sac dibinde doguctan 2cm kadar ben var ne yapmam gerekiyor hic doktor a bu konuda gitmedim yardimci olursaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Resmini drnizam@ideaklinik.com ye atarsanız daha doğru yorum yapabiliriz.

 12. Yüzümde et beni olmayan bir ben vardı sonra akşam sivilce çıkar gibi acımaya başladığını fark ettim ve sivilce sanıp sıktım. Notmal sivilcede ki gibi iltihap aktı ancak sonra biraz kanayıp tekrar kapandı ve şişti. Ditek benin üstünde olduğu için soruyorum et beninr dönüşmeye başlamış olabilir mi?
  Op. Dr. Demet Ağras
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 13. Göğsümde mercimek büyüklüğünde beyaz bir ben vardı, traş olurken jiletle kanattım, 1-2 damla kan aktı.Ne yapmam gerekiyor ? Yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beninizi görmekte fayda var,muhtemelen alınmasını önereceğiz.

 14. semra sert

  Kizim 5 aylik ve yuzunde nohut buyukluyunde duzensiz ve kenari kirmizi seritli bir beni var.dogumsal bir ben.ne oldugunu ne yapacagimi bilmiyorum ama supheliyim de.sizce hastalik belirtisi ola bilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye gönderirseniz değerlendirip bilgilendirebiliriz

 15. 18 aylık kızımın aniden elinde beliren kalem ucu kadar siyah ben farkettim. Yaklaşık 2 hafta sonra yanağına kulağına yakın bölgede kahverengi yine kalma ucu kadar ben cikti. Dr Vit ve Ferruh damla hergün kullanıyorum. Neden kaynaklı olabilir. Bu yaşlarda çıkması normaldir. Tesekkurler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  çocuk doktoru ile görüşmenizi öneririm

 16. hocam benim koltuk altima yakin ten renginde bir ben var bu tehlikeli midir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ben şüpheli ise alınıp patolojide muayene edilerek ne olduğu anlaşılabilir,aldırıp kurtulabilirsiniz.

 17. Hocam sorum şu benim yüzümde küçücük 5 tane kabarık olmayan cilde yapışık açık kahve ben var. Yorumlardan okuduğum üzere buharlaştırma ile tedavi ediliyormuş fakat ben 13 yaşındayım bu yaşta uygulanabilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her yaşta uygulanabilir

 18. hocam 14 yaşındayım yüzümde kabarık olmayan , cilt ile aynı kabarıklıkta olan dümdüz 7 tane siyah ben var . tedavisi ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Buharlaştırma yöntemi ile tedavi olabilir.

 19. Merhaba hocam,
  ben uzun yıllar burkitt lenfoma hastalığım için kemoterapi aldım. kemoterapi sonrası yüzümde 7-8 adet ben oluştu bikaç tane de sivilce ve siyah noktalarla oynayınca oldu. kemoterapinin bir etkisi var mıdır? sivilce veya siyah nokta bene dönüşür mü? ve bunlar için nasıl bir tedavi yolu seçebilirim? cevplarınız için şimdiden tşkler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  siyah nokta bene dönüşmez ama ben önceleri siyah nokta gibi görünür.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.

 20. merhaba hocam ben hira benim sağ kaşımın üzerinde mercimek büyüklüğünde koyu kahve bir ben var bu karışımları kullanabiirmiyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hangi karışımdan bahsediyorsunuz bilmiyorum ama bu tür karışımlar benin ve çevresinin tahriş olmasına neden oluyor daha kötü sonuşlara gidebiliyor.beninizi laser veya buharlaştıma yöntemi hangisi uygunsa o yöntemlerle aldırmanızı öneririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri