Dondurarak Ben Tedavisi ( Krio )

Dondurarak ben tedavisi(krio)
Krioterapi çok düşük derecelerle tedavi anlamına gelir ve birçok kullanım alanı vardır.
Tedavide karbondioxit veya azot gazı bir cihaz yardımıyla kullanılır. Eksi 60 – 90 derecelik küçük uç bene dokundurulur. Ben bu düşük ısıyla donar ve protein yapısı değiştiğinden yanmaya benzer bir şekilde çürür ve günler içerisinde dökülür. Soğutucu gaz olarak azot gazı kullanılır.
Devletin cildiye poliklinikleri dışında kullanımı neredeyse tamamen terk edilmiştir.
Ben tedavisine yoğunlaşmış, bene özel çalışan İdea Klinik gibi kliniklerde krioterapi cihazı bulundurulmayan bir cihazdır, tarihi bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir.

Kriyoterapi Ağrı Yapar mı?

Ameliyatsız yöntemler arasında en fazla ağrı bu uygulamada olur. Ameliyata kıyasla daha az ağrı olur ama verilen çok soğuk gaz önce uyuşturma etkisi yapar, doku ısındıkça ağrı gierek artar ve bir hafta 10 gün kadar ayrı olur. Diğer ameliyatsız yöntemlerde uygulama sırasında hafif acı olur ama işlem bitimi ağrı hissedilmez.

Kriyoterapi Sonrası İz Kalır mı?

Biraz deneme yanılma tedavisidir denilebilir, deneme yanılma gibi olduğu için kalacak izin miktarı önceden tahmin edilemez.
Şöyle ki; Cihazın ucunun dokunduğu nokta – 50 derece olduğunda bir kaç mm aşağısı -40, biraz daha aşağısı -30 derece şeklinde derinlere kadar iner. Dokuya zarar verecek kadar soğukluğun ne kadar derine ineceği tahmin edilerek süre bu tahmine göre ayarlanır.
Süre kısa tutulursa ben hiç etkilenmeyebilir, fazla bekletilirse çok deinlere kadar inebilir.
Soğukluk yetersiz kalırsa sorun olduğu gibi kalır, fazla gelirse kocaman bir çukur kalır.
Bu sorun sadece derinlik açısından değil çap açısından da vardır, beklenmedik genişlikte deri olumsuz etkilenip çok büyük iz kalabilir.
Uygulamada bende belirgin küçülme olur ve diğer seanslarda istenildiği seviyeye kadar indirilir. Bazen çok uzun seanslar gerekebilir.
Uygulaması son derece kolaydır ofis şartlarında rahatlıkla uygulanabilir, uyuşturucu gerekmez. En sık uygulandığı yerler dermatoloji poliklinikleridir. Diğer çağdaş teknolojilerin olduğu kliniklerde hiç tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Kriyoterapi Sonrası Kararma

Yukarıda bahsedildiği gibi yüksek soğuk dokuda nekroza yani bir tür ölüme neden olur. Nekroz bir tür doku ölümüdür ve ölen kısmın rengi koyulaşır. Bunu damar tıkanmasına bağlı gangrene benzetebilirsiniz. Ölen kısım zamanla bulunduğu yerden ayrılıp koparak düşer. Düştüğü yerde donma alanı genişliğinde yara ortaya çıkr. Yara zamanla yar akabuğuyla kapanır, 1-2 haftada kabuk düşer.

Kriyoterapi İle Nasır Tedavisi

Yine cildiye poliklinikleri dışında hiçbir yerde uygulanmayan bir yöntemdir. Nasırın kökü olan nidusa kadar inemez ve kalıcı etki sağlayamaz. yani nasrın kökü kaldığı için büyük ihtimalle tekrar oluşur. Nasırda kullanım mantığı da bendeki gibidir. Nasır tedavisinde diğer tedavilerden daha ağrılıdır ve iyileşme süreci de zahmetlidir.

Dondurarak Siğil Tedavisi

Siğiller et benlerine benzer yapıdadırlar, farkı siğilin mikrobik olması yani bulaşıcı olmasıdır. Gerek dondurma gerekse diğer teknolojilerle tedavisi yaklaşık benle aynıdır. Gwrek el, yüz, vücut bölgesi, gerek cinsel organlar ve gerekse makat siğilinin tedavilerinde kullanılır ama başarısının düşük olması, çok sık tekrarlaması ve fazla seans gerektirmesi nedenleriyle siğillerin tedavilerinde tercih edilmemektedir.
Dondurma işlemi dikkatli yapılmazsa daha derin bir çürüme ve buna bağlı belirgin çukurluk şeklinde iz kalabilir.
Daha modern tedavi seçenekleriyle birlikte kullanımı giderek azalsa da hala kullanılan klinikler vardır. Benlerin tedavileri konusunda yoğunlaşmış ve tüm teknolojileri barındıran klniklerde kullanımı yok diyecek kadar azdır.

Alıntı
Op. Dr. Seher Şirin

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12159-birthmarks

İletişim ve randevu için   : https://www.ideaklinik.com

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

43 Yorum

 1. Biz de bu buz spreyle benimizi tedavi ettirmek icin gittik skti doktor ama benm ki bole beyaz beyaz sanki iltihap toplamis gbi oldu ici ama…bjde cok genis yere yayildi bir kac santim fazla buyuk duruyo kucuk benm etrafina yayilmis duruyo ama o benm irin seklindeki durumu anliyamadim iz kalmaz demi daha oncede oraya skmsti doktor gecmiati ama o bole irin gibi olmadi ici
  Op.Dr.Demet Ağras
  Krio denilen bu dondurma yönteminde iz kalır

 2. merhabalar hocam,
  eşimin kulağının hemen üstünde ben şeklinde lekemsi çıkıntı var,bugün spreyle dondurma işlemi yaptırdık ancak o bölgede şişlik oluştu sizce normal midir? teşekkürler..
  Op Dr seher Şirin
  IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  normal.ödemdendir

 3. merhabalar doktor bey,boynumda et beni vardı sprey sıkıldı doktorum 1 hafta içerisinde kendiliğinden et benin düşecek dedi ama düşmedi hala sebebi nedir?8.günümdeyim,kuruluk var sadece
  Op Dr Ergun Aygören
  yetersiz kalmış olabilir.bu konıda en iyi yöntem RF tedavisidir

 4. Merhaba ben bugün boynumdaki et benlerini gaz gibi bişeyle yaktırdım dondurmada diyorlar benlerin etrafı baya kızardı yara olacakmış iyileşmesi ne kadar sürer teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  dondurma işleminden sonra iyileşme biraz uzun sürebilir.kişisel yara iyileşme sürecinize bağlı

 5. Meraba doktor acaba o cocugun belindeki gemongiomadi yoksa ben ve neden yaranir doguldugunda hiç bir sey yokdu cok kor kuyorum neden yaranir vahcap numaramaziz yokmu resmini yolardim bakarsiz önceden tesekur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  IDEA taki adrese resim atabilirsiniz.

 6. Meraba doktor ben azeriyim kuçuk kizimda belinde bir buçuk aylik olanda kişkirarak aglasi kişkirktan bogulup kusdu sonra elbisesini deyişdiymde gordum belinde kirmizi pisik gibi leke olub acaba onu ne yapmak olur şimdi 5aylik ayni durur amma pisiklerin içindeki qan dolmus gibi şişlikde his edilyo ne yapayim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle cildiye ve çocuk doktoruna muayene olmasında fayda var.

 7. rubil küçük

  Siratimda ve vucudumda oldukca fazla 50 ye yakin ben var cikintili da var cikintisizda .suratimdakileri aldirmak istiyorum hic iz kalmayacagini bilsem hemen tedaviyi yaptiracagim.psikolojik sorunlar basladi yuzumdeki benler nedeniyle.acilen kurtulmam lazm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  farkedilir düzeyde iz kalmaz

 8. cansu polat

  sayın hocam yüzümde çok sayıda küçük ben mevcut et beni değiller ve küçükler bu tür benlerdende kurtulma şansımız var mı ?
  Op.Dr.Seher Şirin
  kurtulabilirsiniz

 9. Hocam
  bende boynumda sirtimda asiri derecede kahve rengi ben var ne yaptirmaliyim
  Ama iz kalmasini istemiyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip değerlendirilir ve ne yapılacağı ile ne kadar iz kalma ihtimali konusunda bilgi verilir,ona göre karar verirsin.

 10. Doktor amca bugün doktora gittin et beni içün oraya bi gaz sıktı doktor bide yara olacakmış krem verdi bunu sür dedi o kremi yara olunca mı yoksa hemen mi sürmeye başlamalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sürmeye başlayabilirsin.

 11. sayın hocam benim boynumda ben var dip kısmı ince küçük bir et parçası tutuyor aldırmaktan korkuyorum hiç doktora gitmedim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  korkacak bir şey yok 1-2 dakikada alabiliyoruz

 12. Üstünde tüy kıl çıkan siyah benleri aldırmak sakıncalı mı?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hayır sakıncası yok

 13. sayın hocam size bir sorum olcak benim kafamda et beni vardı ve bunu cuma günü dondurma yöntemi ile tedavi yapıldı ama su toplar gibi bişey oldu dahada şişti ve korkuyorum bu olur mu olursa ne zaman geçer ben düşer mi? şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dondurma yöntemini uzun yıllardır uygulamadım ve kafa derisine hiç uygulamadım o sebeple bilemiyorum, doktorunuza sormalısınız.
  dondurma yöntemi saçı dökebilir iyi araşırmalısınız

 14. mrb hocam iki gün önce yüzümdeki küçük benleri lazerle yakdı dokdor 3 seans daha olcakmış yüzüm şimdiden kırmızı benek benek oldu bunlar gecermi yoksa bırakmalımıyım tedaviyi
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kırmızılık kendiliğinden düzelir

 15. bugün koltuk altındaki beni aldırmak için doktora gittim beni dondurdu şimdi benm şişti iki katına çıktı acaba normal mi ne zamana düşer
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  ödemdir 1-2 haftada düzelir
  büyük ihtimalle bir kısmı düşer

 16. koltuk altında küçük bir et beni olan bir arkadaşım var ve onu aldırmak istiyor en kolay ve acısız bir şekilde aldırmak istiyor bunun yöntemi nedir?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  buharlaştırma yöntemiyle 1 dakikada alabiliyoruz,uyuşturmaya bile ihtiyaç olmuyor

 17. Suratımda boynumda ve kollarımda oldukça fazla ben var suratımdakiler küçük ve açık kahve tonlarında dışarıya bir çıkıntı yok kalemle yuvarlak yapılmış gıbı boynumda ve kolumdakiler biraz daha çıkıntılı en az 10 ben aldırmak istiyorum ancak fiyatı ne olur? Veya yazın yapılması uygun mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her mevsimde ben tedavisi yapılabilir
  ücret sayfasından hesaplayabilirsiniz,benin yapısı,sosyal güvence ve kullanılacak teknolojiye göre ücret değişir

 18. Doktor bey,Yuzumde kucuk kahverengi benler var.bunlar dondurma yontemi ile alinabiliyomus peki iz kalir mi? Ve ne kadar surede iyilesir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dondurma yönteminde derine kadar donduğu için iz kalır

 19. doktor bey . yüzümde sayamıycam kadar çok bnm var bunlardan 3 tanesi mercimek tanesi kadar ve cildimden birazcık kabarık artık çok rahatsız oluyorum . güneş kremi kullanmama rağmen dahada çoğalıyorlar. hiçbir doktor almak istemedi bugüne kadar iz kalır diye. hepsi olmasada büyükleri aldırsam sizce çok mu iz kalır ? hangi yöntemle aldırmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uygun teknikle farkedilir iz kalmaz

 20. Sayın hocam sol sol omuzumda benim vardı doktor krioyo uyguladı. Kabuk bağlayıp düştükten sonra tekrar çıkıyo tekrar yakıyo doktor bey. Kötü hylu olma ihtimali var mı? Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrar çıkması kötü huyluluktan değil yöntemden kaynaklanıyor.bu sorun sebebiyle ben krio kullanmıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri