Dondurarak Ben Tedavisi ( Krio )

Dondurarak ben tedavisi(krio)
Krioterapi çok düşük derecelerle tedavi anlamına gelir ve birçok kullanım alanı vardır.
Tedavide karbondioxit veya azot gazı bir cihaz yardımıyla kullanılır. Eksi 60 – 90 derecelik küçük uç bene dokundurulur. Ben bu düşük ısıyla donar ve protein yapısı değiştiğinden yanmaya benzer bir şekilde çürür ve günler içerisinde dökülür. Soğutucu gaz olarak azot gazı kullanılır.
Devletin cildiye poliklinikleri dışında kullanımı neredeyse tamamen terk edilmiştir.
Ben tedavisine yoğunlaşmış, bene özel çalışan İdea Klinik gibi kliniklerde krioterapi cihazı bulundurulmayan bir cihazdır, tarihi bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir.

Kriyoterapi Ağrı Yapar mı?

Ameliyatsız yöntemler arasında en fazla ağrı bu uygulamada olur. Ameliyata kıyasla daha az ağrı olur ama verilen çok soğuk gaz önce uyuşturma etkisi yapar, doku ısındıkça ağrı gierek artar ve bir hafta 10 gün kadar ayrı olur. Diğer ameliyatsız yöntemlerde uygulama sırasında hafif acı olur ama işlem bitimi ağrı hissedilmez.

Kriyoterapi Sonrası İz Kalır mı?

Biraz deneme yanılma tedavisidir denilebilir, deneme yanılma gibi olduğu için kalacak izin miktarı önceden tahmin edilemez.
Şöyle ki; Cihazın ucunun dokunduğu nokta – 50 derece olduğunda bir kaç mm aşağısı -40, biraz daha aşağısı -30 derece şeklinde derinlere kadar iner. Dokuya zarar verecek kadar soğukluğun ne kadar derine ineceği tahmin edilerek süre bu tahmine göre ayarlanır.
Süre kısa tutulursa ben hiç etkilenmeyebilir, fazla bekletilirse çok deinlere kadar inebilir.
Soğukluk yetersiz kalırsa sorun olduğu gibi kalır, fazla gelirse kocaman bir çukur kalır.
Bu sorun sadece derinlik açısından değil çap açısından da vardır, beklenmedik genişlikte deri olumsuz etkilenip çok büyük iz kalabilir.
Uygulamada bende belirgin küçülme olur ve diğer seanslarda istenildiği seviyeye kadar indirilir. Bazen çok uzun seanslar gerekebilir.
Uygulaması son derece kolaydır ofis şartlarında rahatlıkla uygulanabilir, uyuşturucu gerekmez. En sık uygulandığı yerler dermatoloji poliklinikleridir. Diğer çağdaş teknolojilerin olduğu kliniklerde hiç tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Kriyoterapi Sonrası Kararma

Yukarıda bahsedildiği gibi yüksek soğuk dokuda nekroza yani bir tür ölüme neden olur. Nekroz bir tür doku ölümüdür ve ölen kısmın rengi koyulaşır. Bunu damar tıkanmasına bağlı gangrene benzetebilirsiniz. Ölen kısım zamanla bulunduğu yerden ayrılıp koparak düşer. Düştüğü yerde donma alanı genişliğinde yara ortaya çıkr. Yara zamanla yar akabuğuyla kapanır, 1-2 haftada kabuk düşer.

Kriyoterapi İle Nasır Tedavisi

Yine cildiye poliklinikleri dışında hiçbir yerde uygulanmayan bir yöntemdir. Nasırın kökü olan nidusa kadar inemez ve kalıcı etki sağlayamaz. yani nasrın kökü kaldığı için büyük ihtimalle tekrar oluşur. Nasırda kullanım mantığı da bendeki gibidir. Nasır tedavisinde diğer tedavilerden daha ağrılıdır ve iyileşme süreci de zahmetlidir.

Dondurarak Siğil Tedavisi

Siğiller et benlerine benzer yapıdadırlar, farkı siğilin mikrobik olması yani bulaşıcı olmasıdır. Gerek dondurma gerekse diğer teknolojilerle tedavisi yaklaşık benle aynıdır. Gwrek el, yüz, vücut bölgesi, gerek cinsel organlar ve gerekse makat siğilinin tedavilerinde kullanılır ama başarısının düşük olması, çok sık tekrarlaması ve fazla seans gerektirmesi nedenleriyle siğillerin tedavilerinde tercih edilmemektedir.
Dondurma işlemi dikkatli yapılmazsa daha derin bir çürüme ve buna bağlı belirgin çukurluk şeklinde iz kalabilir.
Daha modern tedavi seçenekleriyle birlikte kullanımı giderek azalsa da hala kullanılan klinikler vardır. Benlerin tedavileri konusunda yoğunlaşmış ve tüm teknolojileri barındıran klniklerde kullanımı yok diyecek kadar azdır.

Alıntı
Op. Dr. Seher Şirin

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12159-birthmarks

İletişim ve randevu için   : https://www.ideaklinik.com

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

43 Yorum

  1. Dondurarak almada uygulamanın sınırları kestirelemez. Bu nedenle RF ile tedavisini yaptırmanızı öneririm. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.

  2. Burcu akalin

    Merhaba benim burnumun ucunda ben var ama leke gibi özel bir hastaneye gittim eğer beni alırsak burnunuzda derinlik olur et beni olmadığı için dendi ve alınmadı bunun için dondurarak aldırmak istiyorum veya bır çözüm yolu olmalı lütfen yardımcı olun!

  3. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri