Yüzeysel Ben Tedavisi

Lekeye benzeyen yüzeysel nevüs gibi yapıların tedavisinde bir çok tedavi seçeneği kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları;kimyasal peeling, lazer ve radyo frekans yöntemleridir. Kimyasal peelingdir , bu yöntem sürekli yapmayı gerektirir buna rağmen gerçek bir tedavi değildir. Kısmen açılsa da kısa sürede tekrar eskisi gibi olur diğer taraftan tedavi sonrası devamlı yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmak gerekir.

Diğer bir yöntem lazer tedavisidir lazerle lekenin silinmesi de 4-10 seans sürebilir, dikkatli uygulanmaması durumunda lekeler daha da büyüp koyulaşabilir. Radyo frekansla uygulaması % 95 tek seansta lekeyi kalıcı olarak yok eder. Tedavinin sonucu saniyeler içinde görülür. Tedavi edilen lekeler en uygun cilt katmanına kadar indiği için tekrarlamaz ancak % 5 ihtimalle 2. seans gerekebilir.

Uygulamada lazer ve kimyasal peeling ve lazerde her seansta ücret alınırken radyo frekansla tedavide sonraki seanslarda ücret alınmaz.

Leke Tedavisi

İlk olarak akla güneş lekeleri gelsede, buna ek olarak doğum, sivilce ve  doğuştan olan lekeler vardır. Yöntemler önce bütün sorunlarda olduğu gibi öncelik lekenin önlenmesine yönelik olmalıdır. Bu konuda yapılabilecek en doğru yaklaşım özellikle güneşin dik olduğu yaz aylarında yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmak gerektirir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dar alandaki lekelerin tedavisi

Yüzeysel ben veya belirgin çil gibi görünen 2-5 mm lik alanlar halindeki bu lekelerin silinmesi daha kolaydır. Radyo frekans veya plazma yöntemleriyle 0.2-0.3 mm’lik lekeli tabaka kaldırılır. Uygulama 2-3 dakika sürer sonraki günlerde yüzeysel bir kabuk oluşup düşer ve alttan pembe cilt çıkıp haftalar içinde kendiliğinden cilt rengine bürünür.

Plexr Ben Silme

Plazma yöntemi de denmektedir. Bu tanımlamanın kullanılmasının nedeni enerji uygulandığında lekeyi oluşturan renkli tabaka plazma formuna dönerek yok olur. Son derece pratik ve başarılı bir yöntemdir ancak tecrübe çok önemlidir.

Radyo Frekansla Tedavi

Farklı bir enerji türüdür. Radyo dalgalarının oluşturduğu enerjiyle benden ince tabakalar kaldırılır. Ne kadar tabaka kaldırılacağı benin yapısına göre değişir. Yüxeyel olanalrda 0.5 mm kaldırmak genellikle yeterli olmaktadır.

Lazerle Leke Tedavisi

Daha koyu alanların ışığı ve buna bağlı olarak ısıyı daha fazla tutarak yüzeysel bir yanık oluşturma mantığına dayanır. Renkli tabaka tarafından tutulan dalga boyu ışık kişinin lekesine göre filtrelerle belirlenir ve uygulanır. Başarısı yüksektir 3-10 seans uygulanması gerekebilir.

Kimyasal Peeling Uygulaması

Daha az etkili ve daha az yan etki yapan meyve asitleri (AHA- alfa hidroksi asit) en yaygın kullanılanıdır. Yan etkileri sebebiyle çok dikkatli kullanmayı gerektiren TCA (triklorikasit) doktor tarafından kullanılmalı ve daha belirgin lekelerin tedavisinde kullanılır.

Dermabrazyon

Yüzdeki sivilce izleri, kırışıklıklar ve yine leke tedavisinde kullanılan en agresif yöntemdir. Ciltten hafif kanayacak kadar ince bir tabaka kaldırılır. İşlem lazer veya zımpara ile gerçekleştirilir. Eski bir yöntem olmasına rağmen özellikle izlerin giderlimesinde zımpara ile yapılması daha etkilidir. Abrazyon diğer adıyla dermabrazyon genel anesteziyle yapılabilir çünkü çok ağrılı bir uygulamadır. Bunun dışındakiler uyuşturmadan da yapılabilir. TCA kimyasal peeling canı tatlı hastalarda narkozla yapılır.

Yüzde Leke

Tüm lekeler tekrar oluşma eğilimindedir ve tekrarı sık görülür. Bu sebeple hangi yöntemle alınırsa alınsın mutlaka sonraki süreçte yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalı ve özellikle yazın öğle saatlerinde güneş karşısında durulmamalıdır. Pilaj keyfi yapacağım diye cilt hırpalanmamalıdır.

Yüzeyel Ben Ameliyatı

”pire için yorgan yakmak” deyiminin en uyguduğu durumdur diyebiliriz. Bu grup benlerde mutlaka ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir. Ameliyat son derece gereksizdir ve benin kendisinden daha kötü görünen bir iz bırakır.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

58 Yorum

 1. hocam yüzümdeki benlerimi aldırmak istiyorum. lazer yöntemiyle yapıldığında kesin detaylı bir sonuç alırmıyım ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  benlerinizi muayene ile değerlendirmeden laser yöntemiyle kesin sonuç alırsınız demek doğru değildir.laser sadece leke şeklinde olan benlere uygulanabilir

 2. hocam daha önce devlet hastanesinde siğil tedavisi gördüm fakat sanki tekrarlıyor gibi böyle bir imkan normalde var mıdır ?
  Op Dr Demet Ağras
  tekrarlayabilir

 3. hocam benlerimi aldırmak istiyorum. tek seferde kurtulabilirmiyim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kurtulabilirsiniz

 4. hocam bende 3 tane büyük et beni var ve çok eski bir ben olduğu iiçin kabuklanma yaptı. alındıktan sonra patolojiye yollamak istiyorum mümkünmüdür ?
  Op Dr Adil Altınsoy
  mümkündür

 5. Hocam, göz kapağımın üstünde yüzeysel ben var sildirmek istiyorum ancak gözüme zarar gelecek diye korkmuyor da değilim sizce bir sakıncası var mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  RF ile tedavi olabilirsiniz

 6. Çetin ertik

  Yuzumde cok sayida yuzeysel ben ve leke var. Hepsinden kurtulabilir miyim?
  Op Dr Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 7. hocam merhaba. benim kolumda doğuştan olan bir et beni var 22 yaşındayım bu zaman kadar herhangi bir sıkıntım yoktu sadece görsel olarak beğenmiyordum fakat son 1 aydır kaşıntı deride dökülme ve kaşımadan sonra kanamalar başladı. bu beni aldırmamın bir sıkıntısı olur mu veya kansere dönüşme riski var mıdır ? şimdiden teşekkürler
  Op dr Atilla Kaya
  benler zaman içinde travma ve çeresel koşullara bağlı olarak yapısı farklanarak kansere zemin hazırlar,bu nedenle tedavi edilmesi iyi olur.herhangi bir nedenle şüphe duyulursa biopsi alınabilir

 8. Merhabalar ben yaklaşık olarak 7 8 ay önce benimi aldırdım dikişli olarak biraz çukurluk ve kırmızımsı lekesi hala geçmedi bunun için uygulanabilecek tedavi varmıdır yardımcı olurmusumuz
  Op Dr Adil Altınsoy
  plastik cerrahi ile görüşmelisiniz

 9. Muhammet

  Hocam benim yüzümde 5 tane ben var o nasıl geçer çok büyük değil benler Osmaniye de Şubesiz var mı
  Op Dr Atilla Kaya
  Osmaniye de şubemiz yok.size en yakın şubemiz Ankara da.Rf yada laser ile tedavi ettirebilirsin

 10. Merve aydin

  Hocam benim yuzumde 1cm buyuklugnde yuvarlak yuzeysel ben var lokal uygulama ile aldrinca cok fazla bir iz kalirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile dikişsiz ve pansuman gerekmeden alıyoruz,derin değilse hiç iz kalmaz.

 11. Merhabalar . Benim cildimde 20 ye yakin minik minik kahverengi ve siyah benler var derinin ustunde degil yani deyince hissedilmiyor bunlar yok edilebilirmi ?
  Lazer veya RF ile ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip laser yada Rf ile tedavi edebiliriz

 12. Merhaba hocam benim yuzumde 30 civari siyah ve kahve rengi olmak uzere deriden kabarik olmayan ben var hepsini ayni anda aldirabilirmiyim ve izmir subenizin adresini verebilirmisiniz? İlginiz icin tesekkur eder saygilarimi sunarim.
  Op. Dr. Demet Ağras
  evet tedavi edebiliriz.
  IDEA İzmir (Alsancak)
  Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak – İZMİR
  Telefon: 0232 421 11 11 – 0232 421 11 16

 13. caner ay

  iyi günler yüzümde 1 tane ben var ama elleyince hissetmiyorum derinin içinde kliniğize gelicem kadıköyede hangi yöntemle alınır
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene ile karar veririz.laser yada RF ile tedavi edebiliriz

 14. antiben

  Merhaba yuzumde 7 tane yuzeysel benler var aldirirsam iz kalir diye korkuyorum ve fuyari nedir acaba ? Istanbulda subeniz varmi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  RF iile alınınca yüzeyel benlerde hiç iz kalmaz,derinse çok hafif bir iz kalma ihtimali var,IDEA Şişli şubemiz var.

 15. Dondurarak ve yakma yöntemini Nasıl buluyosunuz Balıkesir de şubeniz olucak mı Balıkesir de hangi doktoru önerirsiniz ? Teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biz kliniklerimizde buharlaştırma ve laser ile tedavi ediyoruz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.balıkesire şube açmayı düşünmüyoruz

 16. yüzümde 2-3 cm çapında üstünde tortular oluşmuş bir et beni var. nasıl bir tedavi uygulanır? ne kadar tutar?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ücretlere http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html bu sayfadan bakabilirsiniz.buharlaştırma tedavisi uygulanır

 17. merhabalar… benim alnımda cok minik 2 adet yüzeysel ben var size yaptırmayı düşünüyorum fakat iz kalmasını istemiyorum. iz kalırmı ? Son olarak ankarada oturuyorum Ankara’ya ne zaman ve hangi ilçeye acılacak subenız ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  farkedilir bir iz kalmaz.kızılaya açılacak

 18. Gülşah

  Merhaba 15 yasindayim. Yuzumun saginda kahverengiden biraz acik
  Biraz genis ama kaabarik degil.ama dokundugunda birazcik hissediluyo
  Hangi yontemle alinabilur kansere donusur mu. Lutfen yardim edin
  Psikolojim bozuldu kafa takmaktan sacim dokuldu. Arkadaslarim belli
  Bile olmuyor diyor. Tesekkur ederim ankarada oturuhorum onereceginjz
  Doktor ve hastane var mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaklaşık bir ay sonra Ankara şubemiz hizmete açılacak ,tedavinizi orada yaptırabilirsiniz

 19. hakan akkaya

  hocam benim yanağımda da hastada aldığınız büyüklükte ciltten kabarık olmayan bir benim var. radyo frekansla tek seansda alınabilir mi
  askerde olduğum için sgk dan faydalanamıyorum galiba silahlı kuvvetler de faydalanabiliyomuş bu indirimlerden acaba asker erlerde faydalanabilir mi şimdididen teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydalanabilirsin.zaten süleymanşahın türbesinide kaptırdınız

 20. Merhabalar benim burnumun sağ üst köşesinde hafif kabarık bi benim var aldırrsam iz kalırmı ve tedavi ücreti ne kadar tutar? Teşekkürler
  Op. Dr. Atilla Kaya
  farkedilir bir iz kalmaz.ücretler için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html adresine bakınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri