Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinse de bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine
  Göre şu isimlerle anılır
  Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma, melanom, malign melanom gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel türleri mevcuttur.

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?

En sık görülen et beni denilendir, ikinci sırda leke şeklinde olanalr gelir. Yaş durumuna göre çocuklarda görülen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Hemanjiom ile ilgili merak edenler için https://www.hemanjiomtedavisi.com adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur, ancak sonradan çıkma ihtimali çok düşüktür. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

Ben Kimlerde Olur?

Tabii ki bu sorunun cevabı “ herkeste olabilir “ dir çünkü vücudu örten cilt 2 metre karedir ve vücuttki en büyük organdır doğal olarak bu kadar geniş bir yüzeyde yapısal değişlik olması mümkündür.

Gariptir ama insanları sınıflarsak sınıfındaki her bireyde ben olan gurup cadılardır. Cadı animasyonlarına, maskelerine veya cadı karikatürlerine baktığınızda koşulsuz hepsinde az veya çok, büyük veya küçük ben vardır. Yine bir çoğunda bu ben ya burnunun ucunda yada çenesinin bir tarafındadır. Bu istatistiki bilgiyi verdikten sonra şu söylenebilir “cadılarda ben olur”

İşin ciddiyetine gelirsek ben her yaşta (hatta doğuştan), her iki cinsiyette ve vücudun her yerinde görülebilen bir tür cilt deformasyonudur. Farklı yaşlarda, farklı bölgelerde ve çeşitli renklerde ( kırmızı, kahve rengi, siyah, cilt renginde) onlarca türü ( kabarık, pürtüklü, yüzeysel, derin ) olan ben oluşabilir.

Bazı ailelerde daha sık görülmesi aktarılan genetik bilgilerden yani ırsidir ( aileseldir ), anne babasında ben olan birinde olma ihtimali anne babasında olmayan birine kıyasla daha fazladır.

ben-kimde-olur ben-problemi
Tüm cadı resimlerinde, maskelerinde ya da heykelllerinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz en önemli ortak özellik mutlaka benlerinin olmasıdır

Güneşin ben oluşumunu artırdığı, var olanları büyüttüğü yönünde bilgi olsa da güneşte daha uzun süre çalışan kişilerde görülme sıklığı güneşte daha az duran kişilerden çok fazla değildir ve bu da güneşin aslında o kadar da suçlu olmadığını gösterir. Lekeler için bu durum geçerli değildir güneş görenlerde ve güneş gören yüzeylerde leke daha sık görülür. Daha sık görülmesi sebepler arasında sayılır ama mutlak neden olamaz.

Ben Resimleri

Ben problemi cinsiyet farketmeksizin milyonlarca insanın ortak problemleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle hazırladığımız ben resimleri sayfası ile sizlerin ben çeşitleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi ve görüntüye ulaşmanız için aşağıdaki kategorize edilmiş bir şekilde ben tedavi resimlerine yer verilecektir. Bu sayfada çok değişik renk,tip,şekil ve karakterde ben resimleri göreceksiniz.Kötü huylu olanlar hariç diğerlerinin tamamı teknolojiyle ameliyatsız tedavi edilebilir.Kötü huylu olanlarsa ilerleme durumuna göre yine teknoljik yöntemlerle ameliyatsız yada ameliyatla tedavi edilebilir.

Burun Bölgesinde Ben Resimleri
Bayanlar için önemli estetik sorunu olan burun bölgesi benleri sadece 5 dakikanızı ayırarak kurtulabilirsiniz.

burun-beni

burun-ucunda

Burun-ucunda-ben

burun-ustunde-ben

dibinde

kabarik-ben

Öncesi

Ensede ben

Benler ve Çeşitleri

Türkçede çok fazla isim kullanılmamıştır. Ben , et beni veya damar beni olarak değerlendirilir. Latince çok değişik isimler kullanılır. Melanom, malign melanom, nevus, papillom, keratom, granülom, angiom, dermatofibrom, lipom, verrü gibi isimlerle anılır. Bunların yapıları birbirinden çok farklıdır.

Benler

Et benleri

Ciltten kabarık genellikle cilt renginde bazen kahverengi yapılardır. Üzüm salkımı gibi saplı olabilirler veya geniş tabanları olabilir. En ideal tedavisi koter veya radyo frekanstır. İyi veya kötü huylu olduğu konusunda şüphe varsa tedavi esnasında inceleme amaçlı biopsi alınabilir. ”Ameliyatla alıp tahlil etmeli” şeklinde bir düşünce olsa da mantıklı değildir çünkü nasıl dikilirse dikilsin sonuçta koterle tedaviden çok daha rahatsız edici bir iz kalır. Koterle tedavide inceletme şansı yok gibi yaklaşılsa da istenilen her vakaya biopsi yapılabilir.

Damar beni

yapısı damar yumağından oluşmuştur,kırmızı veya mora çalar renklerde olabilir. Vücudun her yerinde olabilir. 1 mm olabileceği gibi yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyükte olabilir. Ameliyatla alınması ciddi kanama yapabilir. En ideal tedavi lazerle tedavidir. Tedavi sonrası fark edilir bir iz kalmaz. Yüzeysel olanlara şarap şekesi ( porto wine) denir.

Düz benler

Ciltten kabarık değillerdir, kahve renginin değişik tonlarında olurlar. büyüklükler 1 mm -10 mm arasında değişebilir. Lazer veya radyo frekansla tedavi edilir, tedavi sonrası fark edilir iz kalmaz.

Kötü huylu benler (ben kanserleri);

Malign melanom çok seyrek görülür ve tehlikeli bir bendir.

Bazal cell ca; Ben kanserlerinin % 99 dan daha fazlası bu tip kanserdir, tedavisi normal ben gibi yapılır ve tedavi başarı oranı % 100 yakındır. Daha çok 60 yaşından sonra ve cildin güneş gören yerlerinde çıkar.

Benler tedavi edileceğinde o ben için en uygun teknoloji tercih edilmelidir. Hastanın en doğru tedaviyi elde edebilmesi için ben tedavisinde kullanılan tüm teknolojilerin olduğu klinikleri tercih etmelidir. Sadece ameliyatla ben tedavisi yapılan bir kliniğe gidilmesi halinde iz kalmadan ben tedavisi yaptırma şansını yitirir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

328 Yorum

 1. hocam küçük kahverengi leke benleri kaç seanta alınabilir tek seans yeterli mi bunun için
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Buharlaştırma ile tek seans ta tedavi olur.

 2. Merhaba hocam esimin bi kac yil once karninda gobeginin alt hizasinda acik renkte leke cikmisti simdiyse büyüdü rengi koyulastı koyu kahverengi sihah kucuk nokta olustu cevresndede iki tane daha acik renkte benler cıktı şakağındada küçük kabartı var moralimiz çok bozuk kanser olabilirmi çok üzülüyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmeden yorum yapamayız muayene ve gerekirse patolojik tetkikleri yaptırmalısınız.

 3. Hocam benim alnimin bitiminde mercimek buyuklugunde hafif kabarik bir ben cikti sivilceydi bene donustu daha sonra birazcik buyudu rengi once karardi suan bir kisminin rengi beyaz acaba alinabilirmi ve beyazlasma sebebi ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınması ve patolojik incelemesinin yapılması gerekir.

 4. hocam yüzümde leke olarak 5 tane kahverengi benler var aldırmak istiyorum tek seanta yok edilebilir mi

 5. yani herhangi bir tehlikesi yan etkisi yok diosun dimi hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çok tekrar olacaksa önermiyoruz.

 6. hocam merhaba benim yüzümde kahverengi leke şeklinde benler var ve ben bunları aldırmak için bi özel hastaneye gittim ve ordaki doktor bana hastanelerinde karbondioksit lazer olmadıgını eger istersem bu kıllar için lazer epilasyon yaptıkları lazerle alabilecegini söyledi böle bişey varmı olabilir mi ve saglıklı mı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrar tekrar tedavi seansları gerekebilir,kahverengi benlere çok etkili değil.

 7. Fotoğraf gönderme gibi bir seçenek olsa onu da yapardım görürsünüz büyüklüğünü en azından hocam

 8. Merhaba hocam benim sırtımda kocaman birsey var doktora gittiğimde ben dedi ama sonradan çıktı git gide büyüyor bi de kaşintisi ben olduğuna emin değilim ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  IDEA sayfasından drnizam @ ideaklinik.com adresine resmini gönderebilirsiniz.

 9. merhaba hocam benim yüzümde kahverengi küçük leke şeklinde benler var bunlar plastik cerrahi tarafindan alınabilir mi. leke şeklinde benler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  alınabilir ama cerrahi olarak almak çok i bırakır bu sebeple ameliyatsız yöntemleri kullanıyoruz.

 10. Mrb hocam hamileyim ve gogus ucumda et beni cikti hatta sonradan bi kac tane daha cogaldi rengi kahve rengiicinde siyah cizgiler var cildiye doktoru bir tur et beni dedi ama yinede endiseleniyorum sonucta bebek emzirecegim yakinda yardimci olurmusunuz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hamilelikte çok ciddi olmadığı sürece cerrahi veya başka müdahaleler yapılmıyor.

 11. Hocam benim de yüzümde doğuştan bi benim var küçükken düz kahve renkliydi ama gitgide büyüdü ve uç kısmı koyulasmaya basladi geçenlerde de dikkatimi çeken bişey oldu uzerinde çıkan tüyleri alirken ilk defa çok acidi ve cok küçük bir deri parçası ayrıldı acaba kötü huylu olabilir mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığın şikayet tek başına kötü huylu olduğunu göstermez,ancak şüpheli benlerin alınıp patolojide incelenmesinde fayda var.

 12. Merhaba hocam benim yaklaşık iki üç yıl önce sırtımda sivilce çıktı sonradan yavaş yavaş ben e dönüstu ve öyle kaldi sert kahverengi ve arada kasindigini hissediyorum sizce bi hekime gorunmeli miyim tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görülüp ne olduğunun anlaşılması iyi olur.

 13. Merhaba hocam 4 yaşında oğlum var 1 yaşındayken burnunun üzerinde siğile benzer küçücük nokta gibi dışarı çıkıntılı yağ gibi duran birşey çıktı cildiye doktoru yaktı daha sonra ikinciye yine aynı yerde çıktı yine yakıldı şimdi 4 yaşında fakat çenesinde alnının ortasında kaşında yine belirdi aynı şeyler bunlar nedir bilmiyoruz bizlere nasıl bir yol izlememiz gerektigini anlatırmısınız çoğalmalarından korkuyoruz cevabınızı bekliyoruz çok teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Lezyonları görmeden yorum yapmak doğru olmaz,eğer siğilse telkinle çoğu zaman geçiyor,çok agresif müdahaleler iz bırakıyor ve tekrarlayabiliyor.

 14. mustafa

  Mrb hocam 28 yasindayım.Sol elmacık kemiğimin 1 cm altında nohut büyüklüğünde, koyu renkte sayılır( siyaha yakın) üzerinde kıl çıkan, dışa dogru kabarık çocukluğumdan beri var olan benim Son 3-4 aydır baya kaşıntı yapıyor.cildiye uzmanına gittim biraz şişmiş olduğunu söyledi ve alınması gerekiyor dedi sonra patalojik incelemeye gondericekmis. Sorum yüzümde iz kalmasından ziyade sağlığımı olumsuz etkileyecek bir durum olabilir mi kanser gibi ? Teşekkürler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İncelenince ne olduğu anlaşılacak.

 15. Hocm bnm yuzumde mercimek büyüklüğünde siyah bi ben var aldirmak istiyorum fakatkimsenin farketmiyecegi ssekilde olsun istiyorum lazerle tedavide kaç gün içinde gidiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Buharlaştırma tedavisi 10 günde geçer,penbe iyileşme dokusu rengi 1,5-2 ayda düzelir.

 16. burçin

  benim sırtımda ve oldukça büyük bir leke var doktora gözüktüm biri ben dedi başkası ise mantar dedi anlamadım ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye fotoğraf gönderin değerlendirelim

 17. merhaba doktor bey benim burun kanatlarımın birinde bir et beni var 2-3 yıl önce oluştu 2 yaşında bi oğlum var burnumla oynamayı çok seviyo oynadıkça beni daha çıkıntılı hale geliyo ayrıca benimde bazen elim takılıyo ben ten renginde içindede kan var gibi sizce aldırmalımıyım sağlık açısından bi sorun yaşarmıyım teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  aldırmanız daha doğru olur

 18. Merhaba Hocam , 10 yasimda beliren zamanlada koyulasip koyulasmasi duran leke seklinde, kabariligi olmayan buyuk bir benm var ve sag yanagin 2/3 unu kapliyor.Bunu nasil aldirabikirm yillar once universite lazerin ilerde ne getirecegi belli olmaz dedi ve 2 yil once ozel bir hastanede cerrahi olarak bir soyma opr. gecirdm ck hafif acildi.Artik pskolojimj etkiliyor su an 25 yasindaym.Ne tavsiye edersiniz, bu isi para icin yapan hekimlerede yuzumu emanet etmek istemiyiyorm ben tedavsnde kanser riski olur mu?Donerseniz cok mutlu olurum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ben tedavisinde ben dokusunun tamamen çıkarılması kanser riskini artırmaz ancak benlerin çok tahriş edilmesi ve kurcalanıp kısmen yerinde bırakılması doğru olmaz.Tarif ettiğiniz büyüklükte leke için iz bırakmadan kesin çözüm öneremiyorum.

 19. bedirhan

  merhaba benim yüzümde minik minik çok sayida ben var bunlardan nasil kurtulabilirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edildikten sonra buharlaştırma veya lazerle benlerinizden kurtulabilirsiniz.

 20. Yüzeyler siyah benler, yani et beni olmayanlar için nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz hocam? bunların kremlerimi var yksa aynı lazar v.s yöntemlermi? Teşekkürler. ve ayrıca genital siğil diye basit bir hastalık var ama benim o bölgede siğil yokta et beni var? bunun için ne yapmalıyız çünkü oradaki pürüzsüz yüzeye sahip buradan anladım. Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Normal benler laser veya buharlaştırma ile tedavi ediyoruz.Genital siğil basit bir hastalık değil,ancak et beni daha kolay alınır veya buharlaştırma ile tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri