Ben Çeşitleri ve Sınıflandırılışı

Ben Çeşitleri

Halk arasında ben olarak bilinse de bilimsel anlamda bir çok çeşidi bulunmaktadır. Tehlike arz eden, etmeyen yada fazla zaman kaybetmeden cerrahi müdahale gerektirecek anlamda ben çeşitleri olduğunu bilmeli sizin vücudunuzda yer alan problemi bir anlamda kendinizde teşhis etmelisiniz. Benler nasıl sınıflandırılır ve nelere dikkat etmek gereklidir.

 • Büyüklüğüne
 • Kabarıklık durumuna
 • Renklerine
 • Davranış şekillerine
  Göre şu isimlerle anılır
  Ben Çeşitleri olarak daha çok Nevüs – Polip – Papül – Makul – Hemanjiom – aktinik Keratoz – Spider Anjioma, melanom, malign melanom gibi bir çok tür ve tıp dilinde sınıflandırılmış bilimsel türleri mevcuttur.

Ben Çeşitleri

Sık Görülen Ben Çeşitleri Nelerdir?

En sık görülen et beni denilendir, ikinci sırda leke şeklinde olanalr gelir. Yaş durumuna göre çocuklarda görülen türde benler vardır. Örnek hemanjiom denilen damar beni bebeklerde oluşup zamanla önlem alınıp tedavisi gerçekleşmediğinde hızla büyümekte ve yer aldığı alanı kaplamaktadır. Normal benlerden çok farklı olup normal bir insanı dehşete düşürecek düzeyde büyüyebilmektedir. Hemanjiom ile ilgili merak edenler için https://www.hemanjiomtedavisi.com adresinden resimlere ve bilgilere bakabilirler.

Doğumsal ve Sonradan Olabilir
Yukarda hemanjiomdan bahsederken bebeklerde yani doğum esnasında oluştuğundan bahsettik bir çok ben çeşidi ise doğumdan sonra yada ilerleyen yaşlardada görülebilen çeşitler mevcuttur, ancak sonradan çıkma ihtimali çok düşüktür. Sonradan olanlar et benleri yada düz benler olarak görülmektedir.

Ben Kimlerde Olur?

Tabii ki bu sorunun cevabı “ herkeste olabilir “ dir çünkü vücudu örten cilt 2 metre karedir ve vücuttki en büyük organdır doğal olarak bu kadar geniş bir yüzeyde yapısal değişlik olması mümkündür.

Gariptir ama insanları sınıflarsak sınıfındaki her bireyde ben olan gurup cadılardır. Cadı animasyonlarına, maskelerine veya cadı karikatürlerine baktığınızda koşulsuz hepsinde az veya çok, büyük veya küçük ben vardır. Yine bir çoğunda bu ben ya burnunun ucunda yada çenesinin bir tarafındadır. Bu istatistiki bilgiyi verdikten sonra şu söylenebilir “cadılarda ben olur”

İşin ciddiyetine gelirsek ben her yaşta (hatta doğuştan), her iki cinsiyette ve vücudun her yerinde görülebilen bir tür cilt deformasyonudur. Farklı yaşlarda, farklı bölgelerde ve çeşitli renklerde ( kırmızı, kahve rengi, siyah, cilt renginde) onlarca türü ( kabarık, pürtüklü, yüzeysel, derin ) olan ben oluşabilir.

Bazı ailelerde daha sık görülmesi aktarılan genetik bilgilerden yani ırsidir ( aileseldir ), anne babasında ben olan birinde olma ihtimali anne babasında olmayan birine kıyasla daha fazladır.

ben-kimde-olur ben-problemi
Tüm cadı resimlerinde, maskelerinde ya da heykelllerinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz en önemli ortak özellik mutlaka benlerinin olmasıdır

Güneşin ben oluşumunu artırdığı, var olanları büyüttüğü yönünde bilgi olsa da güneşte daha uzun süre çalışan kişilerde görülme sıklığı güneşte daha az duran kişilerden çok fazla değildir ve bu da güneşin aslında o kadar da suçlu olmadığını gösterir. Lekeler için bu durum geçerli değildir güneş görenlerde ve güneş gören yüzeylerde leke daha sık görülür. Daha sık görülmesi sebepler arasında sayılır ama mutlak neden olamaz.

Ben Resimleri

Ben problemi cinsiyet farketmeksizin milyonlarca insanın ortak problemleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle hazırladığımız ben resimleri sayfası ile sizlerin ben çeşitleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi ve görüntüye ulaşmanız için aşağıdaki kategorize edilmiş bir şekilde ben tedavi resimlerine yer verilecektir. Bu sayfada çok değişik renk,tip,şekil ve karakterde ben resimleri göreceksiniz.Kötü huylu olanlar hariç diğerlerinin tamamı teknolojiyle ameliyatsız tedavi edilebilir.Kötü huylu olanlarsa ilerleme durumuna göre yine teknoljik yöntemlerle ameliyatsız yada ameliyatla tedavi edilebilir.

Burun Bölgesinde Ben Resimleri
Bayanlar için önemli estetik sorunu olan burun bölgesi benleri sadece 5 dakikanızı ayırarak kurtulabilirsiniz.

burun-beni

burun-ucunda

Burun-ucunda-ben

burun-ustunde-ben

dibinde

kabarik-ben

Öncesi

Ensede ben

Benler ve Çeşitleri

Türkçede çok fazla isim kullanılmamıştır. Ben , et beni veya damar beni olarak değerlendirilir. Latince çok değişik isimler kullanılır. Melanom, malign melanom, nevus, papillom, keratom, granülom, angiom, dermatofibrom, lipom, verrü gibi isimlerle anılır. Bunların yapıları birbirinden çok farklıdır.

Benler

Et benleri

Ciltten kabarık genellikle cilt renginde bazen kahverengi yapılardır. Üzüm salkımı gibi saplı olabilirler veya geniş tabanları olabilir. En ideal tedavisi koter veya radyo frekanstır. İyi veya kötü huylu olduğu konusunda şüphe varsa tedavi esnasında inceleme amaçlı biopsi alınabilir. ”Ameliyatla alıp tahlil etmeli” şeklinde bir düşünce olsa da mantıklı değildir çünkü nasıl dikilirse dikilsin sonuçta koterle tedaviden çok daha rahatsız edici bir iz kalır. Koterle tedavide inceletme şansı yok gibi yaklaşılsa da istenilen her vakaya biopsi yapılabilir.

Damar beni

yapısı damar yumağından oluşmuştur,kırmızı veya mora çalar renklerde olabilir. Vücudun her yerinde olabilir. 1 mm olabileceği gibi yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyükte olabilir. Ameliyatla alınması ciddi kanama yapabilir. En ideal tedavi lazerle tedavidir. Tedavi sonrası fark edilir bir iz kalmaz. Yüzeysel olanlara şarap şekesi ( porto wine) denir.

Düz benler

Ciltten kabarık değillerdir, kahve renginin değişik tonlarında olurlar. büyüklükler 1 mm -10 mm arasında değişebilir. Lazer veya radyo frekansla tedavi edilir, tedavi sonrası fark edilir iz kalmaz.

Kötü huylu benler (ben kanserleri);

Malign melanom çok seyrek görülür ve tehlikeli bir bendir.

Bazal cell ca; Ben kanserlerinin % 99 dan daha fazlası bu tip kanserdir, tedavisi normal ben gibi yapılır ve tedavi başarı oranı % 100 yakındır. Daha çok 60 yaşından sonra ve cildin güneş gören yerlerinde çıkar.

Benler tedavi edileceğinde o ben için en uygun teknoloji tercih edilmelidir. Hastanın en doğru tedaviyi elde edebilmesi için ben tedavisinde kullanılan tüm teknolojilerin olduğu klinikleri tercih etmelidir. Sadece ameliyatla ben tedavisi yapılan bir kliniğe gidilmesi halinde iz kalmadan ben tedavisi yaptırma şansını yitirir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

328 Yorum

 1. hocam benim yüzümde doğum lekesi var normal çok az açık alınır mı yaşım 13
  Op. Dr. Demet Ağras
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  info @ideaklinik.com ye fotoğraf gönderirseniz değerlendirip.nasıl bir yol izleyeceğinizi söyleyebilirim

 2. Benim burnunun üstünde benim var kahverengi büyük değil şükür ama görünce rahatsız oluyorum
  Op. Dr. Demet Ağras
  aldırabilirsiniz.RF yada laserle

 3. Hocam benim yüzümde toplamda 7 adet, bunların 2si 2-3mm çapında tahmin ettiğim diğerleri daha küçük olan benler var. Yeşil Kartlı biriyim. İzmirde oturuyorum. Yıllardır var ve ne zaman çıktığını hatırlamıyorum. Bana öneriniz ne olabilir. İlk defa araştırma yapıyorum. İzmir Karşıyaka da oturuyorum. Şimdiden ilginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  IDEA İzmir e muayene (ücretsiz) olup ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 4. Yasin bayraktar

  Merhabalar hocam ben 23 yaşındayım.bugün ilk defa Boğaz’ımda beni farkettim kahverengi degil beyaz sizce bunhn sebebi nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp ona göre yorum yapılabilir.

 5. Ümmühan

  Hocam 6 buçuk aylık kızımin yanağında iki minik nokta halinde ben oluştu,bu yaşta normal midir ,ilerleyen yaşlarında buyur mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Genitik yapıya bağlı olarak oluşabilir ve büyüme ihtimali var.

 6. hocam bnm yüzümde kahverengi bi büyük ben var alınabilir mi acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Alınabilir,görüp değerlendirdikten sonra yöntemine karar verilir.

 7. Sayın Hocalarım,
  Birkaç farklı hastanede nevus flammeus teşhisi konulan kafamın arka kısmında kızarıklık var. Lazerle tedavisinin yapılabildiğini duyduğum için Hacettepe Hastanesi’ne gittim. ‘Bizim lazerimiz bunu tedavi etmez.’ dendi.
  Sizin kurumunuzda bu kızarıklık giderilebiliyor mu?
  Kaç seans uygulanıyor ve seanslar arası süre ne kadardır?
  Şayet tedavi edilebilirse toplamda ne kadar ücret ödemem gerekir?
  Herhangi bir iz kalır mı?
  Kızarıklık tamamen mi giderilir, kısmen mi? Yani bakıldığında fark edilir mi?
  Aynı dedaviden uygulamışsanız resimlerini paylaşabilir misiniz?
  Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Nevüs flammeus da dokunun derinliğine göre değişik tip laserler uyguluyoruz. Ancak lekeyi görmemizde fayda var. İsterseniz 0506 142 41 12 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf gönderebilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 8. Hocam benim sol omzumda ben gibi ama degil kirmizi birsey var et cikintisina benziyor kasiniyor baya.muayene olmustum enfeksiyon demislerdi ama hicbir tedavi uygulamadilar.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Tedavi vermediklerine göre ciddi bir enf yok demekki. 0506 142 41 12 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf gönderebilirsiniz.Ne zamandan beri olduğunu da belirtin,daha doğru değerlendirelim
  Geçmiş olsun

 9. 4 aylık bir kızım var belinde kırmızı bir ben var bu normal mi kırmızı ben olabilir mi
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Damar beni veya hemangiom olabilir.0506 142 41 12 numaraya WhatsApp dan fotoğrafı mesaj atarsanız veya drseher@ideaklinik.com ye fotoğraf gönderirseniz daha kesin bilgi verebiliriz.
  Geçmiş olsun

 10. Hocam merhaba benim sırtımda çıkıntılı halde koyu kahve rengi icinde 3 tane kücük nokta bulunan ben var ve kaşınıyo . Ne yapmaliyim ? Teşekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sizi rahatsız ediyorsa RF ile alabiliriz,şüpheli ise patolojide incelenmesi gerekir.

 11. Hamilelikten sonra boynum da beyaz et benleri çıktı bunun nedeni ve tedavisi için ne yapabilirim teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Et benlerini iz kalmadan RF ile alıyoruz.

 12. ssiinneemm

  Merhabalar ben daha önce yüzümdeki benleri aldırmıştım potolojiden temiz geldi çokk şükür.kızıma 5 yıl önce hamileyken 35 kilo almıştım boynumdaki et beni büyüdü ve öyle kaldı.sıkıntı varmıdır acab?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Kesin bir şey söylemek için görmek gerekir.IDEA cerrahi merkezinde ben muayenesi ücretsiz. Gelirseniz değerlendiririz,gerekirse biyopsi alarak beninizi ameliyatsız alırız.
  Geçmiş olsun

 13. İyi günler benim annemin sol elinin üzerinde 5 yıldır yeşil hafif kabarık bi leke var bir ay önce bana odun kırarken oraya tahta battı bu yüzden böyle dedi bende kenarından iğneyle biraz kurcaladım da çok fazla derine girmedim ufak bi bene göre baya bi kanadı şimdi acıyormuş bende korkuyorum kötü bişey olur mu diye bana yardımcı olur musunuz???
  Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip ne gerekiyorsa yapılabilir.

 14. Ben benimi kendim kopardim.fakat yanlişlikla oldu.Bu ben tekrar eski halini alır mi???Umarim alir.çünkü böyle de pek iyi değil.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beninizi kurcalamak doğru değil,eski halini alabilir,almayabilirde belli olmaz.

 15. Merhaba 8 aylik gebe yim ve kalcamda siyah benler cikti boylari farkli esit degiller acaba gebe oldugum icin mi yoksa bir cilt sorunumu lutfen beni aydinlatirmisini.?
  Op. Dr. Demet Ağras
  Gebelikten çıkmaz da gebelik beni büyütebilir, alabiliyoruz.

 16. hocam merhaba iki yaşında kızım var sol kolunun omuza yakın kisminda toplu iğne başı kadar ufak ve siyah bir ben var yakip ediyoruz 5 aydır çok az bir büyüme oldu tehlikeli midir ne yapmamızı önerirsiniz?
  Op Dr Atilla kaya
  Bu yaşta tehlikeli olma ihtimili yok diyecek kadar az ama yinede görmek lazım

 17. Merhabalar hocam benim sol kulagimin önünde siyah et beni gibi bir ben var Daha önceden hiç acimiyordu ama son bir kaç gündür dokununca hafiften bir acı oluyor. Sebebi Ne olabilir. Doktora gitmeli miyim yardimci olursanız çok sevinirim.
  Op. Dr. Demet Ağras
  tedavi ettirseniz iyi olur

 18. Merhabalar, benim çok ufak çıkıntisi olmayan leke şeklinde bir benim var ama yuzumde olduğu icin rahatsizlik duyuyorum,burada genelde kabarik ve et benlerinden bahsetmissiniz benim benim de alinabilir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bütün benler alınabilir,çok derin olmayan benlerde hemen hiç iz kalmaz.

 19. Gulcin dilek

  Merhabaa hocam bende ki ben et renginde ve sallantili bir sekilde bi aralar sisti ve kizardi ayriyetten morardi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çok kolay ve iz bırakmadan RF ile alınabilir.

 20. Ayrıca bu benler et şeklinde değil sadece deri üzerinde renk var. Cevaplarsanız çok memnun olurum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Lazerle veya radyofrekans la buharlaştırma yöntemleriyle alıyoruz.Radyofrekans genellikle 1 seansta,laser 3-4 seansta bitebiliyor. bazen ek seansBazen çok minimal bir iz kalabilir ancak iz açısından ameliyatla almayla kıyaslanamaz.Bu izler kişiye göre değişebilir.İz kalmayacak bir yöntem henüz tesbit edilemedi.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri