Damar Beni

Damar benleri adından da anlaşılacağı gibi damardan zengin yapılardır. İçeriği kanla dolu olduğu için halk arasında ”kan beni” de denmektedir. Yine tıptaki adıyla hemanjiom veya hemanjioma  isimleri de kullanılmaktadır. Sebebi tam bilinmemektedir. Yoğun damar yumağından oluşmuştur. Toplu iğne başı kadar olabildiği gibi portakal kadar da olabilir. Genellikle büyüme eğilimindedirler.

Damar Beni Çeşitleri

Chery
Küçük kırmızı çıkıntılardaı, kırmızı noktacıklar şeklindedir. Ciltten hafif kabarıktır, estetik kusur dışında ağrı sızı gibi şikayete sebep olmaz. Yaş ilerledikçe vücutta sayıları artabilir. Sürtünmeyle yaralanırsa uzun süre hafif kanama yapabilir.

Hemanjiom
Daha büyük yapılardır en sık dudaklarda görülür. Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüme eğilimindedir. Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir.Büyüklüğüne paralel tedavisi güçleşir.

Şarap lekesi (port vien stein)
Kırmızı leke şeklindedir. En çok yüz bölgesinde görülür.Dar bir alanda olabildiği gibi tüm yüzü dahi kaplayabilir. Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez.

Yine yüz bölgesinde görülen kılcal varisler gül lekesi diğer adıyla spider anjioma olarak adıyla anılır.

Damar beni tedavisi

Çok çeşitli olduğu için tedavi şekilleri de çok farklıdır. Tedavi şeklini belirleyen faktörler şunlardır

 • Benin büyüklüğü
 • Yerleşim yeri (gözün çevresiyle dudak çevresine yaklaşım farklıdır)
 • Ciltten kabarıklık düzeyi.
 • Kliniğin teknolojik donanımı
 • Doktorun tecrübesi

Chery olarak adlandırılan küçük benleri lazerle veya radyo frekansla tedavi edilir.Lazerle tedavi 3-8 senas sürebilir ancak radyo frekans genellikle tek seansta tam düzelme sağlar. Lazer hiç iz bırakmazken RF fark edilmeyecek kadar haifif bir iz bırakabilir.

Hemanjiom denilen büyük benleri yerleşim yerine göre cerrahi olarak çıkarılabilir, köpük tedavisiyle büzüştürme tedavisi yapılabilir ve lazerle tedavi edilebilir.

Şarap lekesi denilen yüzeysel benlerde tek yöntem lazerdir, 2-3 seans sürebildiği gibi 30-40 seans uğraşmak gerekebilir.

Bebeklerdeki kan benleri yakından takip edilmeli büyüme varsa müdahale edilmelidir. Bebeklerde bazen damar beni kendiliğinden gerileyebilir bu durumda müdahale ertelenmelidir.

Damar benleri

Damar beni tedavi ücretleri

Ücretler benin yapısına, büyüklüğüne, yaygınlığına ve sayısına göre çok değişir. Küçük bir kan beni 300 TL ye yok edilebilir ancak büyük hemanjiom tarzı bir damarsal beni defalarca büyük ameliyat gerektirebileceğinden rakam çok değişir. Diğer taraftan şarap lekesi denilen yüzeysel kırmızı benler 3 seansta düzelirse makul bir fiyat çıkarken 30 seans sürmesi ciddi ekonomik yük getirebilir. Radyo frekansla tedavi edilen küçük damarlı benlerinin ücret 300 TL civarıdır ve tek seansta işlem tamamlanmış olur.

Göz İçinde Damar Beni

Beni genelde yüz ve alnımızda görmeye alışkın olduğumuz et parçaları olarak düşünürüz. Oysaki daha detaylı araştırma yaptığınızda çok riskli denebilecek türlerle karşılaşabilirsiniz. Onlardan biride halk arasında kan beni olarak da bilinen hemanjiomlar olup, öyle ki insanların gözün kapağı ve gözün içerisinde bile olabilmektedir. İnsanı korkutan ve hatta endişeye sevkeden bu durum aslında tecrübeli hekimlerce kolayca yok edilebilmektedir.

Göz Hemanjiomu Tedavisi
Op. Dr. Atilla KAYA yönetiminde gerçekleştirilen göz içerisinde hemanjiom tedavisi oldukça başarılı bir şekilde gerçeklemiş olupi aşağıda tedaviden önce ve sonrası şeklinde 3 farklı görselde görebilirsiniz.

goz-beni goz-damar-beni gozlerde-hemanjiom-tedavisi

Hemanjiom Vücudun Neresinde Olur?

Damarsal benlerin sık görüldüğü yerlerden biri de göz çevresidir. Kapakta, beyaz kısımda yada arkasında olabilmektedir. Tedavisinin çok dikkatli yapılması gerekir ve bu konuda tecrübeli bir uzmandan hizmet alınmalıdır. Hizmet alınacak yerde aranacak diğer bir özellik ise yeterli teknolojik donanımı olmalıdır. Teknolojik donanımı olmayan yerde muayene olunduğunda “tehlikeli olabilir takip etmekte yarar var” gibi gereksiz zaman kaybına yol açacak şekilde yaklaşılabilir.

Tedavide hemanjomun yapısına göre en etkili ve yan etkisi olmayan yöntemlerden ( lazer, radyo frekans, skleroterapipi vs) biri veya birkaçı birlikte kullanılır. Ekli resimde göreceğiniz göz küresinde hemanjiomu olan vaka kliniğimizde tedaviye alınmıştır. İlk seans sonrası fotoğrafın da görüldüğü vakadan alınan cevap son derece yüz güldürücüdür.

Görse alandaki hemanjiomlar fiziki rahatsızlık yanı sıra hastada sosyal yönden de sıkıntı yapabilmektedir. Özellikle ergenlik yaşlarında görselliğe çok öenm verildiğinden gençler sırf görüntü sebebiyle dışarı bile çıkmak istemeyebilmektedir. Tedaviyle kişi yeniden sosyal yaşamında rahat hareket eder hale gelmektedir.

Göz hemanjiomu tedavisi tehlikelimidir.

Uygun yöntemlerle ve bu konuda birikimli uzman tarafından yapıldığında tehlikesi yoktur. Hemanjiom tedavisi IDEA klinik şubelerinin hepsinde yapılmaktadır.

Anne babalar dikkat hemanjiom yeni doğanlarda görülen bir hastalık olup gördüğünüz gibi sadece vücudun görünen yerleri değil aynı zamanda böylesi görünmeyen yüzeylerde de olabilir. Öyle ki karaciğer hemanjiomu dediğimiz vakıa insanların iç organlarında olup, ancak görüntüleme cihazları ile tespit edilmektedir.

Kan Beni Kanarsa Nasıl Durdurulur

Damardan çok zengin olması, içeriğinin tamamen kanla dolu olması sebebiyle üstünü örten deri yaralandığında abartılı kanamalara neden olabilir. Böyle bir durumda en doğru yaklaşım tam kanamanın olduğu noktaya basınç uygulamaktır. Aralıksız 3-5 dakika basıldığında kanama durur. Durmadıysa yine basınçlı bir şekilde sargıyla sarılır ve bir gün öyle kalması sağlanır.

Karaciğer Hemanjiomu

Bu da bir tür damarsal tümördür ancak araştırması, teşhisi, tedavinin seçenekleri, riskleri, ilgili branş farklı olduğu için sayfada bilgi verilmemiştir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

15 Yorum

 1. önceliklw göz içindeki tedavi edilmeli, bunun için bu tedaviyi yapan göz hekimlerine ulaşmalısınız.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam benim doğuştan gözümün icinde damar benim var ve bu gözümün icinde olduğu yetmemis göz altim ve cevresinde kaplamis sanirm dağıliyo çünkü önceden o kadar kötü degildi ne yapmami tavsiye edersizn

 3. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 4. Merhaba 5 aylikkizimin dogustan ensesinde ve goz kapklarinda kirmiziliklar var bunlar daha sonra kaybolurmu nezaman lazer tedavusi yapilmali

 5. gelirseniz RF ile tedavi edebiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Yesım Bodur

  Merhaba cenemın sağ tarafında büyük bir et beni var. Cok küçüktü fakat zamanla buyume oldu. Aldırmaktan çok korkuyorum herhangi bir sıkıntı yasarım diye. Fakat görsel acıdan çok kotu bir görünümü var.

 7. Gulbahar

  Dogustan kizimin yuzunde damar beni vardi kucuktu iki yasina kadar buyudu ve simdi buyumesi durdu doktor yedi yasina kadar gecer dedi ama halen gecmedi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genellikle damar beninin ilaçla tedavisi 1 yaşına kadar yapılabiliyor.daha sonra ilaç tedavisine cevap vermez.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz.

 8. yüzümde 2 tane et beni var. aldırsam ne kadar sürede iyileşir ? iz kalma durumu var mıdır ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile alınırsa 1 hafta 10 günde iyileşir derin değilse hiç iz kalmaz.

 9. Merhaba.Burnumun sol kemer tarafından damar beni var büyüme olmuş çekme yapabilirmi şekli bozulurmu
  Op Dr Atilla kaya
  muayene etmeden yorum yapmak zor

 10. benim kaşımın yanında ben var kahverengi ve düz. Aldırmak kaç paraya olur ?
  ve kadıköy’de aldırabilirmiyim?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  1 cm den küçükse 200 TL ödersiniz, Evet Kadıköy şubemize gelebilirsiniz.

 11. Hamilelil döneminde lazer yada radyofrekansıyla ben tedavisi yapılabilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  RF ile yapabiliriz

 12. siyah küçük tene yapışık benleri nasıl tedavi ediyorsunuz?
  Op Dr Atilla KAYA
  Lazer veya RF ile

 13. benim dudaktan bi santim yanda bir ara kestim yine çıktı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene etmekte fayda var,radyofrekans veya lazerle alabiliriz.

 14. Merhabalar, dekolte bölgemde çıkan bu damar benini aldırdım fakat ısrarla tekrar çıkıyor. Bir iki seans uygulandı fakat kaybolmadığı gibi daha da büyüdü. Mercimek kadar oldu şu anda. Küçültmek için bir şeyler yapıldı fakat küçülmedi de. Bu konu hakkında bir fikriniz var mıdır acaba? 🙁
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Damar benlerini RF ile alıyoruz düzgün alınırsa bir daha çıkmaz,gerekirse patolojik tetkik yapılabilir.

 15. Merhaba 4.5 aylık bebeğinin alnında yaklaşık 1 ay once 1-1,5 mm damar beni cikti takip etmelimiyim yoksa hemen tedavimi ettirmeliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyümeden tedavi etmek daha kolay olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri