Dondurarak Ben Tedavisi ( Krio )

Dondurarak ben tedavisi(krio)
Krioterapi çok düşük derecelerle tedavi anlamına gelir ve birçok kullanım alanı vardır.
Tedavide karbondioxit veya azot gazı bir cihaz yardımıyla kullanılır. Eksi 60 – 90 derecelik küçük uç bene dokundurulur. Ben bu düşük ısıyla donar ve protein yapısı değiştiğinden yanmaya benzer bir şekilde çürür ve günler içerisinde dökülür. Soğutucu gaz olarak azot gazı kullanılır.
Devletin cildiye poliklinikleri dışında kullanımı neredeyse tamamen terk edilmiştir.
Ben tedavisine yoğunlaşmış, bene özel çalışan İdea Klinik gibi kliniklerde krioterapi cihazı bulundurulmayan bir cihazdır, tarihi bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir.

Kriyoterapi Ağrı Yapar mı?

Ameliyatsız yöntemler arasında en fazla ağrı bu uygulamada olur. Ameliyata kıyasla daha az ağrı olur ama verilen çok soğuk gaz önce uyuşturma etkisi yapar, doku ısındıkça ağrı gierek artar ve bir hafta 10 gün kadar ayrı olur. Diğer ameliyatsız yöntemlerde uygulama sırasında hafif acı olur ama işlem bitimi ağrı hissedilmez.

Kriyoterapi Sonrası İz Kalır mı?

Biraz deneme yanılma tedavisidir denilebilir, deneme yanılma gibi olduğu için kalacak izin miktarı önceden tahmin edilemez.
Şöyle ki; Cihazın ucunun dokunduğu nokta – 50 derece olduğunda bir kaç mm aşağısı -40, biraz daha aşağısı -30 derece şeklinde derinlere kadar iner. Dokuya zarar verecek kadar soğukluğun ne kadar derine ineceği tahmin edilerek süre bu tahmine göre ayarlanır.
Süre kısa tutulursa ben hiç etkilenmeyebilir, fazla bekletilirse çok deinlere kadar inebilir.
Soğukluk yetersiz kalırsa sorun olduğu gibi kalır, fazla gelirse kocaman bir çukur kalır.
Bu sorun sadece derinlik açısından değil çap açısından da vardır, beklenmedik genişlikte deri olumsuz etkilenip çok büyük iz kalabilir.
Uygulamada bende belirgin küçülme olur ve diğer seanslarda istenildiği seviyeye kadar indirilir. Bazen çok uzun seanslar gerekebilir.
Uygulaması son derece kolaydır ofis şartlarında rahatlıkla uygulanabilir, uyuşturucu gerekmez. En sık uygulandığı yerler dermatoloji poliklinikleridir. Diğer çağdaş teknolojilerin olduğu kliniklerde hiç tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Kriyoterapi Sonrası Kararma

Yukarıda bahsedildiği gibi yüksek soğuk dokuda nekroza yani bir tür ölüme neden olur. Nekroz bir tür doku ölümüdür ve ölen kısmın rengi koyulaşır. Bunu damar tıkanmasına bağlı gangrene benzetebilirsiniz. Ölen kısım zamanla bulunduğu yerden ayrılıp koparak düşer. Düştüğü yerde donma alanı genişliğinde yara ortaya çıkr. Yara zamanla yar akabuğuyla kapanır, 1-2 haftada kabuk düşer.

Kriyoterapi İle Nasır Tedavisi

Yine cildiye poliklinikleri dışında hiçbir yerde uygulanmayan bir yöntemdir. Nasırın kökü olan nidusa kadar inemez ve kalıcı etki sağlayamaz. yani nasrın kökü kaldığı için büyük ihtimalle tekrar oluşur. Nasırda kullanım mantığı da bendeki gibidir. Nasır tedavisinde diğer tedavilerden daha ağrılıdır ve iyileşme süreci de zahmetlidir.

Dondurarak Siğil Tedavisi

Siğiller et benlerine benzer yapıdadırlar, farkı siğilin mikrobik olması yani bulaşıcı olmasıdır. Gerek dondurma gerekse diğer teknolojilerle tedavisi yaklaşık benle aynıdır. Gwrek el, yüz, vücut bölgesi, gerek cinsel organlar ve gerekse makat siğilinin tedavilerinde kullanılır ama başarısının düşük olması, çok sık tekrarlaması ve fazla seans gerektirmesi nedenleriyle siğillerin tedavilerinde tercih edilmemektedir.
Dondurma işlemi dikkatli yapılmazsa daha derin bir çürüme ve buna bağlı belirgin çukurluk şeklinde iz kalabilir.
Daha modern tedavi seçenekleriyle birlikte kullanımı giderek azalsa da hala kullanılan klinikler vardır. Benlerin tedavileri konusunda yoğunlaşmış ve tüm teknolojileri barındıran klniklerde kullanımı yok diyecek kadar azdır.

Alıntı
Op. Dr. Seher Şirin

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12159-birthmarks

İletişim ve randevu için   : https://www.ideaklinik.com

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

43 Yorum

 1. Eda simarik

  Iyi gunler benim burnumun altinda birtane ben var gozumun altinda bir ben var acaba nasil aldirabilirim ve biraz korkuyorum bende panik atak var aldirmak istiyorum cok cirgin bi gorunum var yuzumde hangi doktora gitmem gereki ne tedavisi yapilmasi gerekiyor

 2. Kaşık bölgesinde et beni zannettiğiniz oluşumlar büyük olasılıkla kondilomdur. Iyileşme süreci sonrası yenileri çıkabilir, yakından takip edin. Dondurma işlemi ile tedavi başarısı düşük olabiliyor. Verilen kremler biri antibiyotik diğeri yara iyileşmesini hızlandıran bir krem. Benle düştükten sonra kullanabilirsiniz. Çünkü dondurma işleminde çevre doku hasarı fazla olur. Tekrar tedaviye ihtiyaç duyarsanız RF yöntemini araştırmadan tedavi olmayın.

 3. hocam ben 2 gun once devlet hastanesınde dondurma işlemiyle et benlerini dondurduk..bu benler benim kasık bölgemde..doktor bır haftaya kadar et benleri düşer dedi..bazı kremler verdi..hocam bu kremleri dondurma işleminden sonramı yoksa et benleri düştükten sonramı kullanmam gerekiyor..kremlerin isimleri F…….VE H…. ..BİLGİLENDİRİRSENİZ COK SEVİNİRİM

 4. Kriyoterapi ile et beni tedavisi yapmıyoruz,çünkü çevre doku hasarı daha fazla oluyor, bu nedenle hem süreç hemde yapabilecekleriniz ile ilgili sorularınızı doktorunuza sormalısınız.

 5. Kriyoterafi ile etbenlerimi dondurdum et benlerim kac gunde duserbu surecte denize girmek sorun olur mu

 6. krioterapiye rağmen artabilir krioterapiden değil yada daha kontrollü olarak yapılan radyofrekans yöntemini araştırabilirsiniz

 7. merhaba ergenlerine kriyoterapi yaptıran bir yakınım daha sonra aynı bölgede daha fazla çıktığını söyledi kriyoterapiden olduğunu söylüyor bu olabilir mi

 8. laser,RF yada plazma yöntemi ile tedavi edilebilir

 9. ET BENİ DEĞİL NORMAL BENLERİ HANGİ YÖNTEMLE ALDIRABİLİRİZ KÜÇÜK BENLER NOKTA GİBİ AMA SAYILARI FAZLA DEKOLTE BÖLGESİNDE

 10. kırmızılık iyileşmenin sürdüğünün göstergesidir.zamanla geçer

 11. Yüzümdeki kahverengi küçük benlere krio tedavisi uygulandı kabuklar düştükten sonra yüzümde kırmızı lekeler kaldı 3. Seans 3 hafta önce yapıldı bunlar geçer mi yoksa kalır mı yüzüm böyle

 12. RF ile tedavi edebiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 13. onlar et beni değil kondilomdur.sprey tedavisi pek başarılı olmuyor.RF ile tedaviyi araştırmalısın
  Op.Dr.Seher Şirin

 14. Suratında ansızın sivilce sanarken et ben oluştu ne yapacam bilmiyorum bi tavsiye alabilirmiyim

 15. Merhaba hocam benim genital bölgemde et benleri vardı doktor sprey sıktı ve kızarıp belirgenleştiler iki hfata bir kontrole geliceksin dedi sence ne zaman gecer

 16. yara iyileşme şekliniz,hemanjiomun durumu hakkında bilgi sahibi olmadığımız için şimdi herhangi bir yorum yapmak doğru olmaz.

 17. Merhabalar ağzımın kenarında.iki dudağımın birleştiği yerde hemanjiyom vardı.bugün dr sıvı azotla dondurdu.şimdi çok şişmiş durumda.deforme olur mu?tekrarlar mı?

 18. Yüzümdeki nokta kadar küçük iki bene dondurma işlemi uygulandı. Diplerinde koyu yanık gibi leke oluştu. Bu leke geçer mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Zamanla geçme veya azalma ihtimali yüksek.

 19. Isimsiz

  Merhaba ben yuzumdeki benleri yaktirdim kahverengi leke halindeydiler fakat gecmediler hala ayni sekildeler sizce napmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuza tekrar kontrol olabilirsiniz.

 20. Merhaba hocam,
  Ben devlet hastanesine gittim ben aldırmak için. Dondurma yontemini kullandı doktor. Fakat iz kalırma diye sormayı unutmuşum. İz kalırmı acaba dondurma yöntemiyle. ? Çok küçük ufak bir bendi.
  Op Dr Adil Altınsoy
  eğer sınırlara çok dikkat edilerek uygulandıysa iz kalması beklenmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri