Elektro Koterle Ben Tedavisi

Elektro koter elektrik enerjisini dokunulduğu yerde ısı enerjisine dönüşen bir cihazdır. Ameliyatlarda kanamaları durdurmak ve dokuları kesmek amacıyla kullanıdığı gibi benlerin tedavisinde de kullanılırdı, son yıllarda yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde kullanımı giderek azalmıştır. Benlerin tedavileriyle ilgilenen her klinikte vardır ancak artık 4. tercih olarak bulundurulmaktadır.

Elektro Koter Tedavi Öncesi
Tedavi Öncesi

 

Elektro Koterle Tedavi Sonrası Görünüm
Tedavi Sonrası

Koterin ayrıntısına geçmeden önce aynı amaçla kullanılan diğer teknolojilerden kısaca söz edelim

Radyo Frekans

Kotere benzer şekilde etkilidir ancak kullanılan enerjinin türü artk ısısı değil radyo dalgalarıdır. Yüksek frekanslı radyo dalgaları beni tabakalar halinde siler. Uygulama noktasına yakın alanda yanık miktarı (lateral termal hasar) koterinkine kıyasla daha azdır, bu sayede çevresel doku daha az olumsuz etkilenir ve kalan iz kotere kıyasla az olur.
Radyo frekansın uygulamaya girmesi ile koterin kullanımı giderek azalmıştır, radyo frekans olan kliniklerde koter sadece yedek olarak bulundurulur.

Plexr Ben Tedavisi

Asıl adı plazma tedavisidir, cihazın son noktasında plazma oluşur, plazma oluşurken derriden ince bir tabaka uzaklaştırılmış olır. Genellikle leke tarzı olanlarda kullanılmaktadır, et beni gibi sorunlarda yetersiz kalabilir. Üretilen en son teknolojidir.

Lazer Uygulamaları

Plazma gibi yüzeyel olanların tedavisinde kullanılmaktadır. Farklı türleri vardır. Radyofrekans ve plazmaya üstünlüğü yoktur. Uzun seanslar sürmesi sebebiyle çok tercih edilmemektedir. Hastaların sorması sebebiyle her klinik bünyesinde lazer bulundurur ama iyi sonuç aldıkları diğer yöntemleri uygularlar.

Koterle Ben Yakma

Kelime olarak buharlaştırma terimi de kullanılmaktadır.Elektro koter bene dokundurulduğu anda benden tabakalar halinde doku kaybı olur, ısıtarak buharlaştırma işlemi istenildiği kadar ilerletilir ve ciltle aynı düzeye gelince tedavi tamamlanmış olur.
Renge duyarlı olmadığı için damar beni dışındaki kahverengi ve cilt rengindeki kullanılabilir.
Buharlaştırılan benin yerinde yara kabuğu şeklinde oluşan tabaka benin büyüklüğüne göre 3-7 günde düşer ve alttan pembemsi bir görünüm çokar. Bu pembemsi görünüm 2-3 ayda kendiliğinden cilt rengini alır.
Buharlaştırma işlemi yeterince dikkatli yapıldığında belli bir iz kalmaz küçük sivilce izi şeklinde bir iz kalabilir. Koterin fazla uygulanması benin olduğu alanda çukurluğa sebep olabilir. Tedavinin bir defada bitirilmeye çalışılması yerine gerekirse 2. seansı yapmak oluşabilecek iz miktarınıda azaltacaktır.
Koterle tedavi pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde cok büyük benler bile  yok edilebilir.

Ben Tedavisinde En Az İz Hangi Yöntemde Kalır

Aslında izin kalmasında yöntemler kadar benin yapısı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın bünyesi gibi faktörler de etkili olmaktadır.
Teknoloji tercihini şu sıra ile yapmaktayız
Radyofrekans
Plazma
Lazer
Elektrokoter
Ameliyat (bu uygulamayı ancak hasta özellikle isterse yapmaktayız, yoksa tarihin derinliklerinde kalmış bir yöntem olarak değerlendirmekteyiz)

Ben Tedavisinden Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapılır

O bene uygun yöntem seçildi ve de doğru şekilde uygulandıysa sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde bir belirti kalır. Tabi burada bünyenin etkisini göz ardı etmemek gerekir.
Alma işleminden sonra uygulanacak Bepanthen Merhem, Fito Krem, Contractubex Jel gibi ürünler çok konuşulmakta ve sıkça önerilmektedir. Ancak tüm bunların olumlu etkisi konusunda karşılaştırmalı bilimsel çalışma olmadığı için iddialar daha çok üreticinin iddiası şeklinde kalmakta, doktorlar da hastanın ” bir krem önermeyecekmisiniz” sorusuna maruz kalmamak için yazmaktadır.
Yukarıda yazılan ürünleri kullanmakla kullanmamak arasında oluşacak izin miktarı fark etmeyecektir.

Ben Alınan Yerde İltihap Olur mu?

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Benin alındığı yer açık bırakılır. Açık yaralar % 100 ihtimalle mikropla karşılaşır ancak sorun yaratacak bir iltihap gelişez. İltihabı önlemeye yönelik uygulamalar genellikle gereksiz kalmaktadır. Vücut kısa sürede yarayı koruyacak bir tabaka oluşturur. Buna yara kabuğu denir. Yara kabuğu oluştuktan sonra dışardan uygulanacak ilaçların hiçbir etkisi olmaz çünkü yara kabuğunu geçemez.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

112 Yorum

 1. Tamam o zaman ben bu haftasonu gelmeye çalışırım hocam 😀

 2. Oluşan kahverengilik küçük zaten, ben büyüklüğünde değil hatta eskiden benin bulunduğu yerin biraz daha solunda oluşmuş garip bir şekilde. Bunu da söyleyeyim dedim.

  Bir de rötuş için ücret almıyordunuz, hala geçerli değil mi 😀
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet 2.seansta ücret yok 🙂

 3. Meraba hocam yaklaşık 1 ay önce benimi sizin klinikte koterle aldırmıştım. Allah a şükür ben tekrar çıkmadı bir sorun yok ama deride sonradan hafif bir kahverengilik oluştu. Zaten siz bunun olabileceğini söylemiştiniz rötuş yaparız demiştiniz. Aradan 50 gün geçti acaba bu süre rötuşa gelmek için yeterli bir süremidir yoksa biraz daha zaman geçsin öyle mi geleyim size rötuş için.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelebilirsiniz

 4. Hocam ben 14 yasındayım yuzumde 9 tane kahverengı çıkık olmayan ben var bunları nasıl aldırabılırım fıyatı ne kadar ? bıde adana dakı şubenızın adresını verırmısınız
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazerle tedavi edilebilir
  fiyatlar ideaklinik.com de ayrıntılı yazıyor

 5. hocam ankarada şubeniz varmı varsa telefon numarasını veririmisiz şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ankarada şubemiz yok

 6. bnimde yüzümde kahverengi 10 a yakın ben var sadece görünüşünden rahatsız oluyorum koterle tedavinin herhangi bir zararı varmıdır ve tabiki fiat lar hakkında bilgi verrimisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bilinen zararı yok
  ben tedavi fiyatları için ideaklinik.com ye bakabilirsiniz.

 7. hocam adana şubenizin adını verir misiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  458 84 84 le görüşebilirsiniz.

 8. merhabalr hocam benim kolumun belirli bi yeri benlerle kaplı çıkık değiller ama kıllı ve koyu kas bölgesinden dirseğimin aşağısna kadar gidiyo kolumun 30 cm nerdeyse yada daha fazla iz kalma olayı nedir ve fiyat alabilrmiyim ? tşk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar farklıysa görünce değerlendirebiliriz.

 9. çaylak32

  iyi günler kolay gelsin. ben bir yıl önce polislik için sınava girdim ve dudağımın sağ tarafında mercimek kadar pigmente nevüs olması nedeniyle elendim. et beni değil deride bir ben.bu beni aldırmak için gecen yıl hastanede cerrahi müdahale ile aldırdım iz kalmayacagı söylendi ama kaldı. yani ben alındı ama iz kaldı ve bu beni korkutuyor.bu izden lazerle kurtulma şansm var mı? tesekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır izi lazerle kaybedemezsiniz birde ona inanıp beklentiye girmeyin.keşke ameliyat değilde teknolojik tedavileri araştırsaydınız

 10. Iyi gunler lazerle tedavi olundugunda sakalin cikmamasina neden olurmu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet sakal alanına uygulanırsa sakalı dökebilir.

 11. İyi günler.Ben 2 tane benimi yaktırdım ve yaklaşık 2 ay olcak.Tedavi için fucidin ve biokadin kullanyorum.Başka bir ilaç gerekli mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence kullandıklarınızada gerek yok.

 12. hocam yaklaşık 1 aydan fazla süre önce koterle yüzümdeki beni aldırdım
  yüz üstü çıkıntısında bi değişiklik olmadı eskisi ğibi aynı
  renği ise koyu pembe
  ne önerirrisiniz…teşekkürlerrr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gerekirse 2.seans yapılır

 13. hocam iyi günler benim sol gözümün hem alt hem üst tarafında büyükçe bir kıllı nevüs var fiziki ve sosyal olarak çok rahatsız etmekte. aldırmak istiyorum. yardımcı olabilirmisiniz. isterseniz fotoğraflarımı gönderirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye gönderebilirsiniz.

 14. merhaba,ben 2 yıl önce alın ve yanağımdaki 2 adet çıkıntılı ve siyah renkli benleri koter yöntemiyle 7 ay arayla adana şubenizde tarafınızdan yapılan operasyon ile 2 defa aldırdım.ancak sonuç alamadım,bu durumda izlemem gereken yol konusunda bana yardımcı olur musunuz,bir de ücret konusunda bilgilendirebilir misiniz,keza 2 defa ücret ödemesi yaptım…saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 ay sonra sorun varsa gelin gerekirse 2.seans yaparız denmişti keşke gelseydiniz artık adanaya gelemiyorum.İstanbula gelebilriseniz sorunu çözeriz.

 15. hocam bikaç ay önce yüzümde ufak bir ben vardı koterle tedavi uygulamıştınız.1hafta sonra kabuk düştü,düştükten sonra çok az derecede bir iz kalmıştı fakat 2 gündür yine kızarmaya rengi koyulaşmaya başladı nedeni nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçicidir sorun olursa rötuş yapabiliriz.

 16. Güngör

  Öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim, lazerle tedavide ben nekadar zamanda tamamen yok olur. mesela 4 seans sürdü ve son seansı bugün olmuş olsam yaklasık nekadar bi zamanda ben tamamen yok olur?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir uygulamada düşebileceği gibi giderek solup kaybolabilir.

 17. Güngör

  Birde, tedavi olduktan sonra tam olarak nekadar bi zamanda ben tamamen yok olur. Koterle tedavi sonrası 8 ay snra falan tamamen yok olur demişsiniz. lazerle tadavi sonrası nekadar bir zamanda tamamen iyi olur? bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  koterle tedavi yapıldığı anda ben buharlaşarak yok olur

 18. Güngör

  Hocam resimdeki sol taraftaki gibi hafif koyu kahverengi aynı büyüklükte kabarık1 ben var ve 7 tane falanda kabarık olamayan ellenildiğinde hissedilmeyen açık kahverengi tonunda küçük benler var. bildiğim kadarıyla kabarık olan büyük beni koterle, diğerlerinide lazerle tedavi edeceksiniz. koterle tek seansta tedavi kesin olarak bitermi? lazer kaç seans sürer ortalama? denizliden geleceğim oyüzden sordum. saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazerle 2-5 seans elektrokoter 1 seans olur

 19. hocam bnm burnumun kenarnda çok fazla kabark olmayan bi ben war hangi
  yöntemle tedavi edilmeli ve tedavi sonrası iz kalırmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi sizin rahatsızlığınıza bağlı,farkedilir iz kalmaz.

 20. hocam benm iki kaşımın ortasında bir adet siyah ben war hafif çıkık sizce hangi yöntemle aldırmalıyım.. anadolu yakasında size ulaşabileceğimi hastahaneninz warmı? birde duyduğuma göre koyu renkli benler lazerle tedawi olunmuyomuş doğrmudr biizi aydınlatrsanz sewinrz.. şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazerle olursa kaşlarınızda dökülür
  RF veya elektorkoter olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri