Elektro Koterle Ben Tedavisi

Elektro koter elektrik enerjisini dokunulduğu yerde ısı enerjisine dönüşen bir cihazdır. Ameliyatlarda kanamaları durdurmak ve dokuları kesmek amacıyla kullanıdığı gibi benlerin tedavisinde de kullanılırdı, son yıllarda yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde kullanımı giderek azalmıştır. Benlerin tedavileriyle ilgilenen her klinikte vardır ancak artık 4. tercih olarak bulundurulmaktadır.

Elektro Koter Tedavi Öncesi
Tedavi Öncesi

 

Elektro Koterle Tedavi Sonrası Görünüm
Tedavi Sonrası

Koterin ayrıntısına geçmeden önce aynı amaçla kullanılan diğer teknolojilerden kısaca söz edelim

Radyo Frekans

Kotere benzer şekilde etkilidir ancak kullanılan enerjinin türü artk ısısı değil radyo dalgalarıdır. Yüksek frekanslı radyo dalgaları beni tabakalar halinde siler. Uygulama noktasına yakın alanda yanık miktarı (lateral termal hasar) koterinkine kıyasla daha azdır, bu sayede çevresel doku daha az olumsuz etkilenir ve kalan iz kotere kıyasla az olur.
Radyo frekansın uygulamaya girmesi ile koterin kullanımı giderek azalmıştır, radyo frekans olan kliniklerde koter sadece yedek olarak bulundurulur.

Plexr Ben Tedavisi

Asıl adı plazma tedavisidir, cihazın son noktasında plazma oluşur, plazma oluşurken derriden ince bir tabaka uzaklaştırılmış olır. Genellikle leke tarzı olanlarda kullanılmaktadır, et beni gibi sorunlarda yetersiz kalabilir. Üretilen en son teknolojidir.

Lazer Uygulamaları

Plazma gibi yüzeyel olanların tedavisinde kullanılmaktadır. Farklı türleri vardır. Radyofrekans ve plazmaya üstünlüğü yoktur. Uzun seanslar sürmesi sebebiyle çok tercih edilmemektedir. Hastaların sorması sebebiyle her klinik bünyesinde lazer bulundurur ama iyi sonuç aldıkları diğer yöntemleri uygularlar.

Koterle Ben Yakma

Kelime olarak buharlaştırma terimi de kullanılmaktadır.Elektro koter bene dokundurulduğu anda benden tabakalar halinde doku kaybı olur, ısıtarak buharlaştırma işlemi istenildiği kadar ilerletilir ve ciltle aynı düzeye gelince tedavi tamamlanmış olur.
Renge duyarlı olmadığı için damar beni dışındaki kahverengi ve cilt rengindeki kullanılabilir.
Buharlaştırılan benin yerinde yara kabuğu şeklinde oluşan tabaka benin büyüklüğüne göre 3-7 günde düşer ve alttan pembemsi bir görünüm çokar. Bu pembemsi görünüm 2-3 ayda kendiliğinden cilt rengini alır.
Buharlaştırma işlemi yeterince dikkatli yapıldığında belli bir iz kalmaz küçük sivilce izi şeklinde bir iz kalabilir. Koterin fazla uygulanması benin olduğu alanda çukurluğa sebep olabilir. Tedavinin bir defada bitirilmeye çalışılması yerine gerekirse 2. seansı yapmak oluşabilecek iz miktarınıda azaltacaktır.
Koterle tedavi pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde cok büyük benler bile  yok edilebilir.

Ben Tedavisinde En Az İz Hangi Yöntemde Kalır

Aslında izin kalmasında yöntemler kadar benin yapısı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın bünyesi gibi faktörler de etkili olmaktadır.
Teknoloji tercihini şu sıra ile yapmaktayız
Radyofrekans
Plazma
Lazer
Elektrokoter
Ameliyat (bu uygulamayı ancak hasta özellikle isterse yapmaktayız, yoksa tarihin derinliklerinde kalmış bir yöntem olarak değerlendirmekteyiz)

Ben Tedavisinden Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapılır

O bene uygun yöntem seçildi ve de doğru şekilde uygulandıysa sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde bir belirti kalır. Tabi burada bünyenin etkisini göz ardı etmemek gerekir.
Alma işleminden sonra uygulanacak Bepanthen Merhem, Fito Krem, Contractubex Jel gibi ürünler çok konuşulmakta ve sıkça önerilmektedir. Ancak tüm bunların olumlu etkisi konusunda karşılaştırmalı bilimsel çalışma olmadığı için iddialar daha çok üreticinin iddiası şeklinde kalmakta, doktorlar da hastanın ” bir krem önermeyecekmisiniz” sorusuna maruz kalmamak için yazmaktadır.
Yukarıda yazılan ürünleri kullanmakla kullanmamak arasında oluşacak izin miktarı fark etmeyecektir.

Ben Alınan Yerde İltihap Olur mu?

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Benin alındığı yer açık bırakılır. Açık yaralar % 100 ihtimalle mikropla karşılaşır ancak sorun yaratacak bir iltihap gelişez. İltihabı önlemeye yönelik uygulamalar genellikle gereksiz kalmaktadır. Vücut kısa sürede yarayı koruyacak bir tabaka oluşturur. Buna yara kabuğu denir. Yara kabuğu oluştuktan sonra dışardan uygulanacak ilaçların hiçbir etkisi olmaz çünkü yara kabuğunu geçemez.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

112 Yorum

 1. Merhaba Hocam. Yüzümde 5-6 tane yüzeysel çıkık olmayan ben var. Özel bi hastanede deri hastalıkları uzamnına başvurdum ve bana benlerini koterle veya plastik cerrahi yöntemiyle aldırmamı söyledi koterle alırsa kırmızı iz kalcağını söyledi acaba bu iz sürekli kalacakmı ? Muayeneniz kocaeli ilinde varmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakın ameliyat yaptırmayın benden daha kötü iz kalır
  kızarıklık geçicidir

 2. Hocam hangi benlerin kanser yapma riski vardır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel olarak koyu renkli olanlar denebilir

 3. merhaba hocam geçenlerde klniginize geldim burnumun bir sag köşesinde birde sol köşesinde benim vardı cildten kabarız biraz mercimek büyüklügnde kahveringi şeklinde. siz bana bir seansta 10 dakkada alırız dediniz. birde sivilce gibi iz kalır dednz. bu sivilce izi acaba ömür boyu kalırmı. geçermi geçse ne zaman geçer. net bir cevap verirseniz hocam şimdiden çok teşekkürler. hocam bide bahsettgm benlerin elektrokoterlemi alınacak acaba.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iyileşme sizin dokunuzun iyileşme yeteneğine bağlı bir durum olduğu için net bir şey söylenemez.2-8 ayda son halini alır

 4. hocam ben 16 yaşındayım 1 tane yüzümde fazla çıkık olmayan ben var ve 1 tanede boynumda var ama bu biraz büyük bunu nasıl aldırabilirim?
  Op.Dr. Atilla KAYA
  ben tedavisinde en iyi yöntem buharlaştırma ile tedavidir

 5. hande aydin

  Gectigimiz cumartesi buharlastirmayla ben aldirdim iki adet size ve hala kabuklari uzerinde duruyor.yanlislikla tirnagim takildi ve birinin kabugunin yarisi kalkti ve baya kanadi uzerini bantladim .sorun olur mu acaba?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz rahat olun

 6. merhabalar hocam,yüzümde koyu kahverenkli kabarık olmayan benler var fakat bunlar sonradan çıkan benler(doğduğumda yokmuş).ebatları değişik küçüklü büyüklü(nokta ve 0.3mmgibi).1adet de sağ kaşımın bitiminde kabarık olarak var yaklaşık 0,5cm civarı gibi.. bunlar için merkezinizde ne tür tedavi yöntemi uygulanabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her tür beni tedavi edecek teknolojimiz var görünce hangisinin uygun olacağına karar veririz

 7. merhaba hocam benim yüzümde çok fazla ben çil ve leke var bunları hepsi yok edilebilirmi sskm var edilirse ücreti hakkında bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benleri tedavi edebiliriz ama çil ve leke tedavisi yapmıyoruz

 8. Hocam ayrıca alınacak ben burnumda olduğu için hangi yöntem en az iz bırakandır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benin durumuna göre en uygun teknolojiyle tedavi ediyoruz

 9. Merhaba hocam,

  Benim burnumda kahverengi ve kabarık benim var. Beni aldırmak ve burun estetiği olmak istiyorum. Bu iki operasyonu hangi sırada olmalıyım? Yani önce ben mi alınmalı yoksa burun estetiği mi yapılmalı? Şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  farketmez ama ben tedavisi önce yapılabilir

 10. İyi günler koterizasyon yöntemi ile bir ops geçirip kahverengi benlerden kurtulmayı düşünüyorum .Bu operasyonlardan biri sol kulak üstüne saçlı deri üzerinde ve kafada olması beni korkutuyor. Yapılacak lokal anestezi nin sakıncası var mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anestezinin sakıncası yok ama ihtiyaç olmuyor

 11. Hocam beni belki hatırlıyorsunuzdur. Burnumun yanakla birleştiği tarafta bir benim vardı sonra koterle aldırmıştım sizde. 2 kere de rötuş için grlmiştim. Ama sonradan ufak bir kahverengilik oluşuyor deride. Bunun için tekrar geleyim mi size? Ve bu ufak kahverengiliğin bir daha yekrarlamaması için yapabileceğin farklı bir şey var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet gelin
  biraz daha derin alırız

 12. mustafa46

  merhaba tırnak batmasında koter tedavisi yapılırmı ?..yapıldıktan sonra yeniden batma olurmu ?..iyi günler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  emet ameliyatı yapıyoruz ve tekrarlamıyor

 13. İyi günler Doktor Bey,
  Bir hafta önce boynumda ve omzumda bulunan iki adet et beni koter ile alındı.
  Ancak, her iki yerde de çukurluk ve kızarıklık hala devam ediyor (batticon, çinko
  oksit ve fucidin kullanıyorum).
  Ayrıca koterin uygulandığı günden itibaren zaman zaman omzumda, kolumda ve sırtımda ağrılar oluyor, normal midir?
  İyileşme süresi ne kadardır?
  Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dikkatli yapıldıysa çukurluk kalmaz
  ağrıyı bu tedaviyle izah etmek mümkün değil belki pozisyoneldir

 14. İyi günler hocam benim yüzümde ve vücudumda oldukça fazla ben var ama leke olanlardan et beni değil doğuştan ayrıca.bunları yok etmek mümkünmü küçüklüğümden beri hep alay konusu oldum şimdi 22 yaşındyım çom üzülüyorum çünkü bir iki tane değil yüzümü kaplamış durumda bu lekeler cevabınızı bekliyorum teşkkür ederim şimdiden…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hepsi yok edilebilir

 15. ayhan 34

  hocam benım yuzumde benler var ama bunlar cıkıntılı degıl sadece ufak ufak nokta seklınde bunların tdavısı varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet lazer veya RF ile yapıyoruz

 16. sakaryalı54

  lazerle yabılan operasyonda vücütta cukurluk kalıyormu ? teşekküerl 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır kalmaz

 17. ben 14 yasindayım her tarafımda kücük benler oluştu
  bu benleri nasıl aldırabilirim ücreti ne kadar bilgi alabilirmiyim ssk liyim tşk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ücreti ideaklinik.com den hesaplayabilirsiniz
  her beni alabilecek teknolojimiz var sizin benleriniz için en uygun olanla alabiliriz

 18. Güngör

  Merhaba hocam. Resimdeki gibi bir ben var alnımda. Koyu renkteki gibi. koter yöntemiyle tedavi edilir sanırım. kaç seans sürer ? birde sağ kaşımın içinde var. kabarık ama küçük, pirinç büyüklüğünde. Elektrokoter yöntemiyle mi tedavi edilebilir kaşımdaki ben? Tedaviden sonra kaşım dökülürse daha kötü görünür fizik olarak, bilgilendirirseniz sevinirim 🙂 saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  koterle tedavi % 90 tek seansta olur ve kaşlar dökülmez

 19. İyi GÜnler Bugün Küçük Benleri Aldırdım yüzümdeki böyle lazer gibi bişeyle hemen 10 dk aldı dumanda çıkıyodu az bısey arada onlan aldı krem filan verdi aldım ben şimdi sabahları yüzümü yıkayıp kremleri sürebilirmiyim ? su değmesinde bi problem olurmu ? şuan hafif cukurcuk gibi doktor dedi kabuk tutacak sonra dusecek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben krem önermiyorum ama siz doktorunuzla konuşmalısınız

 20. doğukan

  hocam iyigünler.7 martta elektrokoterle ben tedavisi olmuştum.ama çok değişen bişe olmadı kahverengi görüntü hala duruyor daha beklemem gerekirmi yoksa yeniden tedavimi uygulayacaksınız..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 ay sonunda rütuş yapılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri