Elektro Koterle Ben Tedavisi

Elektro koter elektrik enerjisini dokunulduğu yerde ısı enerjisine dönüşen bir cihazdır. Ameliyatlarda kanamaları durdurmak ve dokuları kesmek amacıyla kullanıdığı gibi benlerin tedavisinde de kullanılırdı, son yıllarda yeni geliştirilen teknolojiler sayesinde kullanımı giderek azalmıştır. Benlerin tedavileriyle ilgilenen her klinikte vardır ancak artık 4. tercih olarak bulundurulmaktadır.

Elektro Koter Tedavi Öncesi
Tedavi Öncesi

 

Elektro Koterle Tedavi Sonrası Görünüm
Tedavi Sonrası

Koterin ayrıntısına geçmeden önce aynı amaçla kullanılan diğer teknolojilerden kısaca söz edelim

Radyo Frekans

Kotere benzer şekilde etkilidir ancak kullanılan enerjinin türü artk ısısı değil radyo dalgalarıdır. Yüksek frekanslı radyo dalgaları beni tabakalar halinde siler. Uygulama noktasına yakın alanda yanık miktarı (lateral termal hasar) koterinkine kıyasla daha azdır, bu sayede çevresel doku daha az olumsuz etkilenir ve kalan iz kotere kıyasla az olur.
Radyo frekansın uygulamaya girmesi ile koterin kullanımı giderek azalmıştır, radyo frekans olan kliniklerde koter sadece yedek olarak bulundurulur.

Plexr Ben Tedavisi

Asıl adı plazma tedavisidir, cihazın son noktasında plazma oluşur, plazma oluşurken derriden ince bir tabaka uzaklaştırılmış olır. Genellikle leke tarzı olanlarda kullanılmaktadır, et beni gibi sorunlarda yetersiz kalabilir. Üretilen en son teknolojidir.

Lazer Uygulamaları

Plazma gibi yüzeyel olanların tedavisinde kullanılmaktadır. Farklı türleri vardır. Radyofrekans ve plazmaya üstünlüğü yoktur. Uzun seanslar sürmesi sebebiyle çok tercih edilmemektedir. Hastaların sorması sebebiyle her klinik bünyesinde lazer bulundurur ama iyi sonuç aldıkları diğer yöntemleri uygularlar.

Koterle Ben Yakma

Kelime olarak buharlaştırma terimi de kullanılmaktadır.Elektro koter bene dokundurulduğu anda benden tabakalar halinde doku kaybı olur, ısıtarak buharlaştırma işlemi istenildiği kadar ilerletilir ve ciltle aynı düzeye gelince tedavi tamamlanmış olur.
Renge duyarlı olmadığı için damar beni dışındaki kahverengi ve cilt rengindeki kullanılabilir.
Buharlaştırılan benin yerinde yara kabuğu şeklinde oluşan tabaka benin büyüklüğüne göre 3-7 günde düşer ve alttan pembemsi bir görünüm çokar. Bu pembemsi görünüm 2-3 ayda kendiliğinden cilt rengini alır.
Buharlaştırma işlemi yeterince dikkatli yapıldığında belli bir iz kalmaz küçük sivilce izi şeklinde bir iz kalabilir. Koterin fazla uygulanması benin olduğu alanda çukurluğa sebep olabilir. Tedavinin bir defada bitirilmeye çalışılması yerine gerekirse 2. seansı yapmak oluşabilecek iz miktarınıda azaltacaktır.
Koterle tedavi pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde cok büyük benler bile  yok edilebilir.

Ben Tedavisinde En Az İz Hangi Yöntemde Kalır

Aslında izin kalmasında yöntemler kadar benin yapısı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın bünyesi gibi faktörler de etkili olmaktadır.
Teknoloji tercihini şu sıra ile yapmaktayız
Radyofrekans
Plazma
Lazer
Elektrokoter
Ameliyat (bu uygulamayı ancak hasta özellikle isterse yapmaktayız, yoksa tarihin derinliklerinde kalmış bir yöntem olarak değerlendirmekteyiz)

Ben Tedavisinden Sonra İz Kalmaması İçin Ne Yapılır

O bene uygun yöntem seçildi ve de doğru şekilde uygulandıysa sohbet mesafesinden algılanmayacak düzeylerde bir belirti kalır. Tabi burada bünyenin etkisini göz ardı etmemek gerekir.
Alma işleminden sonra uygulanacak Bepanthen Merhem, Fito Krem, Contractubex Jel gibi ürünler çok konuşulmakta ve sıkça önerilmektedir. Ancak tüm bunların olumlu etkisi konusunda karşılaştırmalı bilimsel çalışma olmadığı için iddialar daha çok üreticinin iddiası şeklinde kalmakta, doktorlar da hastanın ” bir krem önermeyecekmisiniz” sorusuna maruz kalmamak için yazmaktadır.
Yukarıda yazılan ürünleri kullanmakla kullanmamak arasında oluşacak izin miktarı fark etmeyecektir.

Ben Alınan Yerde İltihap Olur mu?

Bu sorunun cevabı biraz karışıktır. Benin alındığı yer açık bırakılır. Açık yaralar % 100 ihtimalle mikropla karşılaşır ancak sorun yaratacak bir iltihap gelişez. İltihabı önlemeye yönelik uygulamalar genellikle gereksiz kalmaktadır. Vücut kısa sürede yarayı koruyacak bir tabaka oluşturur. Buna yara kabuğu denir. Yara kabuğu oluştuktan sonra dışardan uygulanacak ilaçların hiçbir etkisi olmaz çünkü yara kabuğunu geçemez.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

112 Yorum

 1. Muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam geçtiğimiz mayıs ayında sol üst ayak baldırımdan et beni aldırdım ve son bir aydır ağrı ve şişlik başladı sebebi nedir acaba ?

 3. Merhaba,
  Pembelik iyileşme dokusudur, iyileşmesini devam ettiğinin göstergesidir. Kişisel özelliklerinize yani bünyenize göre iyileşme süreci değişir.
  Öp. Dr. Seher Şirin

 4. Merhaba hocam. 1 ay once koter yontemi ile cildimdeki güneşten olusan benleri aldırdım. pembe sekilde izleri belli oluyor. Cilt rengini alması kaç ayı bulur? Çukurluk kalır mı?

 5. kontrole gitmenizi öneririm

 6. Hocam koterle sırtımdan bir ben aldırdım temmuz 15 de hala kırmızı ve kaşıntı var bu normal mıdır ? Doktora gitmeli miyim ?

 7. contratubex

 8. İz kalmaması için hangi krem kullanmalıyız

 9. İncifem

  1 hafta önce elektrokoter yöntemiyle alnımdaki beyaz et benini aldırdım.Endişelerim vardı iz kalır mı vs gibi üstelik çok hassas ve alerjik bir tenim olmasına rağmen 1 haftada neredeyse nokta kadar kaldı iz.Üstelik 2 dakika bile sürmedi işlem.Son derece konforlu ve acısız bir uygulama.Çok abartıldığını düşünüyorum.Köklü ve çapı büyük et beni değilse iz falan kalmıyor sadece iyi bakın antibiyotik krem sürmeyi ihmal etmeyin.E tabi bir de bu konuda iyi olan uzmanlara gidin.İnternetteki abartılı yorumları okuyup endişeye kapılmayın.Bilinçli bir uygulamadan çukur falan kalması mümkün değil o doktorun acemiliği…

 10. kızarıklık iyileşmenin devam ettiğini gösterir.tam iyileşme sağlandığında kızarıklık geçecek,cilt rengine dönecek ve çukurlukta dolacaktır
  Op.Dr.Atilla Kaya

 11. Merhaba
  Ben iki ay önce yüzümden dört tane ben aldırdım benlerim çok küçüktü cerrahi yöntemle dikişsiz olarak alındı koter kullandı doktorum şu an belirgin çukurluklar ve kızarıklık var çok rahatsız edici bi görüntü oluştu çok pişman oldum açıkçası bu durum düzelir mi ne yapmalıyım dermatixsi jel kullanıyorum ama faydasını göremedim hatta çukurları daha da derinlestirir diye korkuyorum.. yardımcı olursanız çok sevinirim..

 12. Hocam merhaba,3-4 ay önce koterle yüzümdeki benleri aldırdım,yaklaşık 20 tane falan (et beni değil),çukurluklarım çok büyük oranda geçti sadece iki tanesinde çukurluk kaldı,ama diğer benlerimin olduğu yerlerde çile benzer hafif lekeler kaldı onlar zamanla ğeçicek mi acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bundan sonra uzun zamanda hafif düzelme olabilir,ciddi değişiklik olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri