Elektro Koterle Ben Tedavisi

Elektro koter elektrik enerjisini dokunulduğu yerde ısı enerjisine dönüşen bir cihazdır. Ameliyatlarda kanamaları durdurmak ve dokuları kesmek amacıyla kullanıdığı gibi benlerin tedavisinde de kullanılırdı, son yıllarda yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde kullanımı giderek azalmıştır. Benlerin tedavileriyle ilgilenen her klinikte vardır ancak artık 4. tercih olarak bulundurulmaktadır.

Elektro Koter Tedavi Öncesi
Tedavi Öncesi

 

Elektro Koterle Tedavi Sonrası Görünüm
Tedavi Sonrası

Koterin ayrıntısına geçmeden önce aynı amaçla kullanılan diğer teknolojilerden kısaca söz edelim

Radyo Frekans

Kotere benzer şekilde etkilidir ancak kullanılan enerjinin türü artk ısısı değil radyo dalgalarıdır. Yüksek frekanslı radyo dalgaları beni tabakalar halinde siler. Uygulama noktasına yakın alanda yanık miktarı (lateral termal hasar) koterinkine kıyasla daha azdır, bu sayede çevresel doku daha az olumsuz etkilenir ve kalan iz kotere kıyasla az olur.
Radyo frekansın uygulamaya girmesi ile koterin kullanımı giderek azalmıştır, radyo frekans olan kliniklerde koter sadece yedek olarak bulundurulur.

Plexr Ben Tedavisi

Asıl adı plazma tedavisidir, cihazın son noktasında plazma oluşur, plazma oluşurken derriden ince bir tabaka uzaklaştırılmış olır. Genellikle leke tarzı olanlarda kullanılmaktadır, et beni gibi sorunlarda yetersiz kalabilir. Üretilen en son teknolojidir.

Lazer Uygulamaları

Plazma gibi yüzeyel olanların tedavisinde kullanılmaktadır. Farklı türleri vardır. Radyofrekans ve plazmaya üstünlüğü yoktur. Uzun seanslar sürmesi sebebiyle çok tercih edilmemektedir. Hastaların sorması sebebiyle her klinik bünyesinde lazer bulundurur ama iyi sonuç aldıkları diğer yöntemleri uygularlar.

Koterle Ben Yakma

Kelime olarak buharlaştırma terimi de kullanılmaktadır.Elektro koter bene dokundurulduğu anda benden tabakalar halinde doku kaybı olur, ısıtarak buharlaştırma işlemi istenildiği kadar ilerletilir ve ciltle aynı düzeye gelince tedavi tamamlanmış olur.
Renge duyarlı olmadığı için damar beni dışındaki kahverengi ve cilt rengindeki kullanılabilir.
Buharlaştırılan benin yerinde yara kabuğu şeklinde oluşan tabaka benin büyüklüğüne göre 3-7 günde düşer ve alttan pembemsi bir görünüm çokar. Bu pembemsi görünüm 2-3 ayda kendiliğinden cilt rengini alır.
Buharlaştırma işlemi yeterince dikkatli yapıldığında belli bir iz kalmaz küçük sivilce izi şeklinde bir iz kalabilir. Koterin fazla uygulanması benin olduğu alanda çukurluğa sebep olabilir. Tedavinin bir defada bitirilmeye çalışılması yerine gerekirse 2. seansı yapmak oluşabilecek iz miktarınıda azaltacaktır.
Koterle tedavi pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde cok büyük benler bile  yok edilebilir.

Ben Tedavisinde En Az İz Hangi Yöntemde Kalır

Aslında izin kalmasında yöntemler kadar benin yapısı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın bünyesi gibi faktörler de etkili olmaktadır.
Teknoloji tercihini şu sıra ile yapmaktayız
Radyofrekans
Plazma
Lazer
Elektrokoter
Ameliyat (bu uygulamayı ancak hasta özellikle isterse yapmaktayız, yoksa tarihin derinliklerinde kalmış bir yöntem olarak değerlendirmekteyiz)

Ben Tedavisinden Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapılır

O bene uygun yöntem seçildi ve de doğru şekilde uygulandıysa sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde bir belirti kalır. Tabi burada bünyenin etkisini göz ardı etmemek gerekir.
Alma işleminden sonra uygulanacak Bepanthen Merhem, Fito Krem, Contractubex Jel gibi ürünler çok konuşulmakta ve sıkça önerilmektedir. Ancak tüm bunların olumlu etkisi konusunda karşılaştırmalı bilimsel çalışma olmadığı için iddialar daha çok üreticinin iddiası şeklinde kalmakta, doktorlar da hastanın ” bir krem önermeyecekmisiniz” sorusuna maruz kalmamak için yazmaktadır.
Yukarıda yazılan ürünleri kullanmakla kullanmamak arasında oluşacak izin miktarı fark etmeyecektir.

Ben Alınan Yerde İltihap Olur mu?

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Benin alındığı yer açık bırakılır. Açık yaralar % 100 ihtimalle mikropla karşılaşır ancak sorun yaratacak bir iltihap gelişez. İltihabı önlemeye yönelik uygulamalar genellikle gereksiz kalmaktadır. Vücut kısa sürede yarayı koruyacak bir tabaka oluşturur. Buna yara kabuğu denir. Yara kabuğu oluştuktan sonra dışardan uygulanacak ilaçların hiçbir etkisi olmaz çünkü yara kabuğunu geçemez.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

112 Yorum

 1. Merhaba göz bebeğime cok yakın biryerde
  Et beni çıktı henüz cok küçük ve yavaş yavaş büyüyor
  En az zararla bu beni aldırmak istiyorum
  Tavsiyeniz nedir merak ediyorum
  Tesekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Gözün içinde ise göz hastalıkları uzmanı ile görüşmelisin,gözün dışında veya göz kapağında ise benin görülüp ona göre yöntem belirlenmesi uygun olur.

 2. Hocam merhaba, ben oturduğum ilde tecrübeli bir cildiye uzmanına gittim bana benler buharlaştırma ile alınırsa kanserleşebileceğini söyledi çünkü henüz bu tekniğin riski tam belirlenememiş sizce bu siyah renkli benimi aldırmam sakıncalı mı? Siz bütün benlere buharlaştırma tedavisi uyguluyor musunuz? Çünkü en az iz bırakan bu teknikmiş.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beni tamamen ortadan kaldırıyoruz,geriye ben kalmıyor ki kanserleşsin.İstisnalar hariç banlerin çoğuna uyguluyoruz.

 3. hocam 3gün önce çapı 3 4mm kabarık damar beni aldırdım koterizasyonla şu an çapi daha geniş ve derin iz var yüzümde sigara bastırılmış gibi geçer mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet geçer

 4. Atilla hocam mrb. Ben 15 gün kadar önce kliniğinizde yanağımda ki 2 tane beni aldırdım . yara iyileşti ama hem hafif çukurluk hemde kırmızılık var . Bunlar zamanla geçer mi ne kadar sürer yada iz kalmaması için krem falan kullanmamı önerir misiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  krem kullanmanız gerekmez iyileşme 2 ay boyunca devam eder rahat olun

 5. Hocam kasigimda kocaman bi et benim vardi dun elektro koter ile alindi gazli bezle kapattilar.doktorum 10 gun boyunca her aksam bactroban krem sur dedi. Bu aksqm gqzli bezi acarken sanirim kurudugu icin kanama oldu kremi sikip yine gazli bezle kapattim ama kan olunca tedirgin oldum sizce bi sorun olur mu bu sekilde kabuk tutr mi? TESEKKURLER
  Op. Dr. Atilla Kaya
  sorun olacağını sanmam

 6. merhaba hocam. ben kliğinizde 2 adet ben aldırdım biri daha beyazken diğerinde kahverengilik vardı. bu sabah uyandığımda her ikiside kahverengi sanki ben alınmamış gibi farkedilmiyor. ne zaman pembe renge dönüşücek bu daha 2.gündeyim moral sıfır 🙁
  Op. Dr. Atilla Kaya
  onlar kabuktur düşer
  sorun olursa 2 ay sonra tekrar görelim
  moral bozacak bir şey yok 🙂

 7. Kahverengi benler kanser yapar mi? Bu yontem pahali mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok küçük ihtimalle kanserleşebilir
  200 tl

 8. Dr bey merhabalar. Göğüs kısmımda doğumdan sonra büyüyen kırmızı benler mevcut. Bugün bir cildiye uzmanına muayene oldum.bu benleri koterle hemen alabileceğini söyledi. Biraz tedirgin oldum. Siz ne önerirsiniz? Koter uygun yöntem mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  radyo frekans daha iyidir ama koterde olabilir, tuvalet kağıdı yerine gazete kullanmak gibi

 9. köklü ben hangi yontemle alınır
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben ağaçmı ki kökü olsun 🙂
  kök lafı daha çok hastayı ameliyata razı etmeye çalışanların sözüdür benin kökü olmaz.

 10. hocam damarlı ben ne demek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  damar yumağından oluşmuş ben yani hemanjiom demek

 11. Merhaba.Yüzmdeki tuberskleroz lekelerine,Radyofrekans koterle adenoma sebaseum eksizyonu yaptik.3. Gün oldu doktorum 4 gün tramycne günde 3 kez, daha sonra bepanthene kullan dedi.Ne kadar zaman sonra yüzüm tamamen pürüzsüz olucak.Iz kalicak mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyat yapılan bölge asla pürüzsüz olamaz ve mutlaka iz kalır

 12. Hocam dudak üzerindeki benimi koter ile aldirdim bir ay önce ama hem kahverengi ve çukurluk var geçer mi leke ve iz kalmaması için bir kiren önerir misiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kremin anlamı olmaz,doku kendini düzeltir,kahverengi için rötuş yapılabilir

 13. merabalar hocam 3 gun once buharlasma yontemıyle benımı aldırmıstım kabuk bagladı ama cukurluk soz konusu olusan bu cukurluk kapanırmı teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  değişim 2 ay boyunca devam eder

 14. 2 tane burnumun üzerinde kahverengi ben mevcuttu 16 gun önce benimi lazer traslama ile aldırdım ilk aldirdigim günkü gibi degil ama sivilce gibi pembemsilik var doktorum bana bactroban kremi verdi kremi mi kullanıyorum ama sanki iz kalacak gibi geliyor ve bu beni rahatsız ediyor ve korkutuyor doktorum geçeceğini söylüyor ama bu beni tatmin etmiyor sizin önerilerinizi de almak ıstiyorum sizce geçermi ??? ilginiz için teşekkür ederim…
  Op. Dr. Atilla Kaya
  evet bactroban kullanmasanız da geçer

 15. Hocam hocam gozumun altinda elmacik kemigi ile burnumun arasinda hafif kabarik mercimek buyuklugunde bir benim var hangi yontemle aliyorsunuz.en onemlisi iz kalir mi memur biriyim surekli insanlarla icli disli oldugum icin alay konusu olmak istemiyorum.birde alirsam iz kalmadan ne zaman isime baslayabilirim ona gore izin alacam cok tskkurvederim

  Op. Dr. Atilla Kaya

  en uygun yöntemle alırız
  farkedilir iz kalmaz

 16. Iyi günler hocam burnumda kahverengi ben var aldirirsam çukurlu, ız, ve kızarıklık kalırmi?? Ben doktora gittim lazer taşlama ile alınacağını söylediler bunla ilgili sizden bilgi almak ıstiyorum .teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çukurluk oluşturulmamaya çalışılır bunda benin yapısı önemli
  geçici kızarıklık olur
  lazerle taşlama dediği abrazyondur uygulanabilir pahalı olabilir

 17. Hocam benlerimi lazer tiraşlamayla aldirirsan cukurluk ve kızarıklık kalırmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçici kızarıklık olup düzelir,çukurluk kalmaz

 18. muhammed

  İyi günler ben dun 5 tane benimi kadikoy şubesinde buharlaşma yöntemiyle aldirdim. Merak ettiğim kabuk ne zaman oluşur şuanda kabuk olusmamis durumda da.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabuk sıkça gördüğümüz bir dıurum ama her zaman olmayabiliyor birde olanlarda da 2-4 gün sonra oluyor

 19. Merhaba hocam. Ben kliniginizde 5 gun once benlerimi koterle aldirdim. Kabuklari daha dusmedi. Ancak dusunce cukurluk kalicak gibi gözükuyor. Oradaki deri kendini yeniler mi? Çukurluk azalır mı ? Ve kabuk dustukten sonrasi için krem gerekli mi daha cabuk iyileşmesi ve az iz kalmasi için ? arkadaşlar yazmışlar krem kullaniyoruz diye de merak ettim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o zamanda söylediğim gibi kabuk 2-3 günde oluşup 5-8 günde düşer yani erken
  çukurluk kalmaz
  krem kullanmanız bir şeyi değiştirmez

 20. hocam benim çenemde bir tane kabarık mercimekten birz büyük ben var bunu hangi yöntem ile aldırmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  buharlaştırma veya radyo frekans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri