Sirkeyle Ben Tedavisi Yapılırmı?

Sirkeyle Ben Tedavisi

Bir çok insanın googlede aradığı konu başlıklarından birisi olan Sirke ile ben tedavi işlemi bir insanın durduk yere nasıl sağlığından olacağını araması gibi birşeydir. Yada şöyle düşünün değerli arkadaşlar bir çok sağlık merkezi mevcut olup her biri yüksek miktarda cihazlar, vs vardır.
Sirkenin içeriğinde deriyi yakan kimyasallar vardır ve bir tür yanık olur. Çok dikkatli olunmazsa çevrede de yanık olacağı için kenarlar korunmalıdır.

Sirkeyle alınmış benlerden geride kalan iz

Madem bu iş sirke ile çözülecek butür merkezler neden milyarlarca masraf ederlerki alsınlar bir kaç bidon sirke uygula gitsin.  🙂 Şaka gibi dimi evet değerli arkadaşlar şaka gibi böyle saçmalıklara aldanmayın sağlığınızdan olmayın. Bilimsel anlamda bilgi edinin, araştırın hekiminizden bilgi alın tedavi olmak zorunda değilsiniz yeterki bilgi edinin ben çeşidinizi ve risklerini bilimsel anlamda öğrenin.

Sirke İşe Yarar mı?

Sorunun cevabı için sözü IDEA Klinik doktorlarından Atilla Kaya’ya bırakalım.

Bitkisel tedavilerin yan etkilerinin daha az olacağı düşüncesi insanlar arasında tercih sebebi olabilmektedir. Durum gerçekten böyle midir? tabii ki değildir.  özellikle ben gibi gözle görülür elle tutulur sorunların çözümünde ne yazık ki bitkisel ürünler etkili olamamaktadır. Ekli resimde göreceğiniz vaka beni elma sirkesiyle tedavi etmeye çalışmış bir kişiye ait. Elma sirkesi asit yapısında bir maddedir ve yoğun bir şekilde sürüldüğünde yakma etkisi vardır ancak sadece bene uygulanmaya çalışılsa da etrafa da bulaşıp yanık yapabilmektedir.

Sirkeyle ben tedavisi

Resimde de görüleceği gibi sirke sürülen ben yeterince etkilenmemiş ama etraf ciltte yanık olmuş ve yanığa bağlı leke ortaya çıkmıştır.  Evet değerli arkadaşlar resimde gördüğünüz vaka gerçek bir hastadan alıntıdır. Bir çok hastamızın aklından geçeni yada niyetlendiği o işi sirkeyle ben tedavisi işlemini gerçekleştirerek büyük bir hataya sebebiyet vermiştir.

Elma Sirkesi İle Ben Tedavi

Arkadaşlar durum açık ve net ister elma sirkesi kullanın ister üzüm sirkesi sonuç sağlığınızı riske atıp yüzünüzde kalıcı yanıklara vesile olmaktan başka birşey yapmaz. Piyasada bu tür öneriler çok fazla sakın aldanmayınız. Doktorumuza sorularınızı aşağıdaki yorum formundan iletiniz.

Bitkisel Ben Tedavisi

İnsanlar okadar kolay para kazanma çabası içindelerki imkansız şeyleri bile kafalarında mümkün hale getirebilmekteler. Bunlardan biride bitkilerle tedavi yöntemidir. Dahası onların tabiri ile bizim açımızdan bilimsel geçerliliği olmayan bir kelimedir. Son zamanlarda bitkisel ben tedavisi adına satılan kimyasal karışımlar herhangi bir fayda sağlamayacağı gibi içerisindeki asit cildinizi yakma riski bulunmaktadır.

Ben Tedavisi Bitkisel

Bitkisel Ben Tedavisi Mümkün mü?

Düşünün arkadaşlar yüzünüzda kabarık bir ben var ve bu zamanla büyüme eğilimi içerisinde 0,5 cm çapında olduğunu farzedelim, o ben ancak ve ancak buharklaştırma yani yok etme yöntemi ile yapılır. Yok etmek basittir cesaretiniz varsa bıçakla kesersiniz (Sakın denemeyin) o kabarık kısım cildinizden ayrılır. Tabiki bu söylediğimde en az bitkilerle ben silmeye çalışmak kadar saçmadır.
Kütahya’da ne iş yaptığı belli olmayan birileri asit içerikli sıvıyı bitkisel diye satarak insanlara zarar vermektedir, böyle bir şey yapacaksanız öncelikle gövde kısmınızda görünmeyen bir yerinizde denemelisiniz.

Bilimsel Yöntemlerle Ben Alınmalıdır!
Evet o kabarık ben yerinden cilt seviyesinden alınmalıdır. Bu işlem esnasında ben dışındaki cilde zarar vermeden (Yakma) ve ben alma sonrasında alınan kısımda iz kalmamak üzere yapılmalıdır.
Hastalığınız ne olursa olsun öncelikle bilimsel yaklaşımları araştırmalı sonra alternatif tedavileri değerlendirmeli ve sonunda bu işin bilimini yapmış, binlerce yıllık bilgi birikimine hakim uzman doktorun görüşünü aldıktan sonra size göre en doğrusunu uygulamalısınız.

Yazan
Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1346-8138.1993.tb01354.x

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

48 Yorum

 1. takip edebilirsiniz,büyüme eğilimi gösterirse tedavi edilebilir,yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Müge Erenler

  merhaba oğlumun kafa derisinde 5 krş büyüklüğünde kahverengi kabarık olmayan ben var.Dermotolojiye götürdüm ilaç dahi vermedi takip et dedi acaba takip mi etmeliyim bana bu konuda bilgi verip yonlendire bilirmisiniz? Lutfen

 3. Muhammet

  Yaklaşık 5-6 ay önce yüzümdeki bene sirke sürdüm 3-4 gün sonra kabuk bağladı kabuk düştü ama benden daha büyük iz kaldı bu yanık izi mıdır eskisinden daha kötü duruyor hatta o bolge biraz da şiş acaba bir tedavisi var mıdır ben hala duruyor ama daha küçük

 4. gül suyunun iyileşmeye herhangi bir katkısı olmaz
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

 5. 4 gün boyunca her gece sabaha kadar elma sirkeli pamuğu yarabandıyla yüzumdeki siyah benin uzerine yapistirdim yandı kabuk bağladı ve soyuldu bugün 5.gün gül suyu sürüyorum ne yapmalıyım ?

 6. ne kadar süre önce uyguladınız belirtmemişsiniz.ama iyileşme uzun sürebilir.

 7. Benim yüzümde ben vardı sirke sürdükten sonra ben kabuk bağlayıp düştü ama galiba sirkeyi fazla kullandım ki yüzümde benden daha büyük yanık izi gibi bi iz kaldı acaba bu ben mıdır ya da bu izin tedavisi var mıdır?

 8. yara kabuğu yoksa alabiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Hocam merhaba. Beninde yüzümde 2tane ben var, sarımsak koydum üstün gitti kökleri kaldı, bu şekilde yakılırmı? Tek seferde tedavi olurmu? Bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 10. bu linkten https://www.ideaklinik.com.tr/iletisim/ size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle laser,RF yada plazma ile tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 11. Merhaba benim yuzumde 4tane ben var ben elma sirkesi ile pamuk yardimiyla suruyordum yuzumde arti yaralar var onlari kurutuyordu az once okudugum kadariyla kanser olma ihtimali varmis biraz oncede pamuga elma sirkesi dokup yarabandi ile uzerine yapistirdim ama hemen cikardim kimse cilt kanseri olmak istemez bide yanik izi birakiyormus benlerim ve yaralarimdan kurtulmak isterken yanik izi olsun istemem nolur yardimci olun cok rahatsiz oluyorum disariya cikamiyorum bu yuzden

 12. inşallah çevre dokuya zarar vermez ve enfeksiyon gelişmez.

 13. Merhaba hocam annemin yüzünde et ben var ve elma sirkesi uyguladi suan biraz büyüdü ve sanki çürütüyor gibi beni sizce ne yapmalıyız

 14. Hocam göz altında etbenim var küçüktü buyudu tavsiye tedaviniz.nedir iz kalsın istemiyorum çok teşekürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekansla alıyoruz dikiş pansuman gerekmez ve genellikle hiç iz kalmaz.

 15. Dr bey.hastanelere gittim.lazerle alinmaz dediler.cok kucuk ‘ve zararsiz dediler.cok rahatsiz oluyorm ama.bitkisel yontemler yapiyorm.10 tane kadar nokta Ben.nasil alinabilir.guzellik merkezlerinede basvurmalimiyim.lutfen cevp
  Op Dr Seher Şirin
  muayene ile değerlendirip laser yada rf ile alınabilir

 16. hocam yuzumde Sakalimin ciktigi yerde 3 tane buyuk, burun yanlarinda 2 tane orta boy, suratimda da 6 7 tanede igne ucundan biraz buyuk siyah noktalar var ve cikmaya devam ediyo gibime geliyor Aldirinca daha fazla cikiyor mu
  op Dr Atilla Kaya
  güneşten iyi korunmalısınız

 17. Nurullah

  Slm yüzde mde ben var nasıl geçer
  Op.Dr.Adil Altınsoy Ankara
  Buharlaştırma ile kolayca memnun kalacağın bir şekilde yok edilebilir

 18. Yanagimda buyuk ben var ben rengini actirmak istyorm boyle brsy var mi
  Op. Dr. Demet Ağras
  IDEA İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  tam tedavi edilmezse tekrar koyulaşabilir

 19. benim yüzümde büyük bir bene benzeyen çil var elma sirkesi kullansm geçermi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Genel Cerrahi Uzmanı
  bu tür uygulamalar cilde zarar verebiliyor.uygun yööntemle tedavi olmalısınız

 20. Mrb ben sirke ile tedavi denedim 3 gun uyguladim sabah sanki benimin biraz büyüdüğünü hissettim hep oyle mi kalcak yoksa uygulamaya devam mı ediyim belki düşer
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tıbbi olmayan tedavileri onaylamıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri