Kafada şişlik neden olur?

Kafa kısmında oluşan şişlik ilk etapta yağ bezi gibi görünsede ancak kafadaki bu tür şişlikler beze olarak değil kist olarak isimlendirilir. Aslında her şişlikte yağ bezesi değildir. Ensedeki şişlikler daha çok lenf bezidir ve iltihapta ortaya çıkar diğer taraftan üst kısımlardakiler kist olabildiği gibi çeşitli ben yada siğil de olabilir, seyrek olarak ta hemanjiom denilen damar beni olabilir.

Yağ Kistleri Ben Sanılıyor!
Saçların arasındaki küçük yağ kistleri hastalar tarafından ben gibi algılanıyor. Bunun tam olarak teşhisi ise muayene ile mümkündür. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorun olup, mutlaka muayene ve tedavi olunmalıdır. Kafadaki yağ kistlerinin tedavisi kafada oluşan benlerin tedavisinden çok farklıdır, benlerin tamamı ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kistlerin oluşum şekilleri de farklıdır yağ kisti kıl dibinde salgı yapan yağ bezinin salsısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle doku içine birikmesi ile oluşur yağ bezeleri ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur ve tedavi edilmezse portakal büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kafadaki bu tür şişlikler % 100e yakın başarıyla yapılabilmektedir, şişlik yağ kisti de olsa ben de olsa tedaviden sonra aynı yerden asla tekrarlamaz ancak başka alanlardan başkaları çıkabilir, bu çürük dişin tedavisinin başka dişlerin çürümesine engel olmaması gibi bir durumdur.

Kafadaki şişlik ben ise diğer vücut bölgelerindeki gibi buharlaştırma veya radyo frekansla tedavi edilir, saçlı bölgede lazerle tedavi yapılmaz çünkü lazer ışınları saç köklerini öldürüp saçı dökebilir, gerek buharlaştırma yönteminde gerekse radyo frekansta saç kökleri etkilenmediği için aynı eskisi gibi çıkmaya devam eder.

Yağ kisti

Şişlik yağ kistiyse şunlara dikkat edilmelidir.

Kistin kapsülü net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrarlayabilir. Çıkarılabilecek en kısa şekilde silt kesilmelidir yoksa çok iz kalır, şişliğin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olur. Kafada yapılan bu tür küçük ameliyatlarda pansuman ve yara bakımına ihtiyaç olmaz, hasta ertesi gün banyosunu yapabilir.

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

92 Yorum

 1. Iltihaplanmış bir yağ bezesi yada ben türü bir oluşum olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.
  Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 2. sümeyra

  hocam ensenin yukarısında kulağımın arkasında kocaman bir şişlik var ellim deydikçe ağrı var ne olabilir

 3. Kafanızı arkasındaki şişlik yağ bezesi olabilir. Ücretsiz Muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz. Yağ bezelerini mikrocerrahi ile tedavi ediyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
  Öp. Dr. Adil Altınsoy

 4. Hocam kafamın arkasında şişkinlik var ne olabilir hocam.

 5. Egzama olabilir, dermatologa gösterin.

 6. Iyi geceler hocam 3 yasinda bir oglum var kafasinin sacli bolgesinde sivilce gibi kucuk ama sivilce deil sert siskinlikler var 5 6 gundur farkediyorum ne olabilir

 7. Yağ bebesi olabilir. Saçlı deride yağ bezelerini fazla büyümeden almak gerekir.
  Öp. Dr. Adil Altınsoy

 8. Hocam merhaba kafamın sağ arka tarafında sert bir şişlik büyük değil
  arada sadece kafam sızlıyor oda kısa sürüyor bune olabilir

 9. Yağ bebesi olabilir, 05426210888 notu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip ücretsiz muayene de olabilirsiniz. Saçlı deride ki oluşumlar fazla büyümeden tedavi edilirse daha iyi olur, Fazla iz kalmaz.
  Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 10. Hocam merhaba kafamın üstünde çok küçük şismeler var büyük değil küçükken kafamı bazı yerlere çok çarpmışlığım vardır bu şismeler ağrı hiç yapmıyor 1 yıldan da uzun süredir var ama inmiyor hiç sizce birşey olurmu hocam

 11. Ne olduğunu muayene ile değerlendirmek gerekir, yağ bezesi mi, Ben mi? Her ikisinin tedavisi farklı yöntemlerle yapılıyor. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp muayeneye gelebilirsiniz. Muayenemiz ücretsiz.
  Öp. Dr. Adil Altınsoy

 12. merhaba, benimde kafamın üstünde geniş bir şişlik var sadece bir tane bir ara gitmişti ama tekrar aynı yerde eskiye göre şişmiş gibi hissediyorum ne yapmalıyım kötü bir şeymi bu, sağlık ocagına gitmiştim kötü birşey değil desede aylar oldu kafamda var bu ve hala geçmemiş durumda ve birde bazen ağrıyabiliyor çok sık olmasa da… teknoloji aletleriyle de çok uğraşıyorum bu sebeple olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri