Kafada şişlik neden olur?

Kafa kısmında oluşan şişlik ilk etapta yağ bezi gibi görünsede ancak kafadaki bu tür şişlikler beze olarak değil kist olarak isimlendirilir. Aslında her şişlikte yağ bezesi değildir. Ensedeki şişlikler daha çok lenf bezidir ve iltihapta ortaya çıkar diğer taraftan üst kısımlardakiler kist olabildiği gibi çeşitli ben yada siğil de olabilir, seyrek olarak ta hemanjiom denilen damar beni olabilir.

Yağ Kistleri Ben Sanılıyor!
Saçların arasındaki küçük yağ kistleri hastalar tarafından ben gibi algılanıyor. Bunun tam olarak teşhisi ise muayene ile mümkündür. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorun olup, mutlaka muayene ve tedavi olunmalıdır. Kafadaki yağ kistlerinin tedavisi kafada oluşan benlerin tedavisinden çok farklıdır, benlerin tamamı ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kistlerin oluşum şekilleri de farklıdır yağ kisti kıl dibinde salgı yapan yağ bezinin salsısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle doku içine birikmesi ile oluşur yağ bezeleri ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur ve tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kafadaki bu tür şişlikler % 100e yakın başarıyla yapılabilmektedir, şişlik yağ kisti de olsa ben de olsa tedaviden sonra aynı yerden asla tekrarlamaz ancak başka alanlardan başkaları çıkabilir, bu çürük dişin tedavisinin başka dişlerin çürümesine engel olmaması gibi bir durumdur.

Kafadaki şişlik ben ise diğer vücut bölgelerindeki gibi buharlaştırma veya radyo frekansla tedavi edilir, saçlı bölgede lazerle tedavi yapılmaz çünkü lazer ışınları saç köklerini öldürüp saçı dökebilir, gerek buharlaştırma yönteminde gerekse radyo frekansta saç kökleri etkilenmediği için aynı eskisi gibi çıkmaya devam eder.

Yağ kisti

Şişlik yağ kistiyse şunlara dikkat edilmelidir.

Kistin kapsülü net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrarlayabilir. Çıkarılabilecek en kısa şekilde silt kesilmelidir yoksa çok iz kalır, şişliğin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olur. Kafada yapılan bu tür küçük ameliyatlarda pansuman ve yara bakımına ihtiyaç olmaz, hasta ertesi gün banyosunu yapabilir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

92 Yorum

 1. Hocam kafamın sol ve sağ tarafında ensem de ve kulak arkasında ufak şişlikler çıktı bunun ne deni ne olabilir acaba simdi sen tesekkur ederim
  Op. Dr. Demet Ağras
  yağ bezesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip alabiliriz

 2. merhaba benim kafamın arka kısmında ensemin hemen üstünde sağ tarafta şişlik var bastıdığım zaman biraz acıyo bu neden olabilir yardım lütfen
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen cilt altında yağ kisti var.Büyüyebilir,rahatsızlık veriyorsa lokal anestezi ile küçük bir kesi ile alınabilir.
  Geçmiş olsun

 3. Merhaba başımın genellikle arkasında ensemin hemen üstünde hemen hemen 1 ay aralıklarla büyük şişlikler beliriyor elimle saçımın üstünden geçtiğimde bile şiş kısım tümseklik oluşturacak şekilde hissediliyor. Ve feci şekilde baş ağrısı yapıyor. Başımı yastığa koyamıyor rahat bir şekilde uyuyamıyorum. Ciddi bir nedeni olabilir mi?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yağ bezzesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip alabiliriz

 4. Hocam mehraba benim kafamin ortasında sislik var 2 ay kadar once kapiya carpdim sislik yatar dedim ama yatmadi bunun nedeni nə olur sizcə?
  Op. Dr. Demet Ağras
  muayene olmalısınız

 5. Birgül

  Merhabalar hocam, ben annemin kafasında oluşan bir şişlikten endişeleniyorum ilk çıktığında fındık gibiydi anne doktora gidelim dedim fakat pek umursamadı tabi bu bir seneyi geçiyor şimdi dün akşam farkettim daha fazla büyümüş sert bayağı çarpınca veya bir yere vurunca acıyor dedi. Yorumları ve verdiğiniz cevapları okudum ancak hâlâ endişelerim var sizce kötü birsey olabilir mi? Ne yapabiliriz?

  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  0506 142 41 12 numaralı telefona WhatsApp dan mesaj atarsanız ön bilgi verebiliriz.
  Geçmiş olsun

 6. Benim basımda iki büyük sert kist gibi birşey var ve oynamıyor.aynı zamanda denge bozukluğu ve konuşma güçlüğü ruhsal dallanma var SUREKLİ sınırlıyken hatta şimdi bile nedenini bilmediğim bir öfke.SUREKLİ YORGUNUM ve ellerinde hafif titremelere var.ve eller ayaklar vücudum arasında uyum yok son zamanda hiçbir spor faaliyetine katılmıyorum.ne olabilir nedemi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Az önce cevapladığım gibi bahsettiğiniz belirtiler ayrıntılı tetkik ve inceleme gerektiren ciddi belirtilerdir. Nöroloji,Beyin Cerrahi ve Dahiliye uzmanlarının birlikte incelemesini gerektirir.Bir an önce Eğitim ve araştırma hastanesi yada üniversite hastanesine muayeneye gidin.
  Geçmiş olsun

 7. HOCAM BEN 16YASİNDAYİM BASİMİN USTUNDE VE ARKASİNDA KİTLELER VAR .UST TARAFTAKİ CEVİZ BUYUKLUGUNDE ARKA TARAFTAKİ İSE ONDAN BUYUK.ENDİSELENİYORUM CUNKU KONUSMA BOZUKLUKLARİM VAR .DENGEMİ BİR TURLU SAGLAYAMİYORUM YURURKEN SAGA SOLA DEVRİLECEKMİS GİBİ HİSSDEDİYORUM.SUREKLİ YORGUNUM .RUH HALİM SUREKLİ DEGİSİYOR DURDUK YERE KAFAM ATİYOR ONUME GELENE BAGİRİYORUM .VE DİKKATİMİ TPLAYAMIYORUM.COK ENDİSELENİYORUM .NE YAPMAİYİM CEVAP VERİRSENİZ COK SEVİNİRİM.AYNİ ZAMANDA KAFAMDA BAZİ CUKURLUKLARDA BULUNMAKTA
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Bakırköy Şb.Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz belirtiler ayrıntılı tetkik ve inceleme gerektiren ciddi belirtilerdir. Nöroloji,Beyin Cerrahi ve Dahiliye uzmanlarının birlikte incelemesini gerektirir.Bir an önce Eğitim ve araştırma hastanesi yada üniversite hastanesine muayeneye gidin.
  Geçmiş olsun

 8. Hocam benim kafamda derim soyuluyor sarı bişey 2ay oldu geçer sandım fakat geçmedi okula giderken görüncek arkadaşlarım dalga geçcek diye korkuyorum.Ve soyunca da kanıyor lütfen yardım edin şimdiden tsk
  Dr.Nizam KURTDERE
  Cildiye uzmanına görünmeniz lazım.

 9. Hocam benim annemin başında 5 sene önce küçük bir şişik vardı bunu fark ettik ama geçer sandık bu geçmedi ve her sene büyüdü şimdi baş parmak büyüklüğünde hastaneye gidemedik olaylar falan oldu sizden neden şişik olduğuna dair fikir almak istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yağ kisti veya yağ bezesi olabilir,muayene ile anlaşılır ve cerrahi olarak alınabilir.

 10. Merhaba doktor bey benim de saç tipinde geçen sene saçlarımı ellerken sert bişey gelmişti 1 tane aynı şekil duran şimdi farkettim halen aynı şekil duruyor ama ağrı olan bişey var doktor a gidicem sizce kötü bişey olabilir mi çok korkuyorum:((
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişe etmeyin ama muayenenizi yaptırın.

 11. Merhaba hocam benim 7yaşında oğlumun kafasının sağ üst kısmında geçen sene çok ufak bi şişlik farkettim sordum düştüm dedi ama kısa bi süre sonra azcık daha büyüdüğünü farkettim beyin cer.ve cildiyeye gittik birisi sivilce birisi siğil dedi korkmayın bişey olmaz dedi bi süre sonra oğlumu banyo ettirdim yatırırken başıni kaşıyodum elime ben dedikler şeyden iki üç parça taş sertliğinde bişeyler geldi hemen arkasından beyaz renkte 2 yada3 damla beyaz sıvı aktı sonra o şişlik küçüldü 4 aydır bişey yoktu çok az kalmıştı ama tekrardan oldu bu ne olabilir tekrar o taş gibi sertlik var içinde
  Op Dr Atilla kaya
  Bu kadar kısa süede değişim siğilde olur

 12. Meraba.
  Benim kafamda şu ana kadar farkettiğim iki üç tane bezelye büyüklüğünde şişlik var.Onun haricinde sürekli başım ağrıyor ve midem bulanıyor genelde.Sürekli yorgun ve halsiz hissediyorum bu baş ağrısından dolayı.Sersemliyorum bazen.Neden olabilir acaba ciddi birşey mi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Şikayetlerinizin çoğu bu şişliklerden değildir araştırmalısınız, gelirseniz şişlikler alırız.

 13. Hocam merhaba ensemde tırnak boyutunda ( 2 cm civarı ) aşırı sert, hissiz bir kütle çıktı. vucudun dışında ve sarkık durumda şekli nizami değil. tanısı ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene ile ben olup olmadığı anlaşılabilir.şüphe uyandıran bir kitle ise patolojiye gönderilir.kaliteli bir fotoğraf çekerek info @ideaklinik.com ye gönderebilirsiniz,değerlendirebilirim

 14. Hocam merhaba benimkafamin sol tarafında bir şişkinlik var ama hiç ağrımıyo napabilirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  yağ bezesi olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir

 15. Hocam Merhabalar.
  Benim sag tarafimda kafamda bi sislik oluştu agrisi yok elleyince hafif acimasi oluyor
  Me olabilir ? Yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  yağ bezesi iltihaplanmış olabilir.muayene olmalısın

 16. Merhabalar benimde başımın sol arka tarafında bir şişlik var bastırdığım zaman hiç ağrı yok fakat görme de bulaniklik sorunu var sizce nedeni ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  doktora görünmelisin

 17. Hocam kafamin ense tarafi tam ortada bir sislik kulak arkasi gozluk kisminda sislik ve ensemin sag ve sol tarafinda sislikler var hicbir sekilde agri sizisi yok ama elleyince boyle dondurdugumde dis derisi oynuyor kemik oynamiyor.Silirizizce sebepleri nedir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağ bezesi olabilir.muayene ile değerlendirebiliriz

 18. Hocam mrblar benim basimin sag tarafinda 4 tane farkli yerlerde bezeler var basimin sag tarafinda 1.5 yildir siddtli agri var beyin cerrahim mr ve mr anjio cekti bisey cikmadi bu bezeler tehlikeli bisey olsaydi mr da cikarmiydi ben bunu ogrenmek istiyorum agrimin ondan kaynaklandigini dusunuyorum ve cok korkuyorum yardimci olursaniz sevinirim dpsardan bakildiginda derimde hic bisey kizariklik vs yok derinin altinda hareketsiz bu bezeler nedir simdiden tese.kurler
  Op.Dr.Seher Şirin
  Muayene etmeden bir şey demek zor hatta biopsi almak gerekebilir

 19. Merhaba,hocam.Benim kafamda,sacli derinin basladigi yerde sert kitle var.Agri yok,mobil degil bence.Sizce ne ola bilir.Hangi muayene yaptirmaliyim.Onceden tesekkur ederim.
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Sert ve kemiğe yapışık ise beyin cerrahisine görünebilirsiniz.

 20. Hocam, Sac derimde cok kücük ama sert bir siskinlik var agri yapmiyor, disardan bakildigi zaman kizariklik da gozukmuyor ancak elle hissediyorum. Ciddi bir durum olabilir mi?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Büyük ihtimalle yağ bezesi veya yağ kisti olabilir,büyüyebilir,küçük cerrahi girişimle alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri