Yüzeysel Ben Tedavisi

Lekeye benzeyen yüzeysel nevüs gibi yapıların tedavisinde bir çok tedavi seçeneği kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları;kimyasal peeling, lazer ve radyo frekans yöntemleridir. Kimyasal peelingdir , bu yöntem sürekli yapmayı gerektirir buna rağmen gerçek bir tedavi değildir. Kısmen açılsa da kısa sürede tekrar eskisi gibi olur diğer taraftan tedavi sonrası devamlı yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmak gerekir.

Diğer bir yöntem lazer tedavisidir lazerle lekenin silinmesi de 4-10 seans sürebilir, dikkatli uygulanmaması durumunda lekeler daha da büyüp koyulaşabilir. Radyo frekansla uygulaması % 95 tek seansta lekeyi kalıcı olarak yok eder. Tedavinin sonucu saniyeler içinde görülür. Tedavi edilen lekeler en uygun cilt katmanına kadar indiği için tekrarlamaz ancak % 5 ihtimalle 2. seans gerekebilir.

Uygulamada lazer ve kimyasal peeling ve lazerde her seansta ücret alınırken radyo frekansla tedavide sonraki seanslarda ücret alınmaz.

Leke Tedavisi

İlk olarak akla güneş lekeleri gelsede, buna ek olarak doğum, sivilce ve  doğuştan olan lekeler vardır. Yöntemler önce bütün sorunlarda olduğu gibi öncelik lekenin önlenmesine yönelik olmalıdır. Bu konuda yapılabilecek en doğru yaklaşım özellikle güneşin dik olduğu yaz aylarında yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmak gerektirir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dar alandaki lekelerin tedavisi

Yüzeysel ben veya belirgin çil gibi görünen 2-5 mm lik alanlar halindeki bu lekelerin silinmesi daha kolaydır. Radyo frekans veya plazma yöntemleriyle 0.2-0.3 mm’lik lekeli tabaka kaldırılır. Uygulama 2-3 dakika sürer sonraki günlerde yüzeysel bir kabuk oluşup düşer ve alttan pembe cilt çıkıp haftalar içinde kendiliğinden cilt rengine bürünür.

Plexr Ben Silme

Plazma yöntemi de denmektedir. Bu tanımlamanın kullanılmasının nedeni enerji uygulandığında lekeyi oluşturan renkli tabaka plazma formuna dönerek yok olur. Son derece pratik ve başarılı bir yöntemdir ancak tecrübe çok önemlidir.

Radyo Frekansla Tedavi

Farklı bir enerji türüdür. Radyo dalgalarının oluşturduğu enerjiyle benden ince tabakalar kaldırılır. Ne kadar tabaka kaldırılacağı benin yapısına göre değişir. Yüxeyel olanalrda 0.5 mm kaldırmak genellikle yeterli olmaktadır.

Lazerle Leke Tedavisi

Daha koyu alanların ışığı ve buna bağlı olarak ısıyı daha fazla tutarak yüzeysel bir yanık oluşturma mantığına dayanır. Renkli tabaka tarafından tutulan dalga boyu ışık kişinin lekesine göre filtrelerle belirlenir ve uygulanır. Başarısı yüksektir 3-10 seans uygulanması gerekebilir.

Kimyasal Peeling Uygulaması

Daha az etkili ve daha az yan etki yapan meyve asitleri (AHA- alfa hidroksi asit) en yaygın kullanılanıdır. Yan etkileri sebebiyle çok dikkatli kullanmayı gerektiren TCA (triklorikasit) doktor tarafından kullanılmalı ve daha belirgin lekelerin tedavisinde kullanılır.

Dermabrazyon

Yüzdeki sivilce izleri, kırışıklıklar ve yine leke tedavisinde kullanılan en agresif yöntemdir. Ciltten hafif kanayacak kadar ince bir tabaka kaldırılır. İşlem lazer veya zımpara ile gerçekleştirilir. Eski bir yöntem olmasına rağmen özellikle izlerin giderlimesinde zımpara ile yapılması daha etkilidir. Abrazyon diğer adıyla dermabrazyon genel anesteziyle yapılabilir çünkü çok ağrılı bir uygulamadır. Bunun dışındakiler uyuşturmadan da yapılabilir. TCA kimyasal peeling canı tatlı hastalarda narkozla yapılır.

Yüzde Leke

Tüm lekeler tekrar oluşma eğilimindedir ve tekrarı sık görülür. Bu sebeple hangi yöntemle alınırsa alınsın mutlaka sonraki süreçte yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalı ve özellikle yazın öğle saatlerinde güneş karşısında durulmamalıdır. Pilaj keyfi yapacağım diye cilt hırpalanmamalıdır.

Yüzeyel Ben Ameliyatı

”pire için yorgan yakmak” deyiminin en uyguduğu durumdur diyebiliriz. Bu grup benlerde mutlaka ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir. Ameliyat son derece gereksizdir ve benin kendisinden daha kötü görünen bir iz bırakır.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

58 Yorum

 1. 10 tane falan kahverengi ben var ne kadara alınıyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben tedavisi ücretlerine http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html bu adresten bakabilirsiniz

 2. benim yüzümde kahve rengi benler var et beni gibi değil yapışık bunları alabiliyormusunuz birde alınca iz kalma gibi bi durum olabiliyor mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer ciltten kabarık değilse laserle tedavi edilir.iz kalmaz

 3. ben aldırmanın yaş sınırı var mı?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yoktur.her yaşta alınabilir

 4. yüzümde çok fazla ben var (et beni degil) aldırsam iz kalır mı ve fiyatı ne olur sgklıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Benlerde iz kalması benin büyüklüğü ve derinliğine bağlı,yüzeyel benlerde neredeyse hiç iz kalmazken derin benlerde renk değişikliği ve çok hafif çöküntü kalabilir.Fiyat ilk ben 200 tl eklenen her ben için 100 tl ekleniyor.

 5. Videoda hangi yöntemi kullanıyorsunuz acaba ve ben hala duruyor gibi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  radyo frekans kullanılıyor
  kahverengilik gitmiş doku rengi olan geçici pembelik çıkmı dikkatli bakarsanız farkedersiniz.

 6. buharlastırma yöntemi ile aldıgınız benleri 1.5 mm boyutunda yani 1 mm civarinda aldıktan sonra iyilesme sürecinde yara belli olurmu acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  O büyüklükteki ben çok derin değilse yeri belli olmaz.

 7. Suratımda 13 tane koyu kahverengi ben var tenim açık ve tek yanak ve burun üzerinde olduğundan çok rahatsız oluyorum. SSK lıyım kaç tl ye geliceğini merak ediyorum. Ve iz kalmama garantisi veriyormusunuz güzelleştirmeye çalışırken daha berbat olmasnı istemem.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  farkedilir iz kalmaz ama sağlık camiasında garanti verenlere şarlatan denir
  13 ben için toplam 1400 tl ödersiniz

 8. Merhaba.7 tane aldırmak istediğim benim var cilden kabarık değil boyut küçük nekadar ücret olur. Sgk nedir sgk yok galiba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sgk nız yoksa ilk ben 300 eklenen her ben 100 tl, sgk varsa ilk ben 200 eklenen her ben 100 tl

 9. barış

  lazer olursan yuzumde bandaş veya benzeri bişey olurmu? olursa kaç gün icimde cıkar
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hayır bandaj uygulamıyoruz

 10. iyi günler. benim yüzümde 10 tane ben var benlerin boyutları farklı 1,3 mm arası değişiyor toplam ne kadar tutar sgk var ve hiç iz kalır mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  toplam 1100 tl tutar belirsiz bir iz kalabilir

 11. iyi günler benim yüzümde sivilceden oluşan benler var bende değil yüzeysel siyah nokta nasıl kurtulabilirim yardımcı olurmusunuz 🙁
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  O tür lekeler için görüp ona göre karar vermek gerekir.

 12. BENİM YÜZÜMDE 4 TANE BELİRGİN VAR BUNLARI ALDIRSAM ÇOK KÜÇÜK BENLERDE İNDİRİM YAPAR MISINIZ ? ÇÜNKÜ ÇOK KÜÇÜK . İNDİRİM YAPSANIZ NE KADAR YAPARSINIZ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  1 cm ye kadar aynı fiyat.

 13. hatta yeni yeni benler cılıyo piskolojimi cok etkiliyo sol yanağımda 3 tane büyük var 4.de cıkmak üzere lütfen cvp yazın

 14. benleri nasıl alabilirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kendiniz alamazsınız, gelirseniz gerekeni yaparız

 15. acısız ben tedavisi varmıdır. ama et beni için değil normal kahverengi benler için
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Lokal anastezi yapılırsa acısız olur.

 16. yüzümdeki 4 tane 2 tanesi nokta kadar 2 taneside noktadan çok az büyük .hepsini ne kadara alabilirsiniz? ayrıca yaşlarla fiyatların bağlantısı varmı? vede indirim yapılıyomu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  SGK varsa ilk ben 200 tl eklenen her ben için 100 tl alınıyor.

 17. Aykut Yargic

  Hocam boynumda siyah bir ben var ama sahdamarimin orada bu beni aldirma şansimiz varmi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kolaylıkla alınabilir.

 18. benim yüzümde 7-8 tane var bunlardan sadece 4 ü belirgin ve noktadan az büyük. bunları ne kadara alabilirsiniz ayrıca 13 yaşındayım 18 yaşından altındakileri tedavi ediyomusunuz??
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  18 yaşın altındakilerin anne veya babasının onayıyla tedavisi yapılabilir.

 19. hocam ben 1 ay önce kabarık beni rf ile yaktırdım sonra kabuk oldu düştü şimdi hafif pembelik hafif de çukurluk var bide nokta gibi üstünde siyahlık var bu rütuş mü oluyor rütüşse rütüşte tekrar kabuk mu baglıyor bide rütüş de daha da çukurluk olur mu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sadece nokta siyahlık olan kısma rötüş gerekir.

 20. Merhaba.. Ben 16 yaşındayım yüzümün sol tarafında orta ve kücük boyutta yaklaşık 8 tane ben var ve ben cok rahatsız oluyorum.. Başka siteterede baktım ben tedavisi yaptıran kisilerin yorumlarini okudum kanser riskini görmüş çok kişi yokdu hepsii memnundu.. Bende 18 yaşında aldırmayı düşünüyorum bazen aynayaa bakmak bile istemiyorum hatta hiç bakmıyorum Benlerimdee leke gibii olanlarda var koyu olanlarda.. Güneşden cıkan benler olduhunu düsünüyorum cunku yuzumde bir tane bilee ben yokduu hepsii yazın cıktı.. Aldirirsam kanser riski olurmu bu konuda tedirginim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  aldırmazsanız kanser riski taşır
  olmayan ben kanserleşmez 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri