Kafada şişlik neden olur?

Kafa kısmında oluşan şişlik ilk etapta yağ bezi gibi görünsede ancak kafadaki bu tür şişlikler beze olarak değil kist olarak isimlendirilir. Aslında her şişlikte yağ bezesi değildir. Ensedeki şişlikler daha çok lenf bezidir ve iltihapta ortaya çıkar diğer taraftan üst kısımlardakiler kist olabildiği gibi çeşitli ben yada siğil de olabilir, seyrek olarak ta hemanjiom denilen damar beni olabilir.

Yağ Kistleri Ben Sanılıyor!
Saçların arasındaki küçük yağ kistleri hastalar tarafından ben gibi algılanıyor. Bunun tam olarak teşhisi ise muayene ile mümkündür. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorun olup, mutlaka muayene ve tedavi olunmalıdır. Kafadaki yağ kistlerinin tedavisi kafada oluşan benlerin tedavisinden çok farklıdır, benlerin tamamı ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kistlerin oluşum şekilleri de farklıdır yağ kisti kıl dibinde salgı yapan yağ bezinin salsısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle doku içine birikmesi ile oluşur yağ bezeleri ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur ve tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kafadaki bu tür şişlikler % 100e yakın başarıyla yapılabilmektedir, şişlik yağ kisti de olsa ben de olsa tedaviden sonra aynı yerden asla tekrarlamaz ancak başka alanlardan başkaları çıkabilir, bu çürük dişin tedavisinin başka dişlerin çürümesine engel olmaması gibi bir durumdur.

Kafadaki şişlik ben ise diğer vücut bölgelerindeki gibi buharlaştırma veya radyo frekansla tedavi edilir, saçlı bölgede lazerle tedavi yapılmaz çünkü lazer ışınları saç köklerini öldürüp saçı dökebilir, gerek buharlaştırma yönteminde gerekse radyo frekansta saç kökleri etkilenmediği için aynı eskisi gibi çıkmaya devam eder.

Yağ kisti

Şişlik yağ kistiyse şunlara dikkat edilmelidir.

Kistin kapsülü net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrarlayabilir. Çıkarılabilecek en kısa şekilde silt kesilmelidir yoksa çok iz kalır, şişliğin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olur. Kafada yapılan bu tür küçük ameliyatlarda pansuman ve yara bakımına ihtiyaç olmaz, hasta ertesi gün banyosunu yapabilir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

92 Yorum

 1. Hocam kafamın sağ üstünde şişlik var bazen cok ağrı yapıyo aldırmaktanda korkuyorum ama ilerde kötüye çevirirmi önlem almalı mıyım ?

 2. Mehmet kartal

  Hocam kafamda şişlikler oluşuyo ve sonra iniyo cildiyeye gitdim sadece ilaç yazdı gönderdi başkada birşey demedi neden çıkıyo olabilir bu şişlikler.

 3. Hocam başımın üstü avuç içim kadar şiş
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  yağ bezesi olabilir.aldırmalısın

 4. çağlar

  hocam yüzümde bir tane büyük et beni var fakat kabuklanma ve kanama yapmaya başladı bunun kanser beni olma riski var mdıır ? ne yapmam gerekiyor radyo frekans yötemiyle alınabilir mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu tür lezyonları herhangi bir şüphe kalmaması için radyofrekans ile alıp patolojide inceliyoruz.

 5. hocam anlımda şişlik var sivilce deyil ve dokundumda canm cok yanıyo ve baş agrısı yaşyorum bu kötübişeymidir acaba
  Op. Dr. Atilla Kaya
  muayene olmalısnız

 6. Hocam kafamın üst tarafında leblebi kadar bi şişlik var yaşım 13 sizce bişey olurmu tümörden korkuyorum sizce tümör olma ihtimali var mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişelenmeyin,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 7. hocam benim ensemde bir et beni var ama son zamanlarda yarılma ve kanamalar mevcut. bunu buharlaştırma yöntemiyle alabilirmiyiz ?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  alabilirz

 8. Hocam ensemin hemen üstünde bi şişlik var dokununca ağrıyor daha önce tomografi çektim osteom dedi doktor gönderdi ama bu seferde şakağımda bi tane daha çıktı ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ortopedi veya beyin cerrahisi ile görüşebilirsiniz.

 9. Hocam kafamin ensemin sol tarafinda elime gelen misket kadar birşey var vede ileriki günlerde çok agriyor yapmaya basladi vede iki parmak aldindada cikdi basimi enseme doğru egemiyorum çok ağrıyor
  Op Dr Adil Altınsoy-Ankara
  Bahsettiğiniz kist sebasea.Agrılı olması iltihaplandıgını gösterir.Apse yapabilir.Apse iltihap yapınca antibiyotik apse basoltması yapılır.iltihap dinince kolayca alınır kurtulursunuz.

 10. merhaba kafamın sol tarafında uzun süredir geçmeyen ve aksine zamanla büyüyen kemik çıkıntısı gibi bir şey var. daha önce doktora gittim ödemdir deyip yolldılar beni ne olabilir acaba? şunu da belirtmek istiyorum sanırım büyüme yaptığı zamanlarda bi ağrı oluyor. bir kaç gün sürüyor sonra geçiyor. buna nasıl bi çözüm bulabilirim. yağ bezesi mi başka bişey mi nasıl anlaşılır. hangi bölüme gitmem gerekir acaba?
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  genel cerrahiye görünebilirsiniz

 11. Kübra Öztop

  Hocam dün kardeşimle dövüştük kardeşim saçımı feci şekilde çekti. O çektiğinde saat akşam 19:35 gibiydi.Annem ağrı kesici veerdi.Ama fayda etmedi.Şuan sabah oldu ve saat dokuz bişeyy olmuşmudur doktora gitmeme gerek var mı ?? Yaşımda 11 bişey olurmu nolur söyleyin kafamda şişlik oldu ve çok ağrıyoo
  Op Dr Ergun Aygören
  IDEA Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  travmaya bağlı şişlik ve ağrı olabilir.normal.birşey olmaz

 12. Hocam kafamın sol tarafına gözümün biraz soluna bir yumruk aldım şişti sonra geçti sandım çok küçük bi şişlik kaldı içinden damar geçiyor gibi eminim sanki çünkü o şişliğe elimi koyunca kalp atışımı hissedebiliyorum ağrı sızı yok ama çok rahat sız ediyor hocam lütfen yardım edin büyük birşey olmasın daha çok küçüğüm 🙁
  Op Dr Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip herhangi bir şey yapabilirmiyiz değerlendirebiliriz

 13. Merhaba hocam benim kafamin cesitli yerlerinde sivilceye benzer kirmizi noktalar var. Fark edememisim. Bi rahatsizlik vermiyor. Yani kasinti falan yapmiyor. Acaba bunun nedeni nedir? Yani doktora gitmem gerekiyor mu? Simdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görünüp ne olduğu hakkında kesin tanı koymakta fayda var.

 14. Hocam merhaba benim kafamın sağ ve sol kisimlarinda sisilik oluşuyor. Ilk sağ da sisilik oluşuyor sonra sol tarafimda farklı farklı sürelerle sonra kayboluyor bir süre sonra geri çıkıyor eve şişlik olduğu sürelerde başım ağrıyor ve sol bacagimin eklem kisminda da şişlik oluşuyor yürürken zorlanıyorum boynumda duzlesme var bundan kaynaklı olabilirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Birbirinden farklı rahatsızlıklar,muayene ile kesin tanı konması lazım.

 15. Hocam benim kafamın tam orta kısmında şişlik var bu bayadır var hafiften kızarmış son zamanlarda dokununca ağrıyo bide sarı su akıyo çkıyo bastırınca bu ne olabilir tehlikelimidir hangi doktora görünmeliyim ameliyat olunca iz kalırmı. Teşekkür ederim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yağ bezesi iltihabı olabilir.gelirseniz değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 16. Merhaba hocam kafamda sislik var bugun fark ettim ne oldugunu cok merak ediyorum, tam elimi kafama koydugum yerde yani (sac) topuz yaptigim yer oluyo iki tarafli kucuk sislik neden olur?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  En sık görülen yağ kisti,ama görüp kesin tanı koymak lazım.

 17. Başımın arkasında annemin bana çocukluktan beri var olduğunu söylediği kemik gibi sert olan yumurta şeklinde bir şey var acaba kötü bir etkisi var mıdır?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen başın arkasında çoğu kişide görülen kemik çıkıntısı sizde de var. yani normal olabilir,böyle ise bir zararı yok. Ama yinede mutlaka bir doktora muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 18. Başımın sol arkada enseden üç parmak yukarıda bir şişlik var ve ensem sol tarafıma aşırı ağrı veriyo ne olabilir acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayeneden sonra değerlendirilebilir.

 19. Hocam benim sol kafamda sislik var ve dokununca acıyor bas ağrısı yapıyo yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Seher Şirin
  yağ bezesi olabilir.gelirseniz değerlendirip tedavinizi yapabilirsiniz

 20. Merhaba hocam. Kafamın saf tarfında bezelye büyüklüğünde bir şişlik var bi hafta önce farkettim sivilce sanıp umursamadım ama acıyor dokununca agrı yapıyor ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kist sebase veya lipom olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri