Yüzeysel Ben Tedavisi

Lekeye benzeyen yüzeysel nevüs gibi yapıların tedavisinde bir çok tedavi seçeneği kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları;kimyasal peeling, lazer ve radyo frekans yöntemleridir. Kimyasal peelingdir , bu yöntem sürekli yapmayı gerektirir buna rağmen gerçek bir tedavi değildir. Kısmen açılsa da kısa sürede tekrar eskisi gibi olur diğer taraftan tedavi sonrası devamlı yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmak gerekir.

Diğer bir yöntem lazer tedavisidir lazerle lekenin silinmesi de 4-10 seans sürebilir, dikkatli uygulanmaması durumunda lekeler daha da büyüp koyulaşabilir. Radyo frekansla uygulaması % 95 tek seansta lekeyi kalıcı olarak yok eder. Tedavinin sonucu saniyeler içinde görülür. Tedavi edilen lekeler en uygun cilt katmanına kadar indiği için tekrarlamaz ancak % 5 ihtimalle 2. seans gerekebilir.

Uygulamada lazer ve kimyasal peeling ve lazerde her seansta ücret alınırken radyo frekansla tedavide sonraki seanslarda ücret alınmaz.

Leke Tedavisi

İlk olarak akla güneş lekeleri gelsede, buna ek olarak doğum, sivilce ve  doğuştan olan lekeler vardır. Yöntemler önce bütün sorunlarda olduğu gibi öncelik lekenin önlenmesine yönelik olmalıdır. Bu konuda yapılabilecek en doğru yaklaşım özellikle güneşin dik olduğu yaz aylarında yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmak gerektirir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dar alandaki lekelerin tedavisi

Yüzeysel ben veya belirgin çil gibi görünen 2-5 mm lik alanlar halindeki bu lekelerin silinmesi daha kolaydır. Radyo frekans veya plazma yöntemleriyle 0.2-0.3 mm’lik lekeli tabaka kaldırılır. Uygulama 2-3 dakika sürer sonraki günlerde yüzeysel bir kabuk oluşup düşer ve alttan pembe cilt çıkıp haftalar içinde kendiliğinden cilt rengine bürünür.

Plexr Ben Silme

Plazma yöntemi de denmektedir. Bu tanımlamanın kullanılmasının nedeni enerji uygulandığında lekeyi oluşturan renkli tabaka plazma formuna dönerek yok olur. Son derece pratik ve başarılı bir yöntemdir ancak tecrübe çok önemlidir.

Radyo Frekansla Tedavi

Farklı bir enerji türüdür. Radyo dalgalarının oluşturduğu enerjiyle benden ince tabakalar kaldırılır. Ne kadar tabaka kaldırılacağı benin yapısına göre değişir. Yüxeyel olanalrda 0.5 mm kaldırmak genellikle yeterli olmaktadır.

Lazerle Leke Tedavisi

Daha koyu alanların ışığı ve buna bağlı olarak ısıyı daha fazla tutarak yüzeysel bir yanık oluşturma mantığına dayanır. Renkli tabaka tarafından tutulan dalga boyu ışık kişinin lekesine göre filtrelerle belirlenir ve uygulanır. Başarısı yüksektir 3-10 seans uygulanması gerekebilir.

Kimyasal Peeling Uygulaması

Daha az etkili ve daha az yan etki yapan meyve asitleri (AHA- alfa hidroksi asit) en yaygın kullanılanıdır. Yan etkileri sebebiyle çok dikkatli kullanmayı gerektiren TCA (triklorikasit) doktor tarafından kullanılmalı ve daha belirgin lekelerin tedavisinde kullanılır.

Dermabrazyon

Yüzdeki sivilce izleri, kırışıklıklar ve yine leke tedavisinde kullanılan en agresif yöntemdir. Ciltten hafif kanayacak kadar ince bir tabaka kaldırılır. İşlem lazer veya zımpara ile gerçekleştirilir. Eski bir yöntem olmasına rağmen özellikle izlerin giderlimesinde zımpara ile yapılması daha etkilidir. Abrazyon diğer adıyla dermabrazyon genel anesteziyle yapılabilir çünkü çok ağrılı bir uygulamadır. Bunun dışındakiler uyuşturmadan da yapılabilir. TCA kimyasal peeling canı tatlı hastalarda narkozla yapılır.

Yüzde Leke

Tüm lekeler tekrar oluşma eğilimindedir ve tekrarı sık görülür. Bu sebeple hangi yöntemle alınırsa alınsın mutlaka sonraki süreçte yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalı ve özellikle yazın öğle saatlerinde güneş karşısında durulmamalıdır. Pilaj keyfi yapacağım diye cilt hırpalanmamalıdır.

Yüzeyel Ben Ameliyatı

”pire için yorgan yakmak” deyiminin en uyguduğu durumdur diyebiliriz. Bu grup benlerde mutlaka ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir. Ameliyat son derece gereksizdir ve benin kendisinden daha kötü görünen bir iz bırakır.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

56 Yorum

 1. 05426210888 noluntelefona whatsapptan fotoğraf gönderin, değerlendirelim

 2. Merhaba, yuzumde dogustan bir ben var çıkıntılı degil,kahverengi.Yillar once 5 seans lazere gittim.Acilma oldu ama doktorum en fazla bu kadar acilma olur tamamen gitmez dedi.5 seans sonrasi devam etmedi.Sizce baska bir yontem cozum olur mu

 3. merhaba
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendrelim

 4. Kolumda yaklaşık 30 adet leke şeklinde benler var bunları tek seansta yok etme şansı varmıdır ve iz kalırmı

 5. tüm kliniklerimizde aynı teknolojiler mevcut

  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hocam İstanbul İzmir bursa daki klinik lerden hangisi en teknolojik

 7. tedavi olduğunuz kliniğe gidip rötuş yaprmanız gerekebilir.kırmızılık iyileşme dokusudur

 8. Merhabalar ben 1 ay öncesinde Rf ile yüzündeki et olmayan benleri aldırdım lakin sivilce izi gibi kırmızısımsı kabarık iz kaldı bunun için ne önerirsiniz? Artık kurtulmak istiyorum şu kırmızlıklardan

 9. kliniklerimizde ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 10. Ben beşir 19 yaşındayım anlımın tam ortasında bi ben var bide sağ yanağımda 5 tane küçük benler var çok rahatsız oluyorum

 11. et beni laserle değil RF ile tedavi edilemlidir.benler sakal alanında ise yine kıl köklerinin etkilenmemesi için RF ile tedavi edilemlidir
  Op.Dr.Atilla Kaya

 12. Merhaba hocam.15 yasındayım ve yüzüm dahil vücüdümda 12 kadar ben var biri et beni diğerleri noktadan biraz büyük bunların hepsini lazerle aldırcamda ız kalma olasılığı varmı ve bıyığımdakini aldırırsam üstünden kıl yine çıkarmı.saygılar hocam…

 13. muayene ile değerlendirip RF yada laser ile tedavi edebiliriz.
  Op.DrAdil Altınsoy

 14. Nurullah

  yüzümün sol tarafında ve sol gözümün çevresinde toplu halde çok sayıda ben var ilk başta çil sanıyordum ama doktor yüzeysel ben dedi bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

 15. leke kalmaz,sohbet mesafesinden farkedilemeyecek düzeyde iz kalır
  Op.Dr.Seher Şiirn

 16. Merhaba hocam. Benim yüzümde yüzeysel küçük bi kaç tane ben var ve aldırmak istiyorum.Ama lazerle yapınca daha sonra leke oluşur diyorlar.Benlerimi aldırınca iz kalır mı ya da leke ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri