Kıllı ben tedavisi nasıl yapılır?

İnsan vücudunun el içi ve ayak tabanı dışında kalan her yerinde kıl kökleri vardır ancak bunların büyük çoğunluğu gelişemez ve ayva tüyü şeklinde kalır. Genetik kodlarda belirlendiği gibi zamanı gelince saç, sakal, bıyık gibi bölgelerdeki kıllar gelişir.

İzah edilemeyen bir şekilde bazı koyu renkli benlerde hatta bazen cilt rengindeki benlerde aşırı kıllanma olur öyle ki bunlar sakal kadar güçlü, saç kadar sık bile olabilir. Bu tür yapılar 3-5 mm büyüklükte olabileceği gibi tüm bir bacağı yada tüm sırtı kaplayacak kadar geniş olabilmektedir.

Kıllı benlerin alınması

Kıllı Ben Tedavisi

Büyüklüğüne göre değişmektedir küçük birkaç mm ile 1-2 cm arasındakiler ameliyatsız yöntemlerle basitçe tedavi edilebilir. Bu şekilde ameliyatsız yöntemlerle tedaviden sonra önceden var olan kıllar olduğu gibi kalabilir bu durumda tedaviden sonra lazer epilasyon yada iğne epilasyon yapılabilir. Tüm bunlar bittiğinde belirsiz bir yanık izi gibi iz kalabilir.

Çok geniş yüzeyleri tutan büyüklükteki üzerinde kıl olan benlerin tedavisi daha çok cerrahi olarak yapılır. Ameliyatla o bölge cildi kılların kökünü de içerecek derinlikten tümüyle alınır, alınan yer hazır olduğunda başka bir bölgeden alınan ciltle kapatılır.
Oldukça zahmetli bir süreçtir bu sebeple daha çok yüz bölgesi gibi çok görünen ve estetik olarak hastayı çok rahatsız edenler alınır. Çapı çok büyük olanların ameliyatları kanlı ameliyatlardır. Ameliyatla çıkarılan bölgede belirgin iz kalır, nakil için deri alınan bölgede daha belirsiz bir iz kalır.
Ameliyatta derinden alındığı için o bölgede artık kıl çıkmaz.

Kıllı Ben Zaralı mı?

Halk arasında böyle bir yanlış inanış vardır, hatta bu yanlış inanış sebebiyle benini aldırmayan hastalar bile vardır. Ancak durum böyle değildir. Üzerinde kıl olan benler diğer benlerden daha tehlikeli değildir, bunların kanserleşme riski diğer benlerinkinden daha yüksek ya da düşük değildir.
Çok düşük riski vardır, tedaviyle alındığında bu küçük risk de ortadan kalkar.

Bendeki Kılların Kopartmak Tehlikeli mi?

Hayır hiçbir tehlikesi yoktur. Vücuttaki herhangib bir kılı çekmekten farksızdır. Yüksek kaliteli olduğu için çekerken acı fazla olabilir. Yine diğer kıllardan farklı olarak daha çabuk geri çıkabilir.

Epilasyon Yaptırılabilir mi?

Teknik olarak epilasyon yapılabilir ama büyük ihtimalle etkisiz kalacaktır çünkü benin rengi ışığın köklerin olduğu deirnliğe ulaşmazı oldukça zordur.
Sonuç olarak 2-3 cm ye kadar olanların tedavisi bu konuda yeterli teknolojik birikimi olan kliniklerde ayaktan ve basitçe alınabilir ancak çok geniş olanlar ameliyatla alınabilir. İlaçlarla veya bitkisel ürünlerle hiçbir şekilde düzelmez.

Et Beni Tedavisi

İnsan vücudunun her yerinde ben yada benler görülebilir. Doğuştan olacağı gibi, yaşadığımız süreçte sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen benlerin sayısında son yıllarda ciddi bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Peki nedir, neden olur, kimlerde görülür? gibi hususlara sayfada cevap vereceğiz.

Et Beni Nedir?

Her hangi bir şikayete neden olmayan yani zararsız diyebileceğimiz benlerden olup, cilt renginde olabildiği gibi kahverengi renkte olabilmektedir. En belirgin hali ciltten kabarık ve sürekli büyüyen bir yapıda oluşudur. Çoğu zaman siğil ile karıştırılsa da siğil gibi pütürlü bir yüzeyi olmayıp, cilt gibi düz bir yüzeye sahiptir. Siğiller vücudun diğer bölgelerine bulaşırken kabarık benlerde bulaşma gibi bir görülmez.

Et Beni Neden Olur?

Teknoloji hızla gelişmiş olsa bile bir çok sağlık ve estetik sorunun neden kaynaklandığına dair kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bilim adamlarının üzerinde durduğu ortak nokta vücudun deformasyonuna bağlı olduğu yönündedir. O nedenlekabarık benler belirli bölgelerde görülmektedir. Özellikle vücudumuzda sürtünme olan yerlerde boyun ve göğüs gibi bölgelerde daha sık görülür. Vücudun katmanları sürtünme sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Nasıl Geçer?
Öncelikle hiç bir ben kendi kendine geçme olasılığı yoktur. Sadece hemangioma dediğimiz ve bebeklerde doğuştan ortaya çıkan damar benleri 6 yaşına kadar kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır. Bunun dışında yüzeysel yada kabarık benler gibi büyüme olasılığı bulunan tüm benler cerrahi müdahale ile alınması gerekir.

Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle burada bilimsel ve en avantajlı tedavi yöntemini bulmak gerekir. Çünkü benler teknolojinin sağladığı imkanlar ile ameliyatsız alınırken aynı zamanda özellikle hasta yoğunluğu fazla olan merkezlerde ameliyat ile yapılmaktadır. Bazı merkezler ise hiç bir faydası olmadığı halde insanları çekmek için lazerle yaptığını belirtmektedir. IDEA klinik ben tedavi merkezi olarak sizlere önerimiz ameliyatsız yöntemler olacaktır. Çünkü sadece 2 dakika içinde yapılır ve neredeyse belirgin iz kalmaz. Peki ameliyatsız yöntemler nasıl yapılıyor? yazının devamında bu hususları görelim.

Buharlaştırma Yöntemi (Elektrokoter)
Ciltten kabarık benlerin yok edilmesinde en etkili yöntem hiç şüphesiz buharlaştırma ile yok etmek olacaktır. Var olan o fazlalığı cilde dokunduğu anda buharlaştıran elektrokoter cilt yüzeyine kadar buharlaştırarak yok etmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır.

Radyo Frekans (RF)

Damarsal hastalıkların tedavisinde özellikle varis hastalarında çok sık kullanılan cihazlardan biri Radyo Frekans kısa adı RF olup, aynı şekilde ben tedavisi içinde son yıllarda en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Buharlaştırma yöntemine benzer şekilde kabarık olan beni cilt seviyesine getirmektedir.

Lazer (kabarık Benlerde Kullanışlı değildir)
Cilt üzeri yapılan işlemlerde hiç şüphesiz lazer tercih edilmektedir. Fakat etkisi öylesine kısıtlı ki sadece yüzeysel benler ve lekelerde işe yaramaktadır. O nedenle kabarık olan benlerin tedavisinde lazer hiç bir işe yaramaz.

Krioterapi (Dondurarak) Önerilmez
Özellikle siğil tedavilerinde sıkça uygulanan yöntemlerden biri Krioterapi olup, kontrolsuz bir şekilde uygulandığı için çoğu zaman sağlıklı dokuya zarar vermektedir. O nedenle önerdiğimiz bir yöntem değildir.

Et Beni Alınca İz Kalır mı?

Operasyon yapılan her alanda belli belirsiz bir iz her zaman kalır. Fakat buharlaştırma ve radyofrekans uygulamasında kalan iz belli olmayacak düzeydedir. Yani sizi tanımayan bir insan ben aldırma işlemi yaptığınızı anlayamaz. Ameliyat ile ben aldırma yaptığınızda ise ömür boyu çok dikkat çekici bir iz ile yaşamak zorunda kalırsınız. Ben aldırma işlemi sonrası 10-20 gün sürecek bir kabuklanma olur. Sonrasında o kabuklanma düşerek yerine cildin yenilenmiş hali ortaya çıkar.

Et Beni Kanserleşir mi?

Benlerin zamanla kanserleşme riski bulunmaktadır. Çıkıntılı benler içinde geçerli olan bu durum daha minimal düzeyde kalmaktadır. Fakat aldırmanız halinde bu riski ortadan kaldırmış olursunuz. Dilerseniz alınan beni pataloji laboratuvarına gönderilmesini isteyerek kanser şüphesiz olup, olmadığını görebilirsiniz.

Et Benleri Büyür mü?

Evet arkadaşlar bu tipin en önemli yönü sürekli büyüme eğilimi içinde olmasıdır. Öyle ki 5-6 cm olarak büyüme riski bulunmaktadır. Bu sıkıntıdan kurtulmak için aldırılmasını öneriyoruz.

Tedavisi Ne Kadar Sürer
Belki size biraz abartılı gelecek ama sadece 1 dakika sürmektedir. Muayene ve tedavi dahil kişi 5 dakika gibi kısa bir sürede sağlık merkezinden ayrılmaktadır. Aşağıda yer alan video’da buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. Uygulama benlerin durumuna göre 2 farklı şekilde yapılmaktadır. O nedenle sayfanın devamında 2 farklı video görüntüsü eklenmiştir.

Evde Ben Tedavisi Yapmayın (Enfeksiyon Kapabilir)
Özellikle kabarık benlerde insanlar evlerinde iple, jiletle ve özel spreyler ile koparmaya çalışıyor. Bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir. İple koparsanız ile enfeksiyon kapma riskine karşı herhangi bir önlem yoktur. O nedenle 100-200 TL’lik bir masraftan kaçmak için sağlığınızı riski atmayın.

Cinsel Organda Et Beni Olur mu?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi evet vücudun her yerinde olabilir. Fakat cinsel organda benlerden çok siğiller olmaktadır. Çıkıntı şeklinde benler ile sıkça karıştırılan siğil bulunduğu yere göre farklı isimler almaktadır. Anal bölgede görülen siğillere Anal Kondilom adı verilmektedir. Bu tür siğiller bulaşıcıdır.

Öncesi Sonrası Sonuçları İnceleyin
Idea Klinik olarak 20 yıldan beri binlerce ben alımı yaptık, hastalarımızın görsellerini paylaşma taraftarı değiliz. Sizlere sonuçları göstermek adına aşağıda öncesi ve sonrası muhteşem sonuçları görebilirsiniz.

Öncesi Sonrası

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30386079

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

39 Yorum

 1. Op. Dr. Atilla Kaya

  Merhaba.
  Kırmızılık olması normal, iyileşme dokusudur. Bünyenizin iyileştirme özelliklerine bağlı olarak tam iyileşme gerçekleştiğinde kırmızılık geçecektir.
  Op.Dr.Seher Şirin

 2. Merhaba, burnumda toplu iğne başı kadar düz yüzeyli damar beni vardı. Geçen hafta radyofrekans ile yatırdım. Kabuklandı ve kabuk düştü. Şimdi altında benin 2 katı büyüklükte koyu kırmızı renkte hafif bir çukurluk var, bu normal mi?

 3. Merhaba,
  her yaşta ve her alanda ben tedavisi yapabilecek teknolojiye sahibiz.
  Kliniklerimizde ben tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz ve ameliyatsız yöntemlerle ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.
  Kliniklerimizin tüm şubelerinde benin yapısına göre lazer, Radyo Frekans, plazma, Koter veya ameliyatla çıkarma yöntemlerinden en uygun olanı seçip uyguluyoruz.
  Ben tedavisinde kullanılacak yöntemin yanı sıra tedavi bedeli de önemli, fakat tedavinizi yapacak olan doktorun tecrübesi ve becerisi, ben tedavisinde kullanılan cihazlarla ilgili almış olduğu eğitimler önemlidir.
  Tedaviden hemen sonra iz olur ancak 3-4 gün içinde tedavi bölgesi kabuk bağlar, 5-10 gün arasında kabuk düşer, daha sonra bu alanda hafif bir kırmızılık olur, bu kırmızılık iyileşme dokusudur, bünyenizin iyileşme özelliklerine göre zamanla cilt rengini alır. iyileşme tamamlandığında çıplak gözle bakıldığında sohbet mesafesinden farkedilir iz kalmaz.05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
  Op.Dr.atilla Kaya

 4. Ahmet Tarsus

  Merhabalar kzım 16 yaşında kaşının içinde var beni aldıralım deyip duruyor başına gelen varmı arkadaşlar ne gibi bir tedavi uygulamalı

 5. Kıllı benlerde kıl çıkmaya devam eder. Normal.

 6. Merhaba yanağımda kıllı bir ben var Dı 5mmçapında aldırdım cerrahi yöntemle 2 hafta oluyor tekrar dikiş üzerinden kul çıktı normal mi kıl dönmesi olur mu

 7. 5426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendşrelim

 8. Mrb kızmımın kokunda doğuçtan 30 cm çapında kıllı kahverengi düz yüzeyli leke var tedavisi nedir acaba

 9. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. RF ile ameliyatsız tedavi edebiliriz.bu telefondan extra bilgi alabilir,ayrıca size en yakın kliniğimizi öğrenip randevu alabilirsiniz

 10. Merhaba
  Benim sag omuzumda yaklasik 30 santim capinda siyah ve killi ben var ve gittik ce daha da buyuyor herhangi bir rahatsiz vermiyor sadece gorunusunden oldukca rahatsiz oluyorum bundan artik bundan kurtulmak istiyorum yardinci olursaniz sevinirim

 11. Merhaba
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz,durumunu değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz,

 12. merhaba benim kolumda kıllı ben var 2 cm büyüklüğünde. polislik de bir sıkıntı çıkmaması icin aldırmak istiyorum ancak daha öncede bir yerlerde okumuştum, benin 2 katı büyüklüğünde iz kalıyor diye. boyle bir durum mümkün mü. ız kalmaması gerekiyor kesinlikle. boyle bir uygulama var mi yardımcı olursanız sevinirim. ve tabiki fiyat konusu da önemli bir detay. bu tedavi yöntemi bana kaça mal olur.

 13. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 14. Mustafa ilçi

  4 yasınd Oglumun bas parmak uztunde 2.3 cm kıllı ben var iz kalmadan nasıl nerde aldırabilirim

 15. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
  Op.Dr.Atilla Kaya

 16. Kızımın doğuştan yüzünde kıllı nevüs var sağ kaşının üzerinde etrafında da kahverengilik var şuan üç aylık ne zaman tedavi ettirebiliriz

 17. ben tedavisi ile bende çıkan kılların tedavisi aynı yöntemle olmaz.kıllara epilasyon yaptırmanız yada cımbız vb bir şeyle almanız gerekir
  Op.Dr.Seher Şirin

 18. huban esra aşar

  Merhaba Benim çenemde üzerinde kıl çıkan bir nevüs vardı bunu 2 mart 2018 tarihinde cildiye doktoruna aldırdım yakarak aldı yüzeysel olarak fakat şu anda tekrar kıllar çıktı ben onu kıllardan rahatsız olduğum için aldırdım ne yapmam gerekir plastik cerrahi dr gitsem kılların tamamından kurtulurmuyum.Bana cevap yazarsanız sevinirim.Teşekkürler İyi günler.

 19. büyüyüp daha çirkin bir hale gelebilir.tedavi ettirmenizde fayda var
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri