Elektro Koterle Ben Tedavisi

Elektro koter elektrik enerjisini dokunulduğu yerde ısı enerjisine dönüşen bir cihazdır. Ameliyatlarda kanamaları durdurmak ve dokuları kesmek amacıyla kullanıdığı gibi benlerin tedavisinde de kullanılırdı, son yıllarda yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde kullanımı giderek azalmıştır. Benlerin tedavileriyle ilgilenen her klinikte vardır ancak artık 4. tercih olarak bulundurulmaktadır.

Elektro Koter Tedavi Öncesi
Tedavi Öncesi

 

Elektro Koterle Tedavi Sonrası Görünüm
Tedavi Sonrası

Koterin ayrıntısına geçmeden önce aynı amaçla kullanılan diğer teknolojilerden kısaca söz edelim

Radyo Frekans

Kotere benzer şekilde etkilidir ancak kullanılan enerjinin türü artk ısısı değil radyo dalgalarıdır. Yüksek frekanslı radyo dalgaları beni tabakalar halinde siler. Uygulama noktasına yakın alanda yanık miktarı (lateral termal hasar) koterinkine kıyasla daha azdır, bu sayede çevresel doku daha az olumsuz etkilenir ve kalan iz kotere kıyasla az olur.
Radyo frekansın uygulamaya girmesi ile koterin kullanımı giderek azalmıştır, radyo frekans olan kliniklerde koter sadece yedek olarak bulundurulur.

Plexr Ben Tedavisi

Asıl adı plazma tedavisidir, cihazın son noktasında plazma oluşur, plazma oluşurken derriden ince bir tabaka uzaklaştırılmış olır. Genellikle leke tarzı olanlarda kullanılmaktadır, et beni gibi sorunlarda yetersiz kalabilir. Üretilen en son teknolojidir.

Lazer Uygulamaları

Plazma gibi yüzeyel olanların tedavisinde kullanılmaktadır. Farklı türleri vardır. Radyofrekans ve plazmaya üstünlüğü yoktur. Uzun seanslar sürmesi sebebiyle çok tercih edilmemektedir. Hastaların sorması sebebiyle her klinik bünyesinde lazer bulundurur ama iyi sonuç aldıkları diğer yöntemleri uygularlar.

Koterle Ben Yakma

Kelime olarak buharlaştırma terimi de kullanılmaktadır.Elektro koter bene dokundurulduğu anda benden tabakalar halinde doku kaybı olur, ısıtarak buharlaştırma işlemi istenildiği kadar ilerletilir ve ciltle aynı düzeye gelince tedavi tamamlanmış olur.
Renge duyarlı olmadığı için damar beni dışındaki kahverengi ve cilt rengindeki kullanılabilir.
Buharlaştırılan benin yerinde yara kabuğu şeklinde oluşan tabaka benin büyüklüğüne göre 3-7 günde düşer ve alttan pembemsi bir görünüm çokar. Bu pembemsi görünüm 2-3 ayda kendiliğinden cilt rengini alır.
Buharlaştırma işlemi yeterince dikkatli yapıldığında belli bir iz kalmaz küçük sivilce izi şeklinde bir iz kalabilir. Koterin fazla uygulanması benin olduğu alanda çukurluğa sebep olabilir. Tedavinin bir defada bitirilmeye çalışılması yerine gerekirse 2. seansı yapmak oluşabilecek iz miktarınıda azaltacaktır.
Koterle tedavi pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde cok büyük benler bile  yok edilebilir.

Ben Tedavisinde En Az İz Hangi Yöntemde Kalır

Aslında izin kalmasında yöntemler kadar benin yapısı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın bünyesi gibi faktörler de etkili olmaktadır.
Teknoloji tercihini şu sıra ile yapmaktayız
Radyofrekans
Plazma
Lazer
Elektrokoter
Ameliyat (bu uygulamayı ancak hasta özellikle isterse yapmaktayız, yoksa tarihin derinliklerinde kalmış bir yöntem olarak değerlendirmekteyiz)

Ben Tedavisinden Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapılır

O bene uygun yöntem seçildi ve de doğru şekilde uygulandıysa sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde bir belirti kalır. Tabi burada bünyenin etkisini göz ardı etmemek gerekir.
Alma işleminden sonra uygulanacak Bepanthen Merhem, Fito Krem, Contractubex Jel gibi ürünler çok konuşulmakta ve sıkça önerilmektedir. Ancak tüm bunların olumlu etkisi konusunda karşılaştırmalı bilimsel çalışma olmadığı için iddialar daha çok üreticinin iddiası şeklinde kalmakta, doktorlar da hastanın ” bir krem önermeyecekmisiniz” sorusuna maruz kalmamak için yazmaktadır.
Yukarıda yazılan ürünleri kullanmakla kullanmamak arasında oluşacak izin miktarı fark etmeyecektir.

Ben Alınan Yerde İltihap Olur mu?

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Benin alındığı yer açık bırakılır. Açık yaralar % 100 ihtimalle mikropla karşılaşır ancak sorun yaratacak bir iltihap gelişez. İltihabı önlemeye yönelik uygulamalar genellikle gereksiz kalmaktadır. Vücut kısa sürede yarayı koruyacak bir tabaka oluşturur. Buna yara kabuğu denir. Yara kabuğu oluştuktan sonra dışardan uygulanacak ilaçların hiçbir etkisi olmaz çünkü yara kabuğunu geçemez.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

112 Yorum

 1. Merhaba, 1 2 yıl icinde boyun bölgemde bir sürü ben cikti ama cok minikler nokta nokta. görsel olarak cok rahatsız oluyorum. cildiyeye gittim koter yardımı ile alırız dedi doktor, fakat uyusmasi icin iğne yapacakmıs hepsine tek tek. doğrumudur? yada koter cok canmı yakıyor?
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  gelirseniz RF ile alabiliriz.lokal anesteziye gerek kalmaz

 2. Hocam elektrokoter uygulamasında benlere uygulama yapılırken benin olmayan kısmına da yapılmış başlangıçta çok kırmızıydı 1 ay oldu şimdi daha iyi ama hala iz var bu geçer mi? :(((
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Bir şey söylemek için 1 ay az bir süre.Çukurluk yoksa kırmızıysa büyük olasılıkla geçecektir.
  Geçmiş olsun

 3. Hocam elektrokoter uygulamasında kabuk düştükten sonra tekrar ben rengine dönüştüyse ne kadar zaman sonra tekrar işlem yapılabilir?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  En az 2 ay geçmesi gerekir.Ancak hangi tip uygulamayı yaptıklarını bildiklerinden ,uygulamayı yapan kişilere sormanız daha doğru.
  Geçmiş olsun

 4. Hocam 4 yıl önce yüzümdeki benlere yaklaşık 4-5 seans lazer tedavisi uygulandı renkleri büyük oranda açıldı ama geçmedi 1 ay önce de elektrokoter ile ben tedavisi uygulandı ama kabuk düştükten sonra yine ben rengine döndü üstelik bir tanesinde de çukurluk oluşmuş gibi :(( Bu çukurluk geçer mi ve ben bu benlerden tamamen kurtulamayacak mıyım ne yapmalıyım şu aşamada :((
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Hangi yöntem olursa olsun benin derinliğine ve kişinin yara onarma gücüne bağlı olarakaz yada çok iz kalabilir,hiç iz kalmayabilir de.Her durumda da ameliyata ve benin kendisine kıyasla kalan iz daha iyidir ve kapatıcılarla daha iyi kapatılabilir.Eğer yeniden kahverengilik varsa bir tabaka daha almak gerekir. Radyofrekansla buharlaştırmada elektrokoterden daha iyi sonuç alınmaktadır.
  Geçmiş olsun

 5. hocam alttan cikan kirmizi deri kirisik bi halde bu duzelir mi ve hafiften beyazlamaya basladi bu ne anlama geliyor
  Dr.Nizam KURTDERE
  1,5 ayda düzelmesi lazım

 6. hocam merhabalar..
  ben aldirali 4 hafta oldu kirmizilik gecince sanki bi cukurluk kalicakmis gibi hissediyorum sanirim ilk 2 ay cok önemli 1 ay sonrasina kadar cukurlugun biraz daha kapanma ihtimali var mi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Vucudun onarma gücü giderek dolduracaktır.Karar vermek için 2 ayı beklemek gerekir.
  Geçmiş olsun

 7. hocam contractubexi ne sıklıkla nasil surmem gerekiyor
  Op Dr Adil Altınsoy
  Sabah akşam sürebilirsiniz

 8. hocam lezyon bölgesinde bi beyazlık var kabuk düştü bu beyazlık düzelir mi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Evet düzelir

 9. hocam kizariklik icin kantaron yagi iyi gelir mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin bir şey söyleyemeyiz,ama denenebilir.

 10. hocam pembe dokunun ten rengini almasi minimum 2 ay mi surer
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hayır bünyeye bağlı olarak 3 hafta 8 ay arasında değişir ama genellikle 2 ayı geçer

 11. Hocam bugün yüzümdeki benlere elektrokoter işlemi uygulandı 5 küçük 4 büyük ben. Büyük olanlar da kanama oldu ve krem verdi doktor o kremi sürünce kanama oluyor yapılırken ve ilk günlerde kanama olması normal mi ?
  Op Dr Atilla kaya
  Normal değil ama olabilir, önemsiz

 12. hocam bu durumda kizarikligin kendi kendine gecmesini mi beklicez
  Op Dr Adil Altınsoy
  contratubex kullanabilirsiniz,ama kendiliğinden de geçer

 13. hocam kizarikliklar icin katran yagi sursem bi sakincasi olur mu
  Op Dr Adil Altınsoy
  Bir şey sürmeseniz daha iyi olur

 14. hocam lezyon bolgesindeki kirmizilik gectiginde kesinliklikle ten rengini alir mi suan cukur var gibi bu cukurluk zamanla dolar mi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yara iyileşme süreinize göre zaman içinde kırmızılık geçer ve çukurluk da belirsizleşir

 15. hocam buharlastirma yontemiyle 10 gun once ben aldirdim benin oldugu bolge iltihap renginde bi tabakaya donustu kabuk dustu cevresinde kirmizilik var kirmizilik duzelir mi ve iyilesme suresi en az 2 ay mi ayrica contractubexi ne zaman kullanmaya baslamaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yara iyileşmiş olmalı,pembe renk 1,5-2 ayda düzelir.contractubex e başlayabilirsiniz

 16. hocam kabuk düştükten sonra pembemsi görünüm çok dikkat çeker mi kabuk hafiften oluşmaya başlladı ama korkuyorum nasıl bir pembemsi oluşacak diye
  Op. Dr. Demet Ağras
  ben kadar dikkat çekici olmaz.

 17. Büşra Çetin

  Hocam ben daha 17 yaşındayım dudağımın ustunde 2mm’lik kahverengi , 1 mm’lik kabarık benim var ne tür aldırma tavsiye edersiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Radyo frekansla buharlaştırma yönteminde farkedilir iz kalmaz

 18. Merhabalar hocam 2 gün önce yüzümdeki benleri aldırdım doktor kabuk oluştuktan sonra düşünce hafif pembemsi bir görünüm olur dedi çukurluktan bahsetmedi ama burdaki yorumlarda çukur oluşur denmiş acaba herkes de mi oluşur bu çukur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Çukurluk çok seyrek görülen ve derine inen benlerin tedavisi sonucunda görülebilir.

 19. Hocam benim dudagimin sol üstünde er beni var biraz büyük buharlaştırma yöntemi ile alinabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  alınabilir

 20. Hocam Merhaba geçen yıl size yüzümdeki beni elektrokoterle aldırmıştım ancak aynı yerde tekrar büyüdü. Ne yapmalıyım? Tekrar tedavi edilse ekstra bir masrafı olur mu benim için?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.seans gerekebileceğini söylemiştim gelirseniz yaparız,2.seans ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri