Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinse de bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine
  Göre şu isimlerle anılır
  Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma, melanom, malign melanom gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel türleri mevcuttur.

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?

En sık görülen et beni denilendir, ikinci sırda leke şeklinde olanalr gelir. Yaş durumuna göre çocuklarda görülen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Hemanjiom ile ilgili merak edenler için https://www.hemanjiomtedavisi.com adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur, ancak sonradan çıkma ihtimali çok düşüktür. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

Ben Kimlerde Olur?

Tabii ki bu sorunun cevabı “ herkeste olabilir “ dir çünkü vücudu örten cilt 2 metre karedir ve vücuttki en büyük organdır doğal olarak bu kadar geniş bir yüzeyde yapısal değişlik olması mümkündür.

Gariptir ama insanları sınıflarsak sınıfındaki her bireyde ben olan gurup cadılardır. Cadı animasyonlarına, maskelerine veya cadı karikatürlerine baktığınızda koşulsuz hepsinde az veya çok, büyük veya küçük ben vardır. Yine bir çoğunda bu ben ya burnunun ucunda yada çenesinin bir tarafındadır. Bu istatistiki bilgiyi verdikten sonra şu söylenebilir “cadılarda ben olur”

İşin ciddiyetine gelirsek ben her yaşta (hatta doğuştan), her iki cinsiyette ve vücudun her yerinde görülebilen bir tür cilt deformasyonudur. Farklı yaşlarda, farklı bölgelerde ve çeşitli renklerde ( kırmızı, kahve rengi, siyah, cilt renginde) onlarca türü ( kabarık, pürtüklü, yüzeysel, derin ) olan ben oluşabilir.

Bazı ailelerde daha sık görülmesi aktarılan genetik bilgilerden yani ırsidir ( aileseldir ), anne babasında ben olan birinde olma ihtimali anne babasında olmayan birine kıyasla daha fazladır.

ben-kimde-olur ben-problemi
Tüm cadı resimlerinde, maskelerinde ya da heykelllerinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz en önemli ortak özellik mutlaka benlerinin olmasıdır

Güneşin ben oluşumunu artırdığı, var olanları büyüttüğü yönünde bilgi olsa da güneşte daha uzun süre çalışan kişilerde görülme sıklığı güneşte daha az duran kişilerden çok fazla değildir ve bu da güneşin aslında o kadar da suçlu olmadığını gösterir. Lekeler için bu durum geçerli değildir güneş görenlerde ve güneş gören yüzeylerde leke daha sık görülür. Daha sık görülmesi sebepler arasında sayılır ama mutlak neden olamaz.

Ben Resimleri

Ben problemi cinsiyet farketmeksizin milyonlarca insanın ortak problemleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle hazırladığımız ben resimleri sayfası ile sizlerin ben çeşitleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi ve görüntüye ulaşmanız için aşağıdaki kategorize edilmiş bir şekilde ben tedavi resimlerine yer verilecektir. Bu sayfada çok değişik renk,tip,şekil ve karakterde ben resimleri göreceksiniz.Kötü huylu olanlar hariç diğerlerinin tamamı teknolojiyle ameliyatsız tedavi edilebilir.Kötü huylu olanlarsa ilerleme durumuna göre yine teknoljik yöntemlerle ameliyatsız yada ameliyatla tedavi edilebilir.

Burun Bölgesinde Ben Resimleri
Bayanlar için önemli estetik sorunu olan burun bölgesi benleri sadece 5 dakikanızı ayırarak kurtulabilirsiniz.

burun-beni

burun-ucunda

Burun-ucunda-ben

burun-ustunde-ben

dibinde

kabarik-ben

Öncesi

Ensede ben

Benler ve Çeşitleri

Türkçede çok fazla isim kullanılmamıştır. Ben , et beni veya damar beni olarak değerlendirilir. Latince çok değişik isimler kullanılır. Melanom, malign melanom, nevus, papillom, keratom, granülom, angiom, dermatofibrom, lipom, verrü gibi isimlerle anılır. Bunların yapıları birbirinden çok farklıdır.

Benler

Et benleri

Ciltten kabarık genellikle cilt renginde bazen kahverengi yapılardır. Üzüm salkımı gibi saplı olabilirler veya geniş tabanları olabilir. En ideal tedavisi koter veya radyo frekanstır. İyi veya kötü huylu olduğu konusunda şüphe varsa tedavi esnasında inceleme amaçlı biopsi alınabilir. ”Ameliyatla alıp tahlil etmeli” şeklinde bir düşünce olsa da mantıklı değildir çünkü nasıl dikilirse dikilsin sonuçta koterle tedaviden çok daha rahatsız edici bir iz kalır. Koterle tedavide inceletme şansı yok gibi yaklaşılsa da istenilen her vakaya biopsi yapılabilir.

Damar beni

yapısı damar yumağından oluşmuştur,kırmızı veya mora çalar renklerde olabilir. Vücudun her yerinde olabilir. 1 mm olabileceği gibi yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyükte olabilir. Ameliyatla alınması ciddi kanama yapabilir. En ideal tedavi lazerle tedavidir. Tedavi sonrası fark edilir bir iz kalmaz. Yüzeysel olanlara şarap şekesi ( porto wine) denir.

Düz benler

Ciltten kabarık değillerdir, kahve renginin değişik tonlarında olurlar. büyüklükler 1 mm -10 mm arasında değişebilir. Lazer veya radyo frekansla tedavi edilir, tedavi sonrası fark edilir iz kalmaz.

Kötü huylu benler (ben kanserleri);

Malign melanom çok seyrek görülür ve tehlikeli bir bendir.

Bazal cell ca; Ben kanserlerinin % 99 dan daha fazlası bu tip kanserdir, tedavisi normal ben gibi yapılır ve tedavi başarı oranı % 100 yakındır. Daha çok 60 yaşından sonra ve cildin güneş gören yerlerinde çıkar.

Benler tedavi edileceğinde o ben için en uygun teknoloji tercih edilmelidir. Hastanın en doğru tedaviyi elde edebilmesi için ben tedavisinde kullanılan tüm teknolojilerin olduğu klinikleri tercih etmelidir. Sadece ameliyatla ben tedavisi yapılan bir kliniğe gidilmesi halinde iz kalmadan ben tedavisi yaptırma şansını yitirir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

322 Yorum

 1. Hayır önermiyorum çünkü ciddi lekelere neden olabiliyor.
  Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 2. Hocam benim burnumda ben var rahatsız ediyor beni elma sirkesiyle geçer diyorlar bu tedaviyi öneriyomusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri