Elektro Koterle Ben Tedavisi

Elektro koter elektrik enerjisini dokunulduğu yerde ısı enerjisine dönüşen bir cihazdır. Ameliyatlarda kanamaları durdurmak ve dokuları kesmek amacıyla kullanıdığı gibi benlerin tedavisinde de kullanılırdı, son yıllarda yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde kullanımı giderek azalmıştır. Benlerin tedavileriyle ilgilenen her klinikte vardır ancak artık 4. tercih olarak bulundurulmaktadır.

Elektro Koter Tedavi Öncesi
Tedavi Öncesi

 

Elektro Koterle Tedavi Sonrası Görünüm
Tedavi Sonrası

Koterin ayrıntısına geçmeden önce aynı amaçla kullanılan diğer teknolojilerden kısaca söz edelim

Radyo Frekans

Kotere benzer şekilde etkilidir ancak kullanılan enerjinin türü artk ısısı değil radyo dalgalarıdır. Yüksek frekanslı radyo dalgaları beni tabakalar halinde siler. Uygulama noktasına yakın alanda yanık miktarı (lateral termal hasar) koterinkine kıyasla daha azdır, bu sayede çevresel doku daha az olumsuz etkilenir ve kalan iz kotere kıyasla az olur.
Radyo frekansın uygulamaya girmesi ile koterin kullanımı giderek azalmıştır, radyo frekans olan kliniklerde koter sadece yedek olarak bulundurulur.

Plexr Ben Tedavisi

Asıl adı plazma tedavisidir, cihazın son noktasında plazma oluşur, plazma oluşurken derriden ince bir tabaka uzaklaştırılmış olır. Genellikle leke tarzı olanlarda kullanılmaktadır, et beni gibi sorunlarda yetersiz kalabilir. Üretilen en son teknolojidir.

Lazer Uygulamaları

Plazma gibi yüzeyel olanların tedavisinde kullanılmaktadır. Farklı türleri vardır. Radyofrekans ve plazmaya üstünlüğü yoktur. Uzun seanslar sürmesi sebebiyle çok tercih edilmemektedir. Hastaların sorması sebebiyle her klinik bünyesinde lazer bulundurur ama iyi sonuç aldıkları diğer yöntemleri uygularlar.

Koterle Ben Yakma

Kelime olarak buharlaştırma terimi de kullanılmaktadır.Elektro koter bene dokundurulduğu anda benden tabakalar halinde doku kaybı olur, ısıtarak buharlaştırma işlemi istenildiği kadar ilerletilir ve ciltle aynı düzeye gelince tedavi tamamlanmış olur.
Renge duyarlı olmadığı için damar beni dışındaki kahverengi ve cilt rengindeki kullanılabilir.
Buharlaştırılan benin yerinde yara kabuğu şeklinde oluşan tabaka benin büyüklüğüne göre 3-7 günde düşer ve alttan pembemsi bir görünüm çokar. Bu pembemsi görünüm 2-3 ayda kendiliğinden cilt rengini alır.
Buharlaştırma işlemi yeterince dikkatli yapıldığında belli bir iz kalmaz küçük sivilce izi şeklinde bir iz kalabilir. Koterin fazla uygulanması benin olduğu alanda çukurluğa sebep olabilir. Tedavinin bir defada bitirilmeye çalışılması yerine gerekirse 2. seansı yapmak oluşabilecek iz miktarınıda azaltacaktır.
Koterle tedavi pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde cok büyük benler bile  yok edilebilir.

Ben Tedavisinde En Az İz Hangi Yöntemde Kalır

Aslında izin kalmasında yöntemler kadar benin yapısı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın bünyesi gibi faktörler de etkili olmaktadır.
Teknoloji tercihini şu sıra ile yapmaktayız
Radyofrekans
Plazma
Lazer
Elektrokoter
Ameliyat (bu uygulamayı ancak hasta özellikle isterse yapmaktayız, yoksa tarihin derinliklerinde kalmış bir yöntem olarak değerlendirmekteyiz)

Ben Tedavisinden Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapılır

O bene uygun yöntem seçildi ve de doğru şekilde uygulandıysa sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde bir belirti kalır. Tabi burada bünyenin etkisini göz ardı etmemek gerekir.
Alma işleminden sonra uygulanacak Bepanthen Merhem, Fito Krem, Contractubex Jel gibi ürünler çok konuşulmakta ve sıkça önerilmektedir. Ancak tüm bunların olumlu etkisi konusunda karşılaştırmalı bilimsel çalışma olmadığı için iddialar daha çok üreticinin iddiası şeklinde kalmakta, doktorlar da hastanın ” bir krem önermeyecekmisiniz” sorusuna maruz kalmamak için yazmaktadır.
Yukarıda yazılan ürünleri kullanmakla kullanmamak arasında oluşacak izin miktarı fark etmeyecektir.

Ben Alınan Yerde İltihap Olur mu?

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Benin alındığı yer açık bırakılır. Açık yaralar % 100 ihtimalle mikropla karşılaşır ancak sorun yaratacak bir iltihap gelişez. İltihabı önlemeye yönelik uygulamalar genellikle gereksiz kalmaktadır. Vücut kısa sürede yarayı koruyacak bir tabaka oluşturur. Buna yara kabuğu denir. Yara kabuğu oluştuktan sonra dışardan uygulanacak ilaçların hiçbir etkisi olmaz çünkü yara kabuğunu geçemez.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

112 Yorum

 1. hocam iyi günler benimde boynumda çıkıntılı yarım nohut büyüklüğünde bir ben var hangi yöntemle acısız ve en kısa zamanda kurtulabilirim ayrıca plastik cerrah mı yoksa dermatolog mu almalı bilgilendirrseniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  En kolay teknolojiyle kurtulursunuz,kimin kullanacağının çok önemi yok cihazların olduğu yerde aldırabilrisiniz.

 2. Hocam,
  benim yüzümde 5-6 tane ben var. ama resimdeki gibi değil. yani çıkıntı olarak değil. hangi yöntemle alınmasını uygun görüyorsunuz ve de bu yöntemin maliyeti ne kadar olur?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çıkıntılı değilse lazer uygun olur

 3. bırde adres alabılırmıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sipahioğlu cad no 25/1 yeşilyurt istanbul

 4. benım yuzumde ıkı tane et benı vardı bırnı aldırdım sımdı 25 yakın ufak benler var hepsı sonradan bazıları yavas yavas et benıne donusuyorlar bu durum canımı sıkıyo hepsınden kurtulmak ıstıyorum hangı teknıgı onerırsınız ozellıklede hepsıne bı fıyat verırsenız sevınırım sımdıden tesekurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benin yapısına göre kullanılacak teknoloji değişir.

 5. hocam benim biri yanağımda biri çenemde olmak üzere 1’er santim çapında çok fazla kabarık olmayan fakat dokunduğunuzda hissedebildiğiniz ben var.(resimdekinden biraz daha az kabarık ) öğrenci olduğumdan ve aynı zamanda çalışıyor olduğumdan tek seferde kurtulmak istiyorum. Elektro koterle tedavi olmak istiyorum.elektro koterle tedavide bir sınır var mıdır benin yapısı ile ilgili? benim durumumda elektro koter yapılabilir mi? cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ciltten kabarıklara elektorkoter uyguluyoruz

 6. hocam resimleri nasıl göndericem verdiyiniz adrese girdim ama sadece e posta gönder var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye gönderebilirsiniz.

 7. yüzümde iki üç tane çıkıntısı yüksekliği kabarıklığı olmayan sadece renk değişimi olan kahve rengi ben mevcut. Bunlar lazerle yok edilebilirmi tekrar güneş yada solarum vb cihazlarla temasımız halindede geriye dönerlermi?? tşk ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  lazerle tedavi edilebilir geri oluşma ihtimali yok diyecek kadar az

 8. mrb hocam benlerim spreyle yakılmıştı demiştim çukurluk görünümünde halkalar oluşmuştu ve beyaz bi iz kalmıştı lazerle geçmez dediler sizin dediğiniz gibi plastik cerrahiye gittim. skar oluşmuş dedi ve bi jel veri. yüzümün tüm bölgesine sürmemi söyledi sizce her yere sürmemde bi sorun oluşur mu ve skarlar tedaviden sonra kesin geçer mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  skar geçmez hafifler nereye uygulayacağınızı yazan kişiye sormalısınız

 9. mrb hocam ben yüzümdeki benleri asitli bi suyla aldırdım sprey sıkılarak alındı tamamında değil iki yerde benin büyüklüğünün iki katı kadar çukurluklar oluştu birinde de beyaz bir iz kaldı onları düzeltmek mümkün mü ..yanık sonrası oluşan yarık gibi duruyor dermatoloji veya plastik cerrahinin düzelteceği bişey mi 2 yıl olacak aldıralı
  op.dr.atilla kaya
  keşke araştırmanızı önceden yapsaydınız,çukurluğa dolgu maddesi yapılabilir ama zordur,bir şey yapabilirmi bilmiyorum ama plastik cerrahla görüşebilirsiniz dermatolog bir şey yapamaz

 10. doktorum peki çukurluk da geçer mi 8 ay içerisinde cevabınız için teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tamamen geçmesede ciddi düzeyde azalır

 11. merhabalar burnumun ucunda cok ufacık bir ben çıkmıstı ve bundan cok rahatsızlık duyuyordum. yaklaşık 2-3 ay önce elektro koterle beni tek seansta aldırdım cukur ve pembemsi bir iz kaldı acaba bu ilerki zamanlarda kendiliğinden kaybolur mu yada tedavi olmam gerekirmi? şimdiden cevabınız için teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  pembelik kendiliğinden düzelir bu 8 ayı bulabilir

 12. hocam bide istanbuldaki şubeniz tam olarak nerde?? açık adres olarak alabilirmiyiz???
  Op.Dr.Atilla Kaya
  0212 572 72 65 den tarif alabilirsiniz

 13. merhaba…benim boynumda nohut büyüklüğünde bir ben var bide kulağmn yanında ondan küçük bir ben ve yüzümde de 5-6 tane küçük tam siyah olmasada koyu renkli benler var..bunlardan kurtulmak istiyorum….iz kalırmı ve acı hissediliyor mu ? bunu merak ediyorum ve bunların maliyeti ne kadar olur ???
  Op.Dr.Atilla Kaya
  maliyet ve iz benin tipine bağlı olarak kullanılacak teknolojiye bağlı

 14. hocam ben kolumdaki yüzeysel deri altındaki benleri lazerle aldırdım.lazer sonrası alınan benlerin yerinde toplu iğne ucu kadar çukurluklar vardı.bu çukurlukların olması normal mi ve zamanla bu çukurluklar kapanıp eski haline dönermi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  lazerde çukurluk hiç görmedim ama 1-2 ayda düzelmediyse kalıcı demektir

 15. hocam yüzümde aldırmak istedigim 4 adet ben var bunlar burnumun altında ve biri sag yanagımda birisi resimdeki gibi digerleri ise ona oranla küçük bunu aldırırsak iz kalırmı ve ilerde tekrar çıkarmı bide bu 4 ben ne kadara maal olur
  Op.Dr.Atilla Kaya
  1-2 metre mesafeden algılanmayan düzeyde iz kalabilir,250 tl civarına mal olabilir.

 16. hocam benim sol yanağımda yarım santimi geçmeyen iki adet kabarıksız kahverengi tonlarda ben var bunları aldırırsam en uygun maliyeti ne olur?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  200-250 tl arası olabilir

 17. birde sayın hocam amasya ya en yakın önerebileceğiniz bi şubeniz var mı?
  şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  istanbul dışında tek şubemiz adanada

 18. merhaba hocam;
  resimdekinde biraz bi iki santim daha büyük sağ yanağımın tam ortasında bir benim var üzerinden tüyler çıkıyo ve renk olarak daha koyu ben bu tüyleri alıyorum.benim i aldırmak istiyorum.fakat tek korkum iz kalması büyüklüğünden korkyorum.yanağımdan cıkıntısı fotoğraftaki gibi değil daha yanagıma yapışık gibi.bunu aldırmamaı önerir misiniz ve ne kadar sürede iyileşeceği iz kalsa bile küçük sivilceden büyük oluma ihtimali varmı? bu sorularıma cevap veririseniz sevinirim gerekirse tedavi için oraya bile gelirim.ikametkahım amasya.
  ilginiz için şimdi den teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya

  info@ ideaklinik.comye kaliteli fotonuzu gönderirseniz değerlendiririm.

 19. hocam et beni tedavisinde hangi yöntemlerde ben tekrar çıkmaz.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  elektrokoter

 20. güngör

  iyi günler hocam, koterle ben tedavisinde ücretlendirme nekadar? resimdeki gibi 1 tane ben var suratımda.saygılar…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  200 tl civarı olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri