Kafada şişlik neden olur?

Kafa kısmında oluşan şişlik ilk etapta yağ bezi gibi görünsede ancak kafadaki bu tür şişlikler beze olarak değil kist olarak isimlendirilir. Aslında her şişlikte yağ bezesi değildir. Ensedeki şişlikler daha çok lenf bezidir ve iltihapta ortaya çıkar diğer taraftan üst kısımlardakiler kist olabildiği gibi çeşitli ben yada siğil de olabilir, seyrek olarak ta hemanjiom denilen damar beni olabilir.

Yağ Kistleri Ben Sanılıyor!
Saçların arasındaki küçük yağ kistleri hastalar tarafından ben gibi algılanıyor. Bunun tam olarak teşhisi ise muayene ile mümkündür. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorun olup, mutlaka muayene ve tedavi olunmalıdır. Kafadaki yağ kistlerinin tedavisi kafada oluşan benlerin tedavisinden çok farklıdır, benlerin tamamı ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kistlerin oluşum şekilleri de farklıdır yağ kisti kıl dibinde salgı yapan yağ bezinin salsısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle doku içine birikmesi ile oluşur yağ bezeleri ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur ve tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kafadaki bu tür şişlikler % 100e yakın başarıyla yapılabilmektedir, şişlik yağ kisti de olsa ben de olsa tedaviden sonra aynı yerden asla tekrarlamaz ancak başka alanlardan başkaları çıkabilir, bu çürük dişin tedavisinin başka dişlerin çürümesine engel olmaması gibi bir durumdur.

Kafadaki şişlik ben ise diğer vücut bölgelerindeki gibi buharlaştırma veya radyo frekansla tedavi edilir, saçlı bölgede lazerle tedavi yapılmaz çünkü lazer ışınları saç köklerini öldürüp saçı dökebilir, gerek buharlaştırma yönteminde gerekse radyo frekansta saç kökleri etkilenmediği için aynı eskisi gibi çıkmaya devam eder.

Yağ kisti

Şişlik yağ kistiyse şunlara dikkat edilmelidir.

Kistin kapsülü net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrarlayabilir. Çıkarılabilecek en kısa şekilde silt kesilmelidir yoksa çok iz kalır, şişliğin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olur. Kafada yapılan bu tür küçük ameliyatlarda pansuman ve yara bakımına ihtiyaç olmaz, hasta ertesi gün banyosunu yapabilir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

92 Yorum

 1. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Yağ bebesi olabilir. Yağ bebesi ise randevu alıp gelirseniz hemen tedavi edebiliriz.
  Öp. Dr. Nizam kurtdere

 2. Hocam merhaba, öncelikle ilginizden ve yardımlarınızdan dolağo teşekkür ederim.
  Kafamda bir iki şişkinlik derken birden sekiz oldu boynuma doğru iniyor.
  Ağrısı var kaşıntı yok.
  Kafamı boynuma doğru hareket ettirdikle batıyor.
  Bu şişkinlik oldukça sert ve can yakıyor.

  Saygılarımla,

 3. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
  Op. Dr. Seher Şirin

 4. İsmail

  Hocam merhaba Kafamda 2 gün içinde 3 4 yerde şişlikler oluştu Bide çok tatlı bi şekilde kaşıntı yapıyo Bazen kaşıntı dayanılmaz bi hal alıyo Şişliklerin belli noktalarıda kızarmış şekilde nedendir acaba teşekkür ederim

 5. Yağ bezesi olabilir. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin, değerlendirelim. Tedavi edebiliriz

 6. Babamın kafasında bir şişlik oluştu büyük. Sonra o küçüldü sivilce kadar kalıp geçti. İkinci oluştu böyle. O da geçti şu an yok ama ne yapmalıyız.

 7. Yağ bezesi veya benzeri bir oluşum olabilir. Tüm kliniklerimizde muayene ücretsiz, gelirseniz değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.

 8. Kafamın sağ üst köşesinde kemik kadar sert şişlik var üç ay önce falan fark ettim ama bi yere çarptım sanmıştım bugün elim oraya gitti hala duruyor ve bastırınca acıyor hafif ne olabilir

 9. Muayene ile değeelendirip mümkün olan en küçük açıklıktan çıkarırız. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz.

 10. Kafamda şislik var sert kemik gibi ne olabilir yara izi çok kalacak mı?

 11. Altta yağ bezesi olabilir, eğer sık sık dokunuyorsanız arada ağrı oluşabilir, eğer yağ bezesi ise büYÜmeden aldırmanızı öneririm.

 12. Hocam ensemin sag üst köşesinde şişlik oluyor agrı gecince şişlik iniyor azalıyor sadece agrıyınca oluyor

 13. Yağ bezesi olabilir ama öyle bir günde oluşmaz, başınızı çarpmış olabilirsiniz, genel bir kaşıntı varsa başka nedeni de olabilir, dermatologa görünün

 14. Kafamda meşe büyüklüğünde şişkinlik oldu sonra bir gün sonra leblebi büyüklüğünde kaldı. Baş ağrısı var ve vücudumun bazı yerlerınde kaşıntı ve kızarıklık oluşuyor.

 15. KBB a muayene olmalısınız

 16. Elif merve aktuc

  Slm hocam öncelikle kulağımın biraz alt tarafında bir gün içinde ele gelebilcek şekilde bir şişlik olustu ağrı yoktu bir gün sonra ağrıda basladi birgün sonra onun bir parmak kadar altında aynı şekil bir tane daha cıktı oda ağrımaya başladı bir gün sonra ensede çıktı simdide sacimin içinde oldu ama yalnız bu digerléine göre saha büyük ve bunun ağrısı daha fazla baş dönmesi ve mide bulantisida başladı bilgi alabilirmiyim

 17. muayene ile değerlendirmek gerekir.size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 18. Hocam sol tarafta üstünde biraz şişlik var galiba ama bakınca ne yara ne de belirgin bı şişlik var sanki hiç bişey yokmuş gibi görünüyor ama oradaki saç dibleri aciyo dokunamiyorum hemen açıyor acaba nedir

 19. saçlı deride iltihap olabilir.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz
  Op.Dr.Demet Ağras

 20. yağ bezesi olabilir.daha fazla büyümeden aldırmanı öneririm.ne kadar çok büyürse o kadar çok iz kalır
  Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri