Hangi Ben Kanserleşir

Türk toplumunda izah edilemez şekilde yaygın bir yanlış değerlendirme vardır. Adama bakarsını sigara içiyordur ama yüzündeki küçücük bir benin kanserleşeceğinden korkmektadır, oysa içtiği sigaradan dolayı kaciğer kanseri olma ihtimali bin kat, akciğer kanserinden ölme ihtimali milyon kat daha fazladır, bunu görmez kafasını o küçük lekeye takar.

Video ve foto için instagram.com/bentedavisi

Ben Kanserleşir mi?

Bu sorunun cevabı hem evettir hem de hayırdır. Güneşten gelen zararlı ultra viyole ışınları atmosferde filtre edilerek dünya’ya gelir, ancak özellikle güneşin dik geldiği mevsimlerde öğle saatlerinde zaralı ışınlar tamamen filtre edilemez ve cilde kadar ulaşır. Güneşin zaralı ışınlarının etkileri uzun yıllar içerisinde normal ciltte ve özellikle koyu renkli benlerde birikerek hücre yapısının değişmesine ve kanserleşmesine neden olabilirler. Kanserleşme ihtimali olmakla birlikte deri kanseri toplumda çok yaygın rastlanan bir hastalık değildir. Yani benler kanserleşebilir ama her ben kanserleşecek diye bir durum söz konusu değildir. Dermatologlar arasında yaygın olan ”ben kanserleşme ihtimaline karşı takip edilmelidir” fikri çok mantıklı değilidr, beni alarak bu riskin ortadan kaldırılması daha mantıklıdır. Hiç bir iş gücü kaybı olmadan dakikalar içerisinde sonlandırılabilir .Hangi şekilde olursa olsun yok edilen benin kanserleşme ihtimali de ortadan kalkar. Bununla birlikte hastayı estetik olarak rahatsız eden görüntü de ortadan kaldırılmış olur.

Hangi Benler Kanser Riski Taşır?

Kanserleşme ihtimali yüksek olan benler.

Her ben kanserleşme ihtimali vardır ama koyu renkli benlerin tedavi edilmemesi halinde kanserleşme riski cilt rengindeki benlere kıyasla daha yüksektir.Ancak cilt rengindeki benlerdede kanser görülebilir.

Kanserleşme riski sıklık sırasına göre
Aktinik keratoz
Boven hastalığı (boven disease)
Kerato akantoma

AKTİNİK KERATOZ

Solar lentigo ve solar keratozda denilir hepsi aynı hastalığı tanımlar. Güneş gören teraslarda (alın, burun üstü, elmacık kemiklerinin üstü) daha sık görülür yıllar içerisinde güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu bir hastalıktır. Tedavisi yapılmazsa 1/5 oranında kötü huylulaşma görülür, Kanserleştikten sonrada tedavisi % 100 e yakın ihtimalle yapılabilir.

Tedavisinde

 • Radyo frekans
 • Elktrokoter
 • Ameliyatla alma
 • Dondurarak tedavi (krio) kullanılır.

Ben Kanseri

BOVEN HASTALIĞI

Sık görülen cilt kanseririn dildin orta tabakasındaki şeklidir, genellikle kırmızımsı leke gibi görünür.net sınırları olmayan yapılardır. Erken dönem kanser olarakta kabulş edilir.Diğer ben türleri gibi daha çok güneş gören vücut alanlarında rastlanır.

Tedavisinde

 • laser
 • Cerrahi tedavi uygulanır.

Ben Kanserleşmesi

 

KERATO AKANTOMA

Diğer benler gibi çıkıntılı olur ancak tepesinde yara (ülser ) hali oluşur,orta yaş üstü erkeklerde daha sıktır en çok görüldüğü yer burun kenarlarıdır. Kendi haline düzelme ihtimali olsada kesin teşhis amacıyla cerrahi olarak çıkarılması daha doğru bir yaklaşımdır.

 

Kanserleşen Benler

Kanserleşmiş benin tedavisi ben tedavisi gibi yapılır

Riskli Benler
Bu guruba sokulacak olanlar aslında kanser değildir, kötü huylulaşma riski çok düşüktür ama vardır. Siyah renkli olanlar güneşin zararlı ışınlarını açık renkli olanlara kıyasla daha fazla emer ve daha fazla zarar görür. İşte benin rengi koyulaştığı ölçüde riskleri de artar. Bu sizi tedirgin etmesin koyu renkli olanlarda bile risk oldukça düşüktür. Siyah ve kahve rengi olanlarda yüksek, ten rengi veya kırmızılarda çok düşüktür. Buradaki riskin yüksekliğini yanlış değerlendirmemek gerekir. Bir benin kanserleşerek hastayı bundan öldürme ihtimali herhangi bir kişinin yıldırım düşmesi sonucu ölmesi ihtimali kadardır yani bunu panik haline getirmemek gerekir.

En Tehlikeli Ben

Malign Melanom

Melanom cilde rengini veren melanin adlı maddenin birikip leke yada şişlik yapmasını malign ise kötü huylu yani kanser olduğunu ifade eder. Derideki kötü huylu tümörlerin en az görülenidir ve en tehlikelisidir. Tehlikeli olması sebebiyle erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir bu sebeple bu tarz yani koyu renkli cilt problemlerini bu konuda tecrübeli doktora tedavi ettirilmelidir. Lazerle ben tedavisi yazan güzellik merkezlerine gitmeden önce ne olduğundan emin olunmalıdır.

melanom malign-melanom malign-melanom tedavisi

Tabi her kahverengi lekesi olanın da paniklemesi gerekmez çünkü yukarda belirtildiği gibi çok seyrek görülen bir urdur.

Temel renk verici olan melanin melanosit denilen hücrelerden salgılanarak birikir.

Melanom daha sık görülür ve iyi huyludur.

Kötü huylu olan güneşin dik geldiği ülkelerde daha sık güneşi az gören kuzey ülkelerinde daha seyrektir.

Türkiye de net sıklık konusunda kesin veri yoktur. Bilimsel bir veri olmamakla birlikte 15 yıldır yaptığım 10 000 den fazla ben arasında sadece bir vakamda malign melanom tespit ettim. Bu veri tek kaynaklı olması sebebiyle kesin istatistiksel bir bulgu olmasa da çok seyrek görüldüğü konusunda ciddi bir bulgudur.

Avuç içi ve ayak tabanında ben görülme ihtimali çok düşükken malign melanom vücudun her yerinde görülebilir.

Seyrek olarak renksiz olanda görülmektedir buna amelanostik tip denir.

Amelianostik dışında mikroskobik tanımlamada bir çok tipi vardır.

Malign melanom teşhisi

Şüphe duyulan benden biopsi alınarak kesin teşhis konur. Renkli kısmın şekilsiz, kenarları düzensiz, kaşıntı gibi bulgularda şüphe duyulur ve bu bulgulara göre yönlenilir.

Malign Melanom Tedavisi

Lezyonun olduğu alan biraz genişçe çıkarılır, onkoloji uzmanınca takip ve devam tedavisi yapılır.

Hangi Benler Aldırılabilir

Alınamayan benler

Tüm Benler Alınabilir

Evet arkadaşlar bizler 3-4 çeşit olarak bilsekte görmediğimiz, yaklaşık 200 çeşit ben bulunmaktadır. Hatta bebeklerde görülen hemanjiom (Damar Beni) olarak tanıdığımız hastalıkta bir tür bendir. Bu nedenle tüm benler alınabilir, hatta alınması önerilmektedir. Çünkü alınmadığı taktirde sürekli bir tehlike riski içermektedir.

Ben Takibi Önerilebilir (Ciddiye Almayın)

Daha çok dermatoloji polikliniklerinde ya da muayenehanelerde hastayı uzun süreli bağlama daha doğrusu oyalama uygulaması denilebilir.Aslında benlerin çokta masum olmadığını gösteren bir diğer uygulama ise ben haritası dediğimiz bir sistemdir. Ben takibi işlemi ile vücudunuzda bulunan benlerin takibi gerçekleştirilmektedir. Yani bir nevi abonelik gibi düşünün siz sürekli kontrole gittikçe ödeme yapıyorsunuz. Bu bile aslında benlerin risk içerdiğini göstermektedir. Fakat ben takibi vs yerine en doğrusu risk içeren benlerden kurtulmanızdır. Çünkü benlerin alınması mümkün ve kolaydır. Hatta riskli olmayanları bile yok ettirebilirsiniz

Ben Aldırma Zararlı mı?

Evet arkadaşlar benlerin risk içerdiğini, alınabileceğini ve en doğru seçimin ise ben aldırma olacağını gördük, peki kafanıza takılan diğer bir soru ise ben aldırma zararlımı şeklinde olmaktadır. Ben aldırma zararlı mı? sorusuna cerilecek cevap tam tersi olacaktır. Çünkü aksine yararlı olup, bir sorun ve risklerinden kurtulma anlamına gelmektedir. Tabi ki dikkat edilmesi gereke ben aldırma yöntemi nasıl yapılacağıdır. Dikkat etmediğinizde pişman olacağınız sonuçlarla karşılaşırsınız.

Ben Ameliyatı Olmayın!
Çok eski bir tedavi yöntemi olan ameliyat ben sildirmeiçin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Çünkü ameliyat ile alınanlar yüz bölgesinde çok kötü bir görünüme neden olmaktadır. Oysaki kesinlikle gereksiz bir yöntem olan ben ameliyatı yerine ameliyatsız yöntemlerle sadece 10 dakika içinde görünmeyecek düzeyde bir iz ile alınır.

Ameliyatsız Ben Tedavi Yöntemleri Tercih Etmelisiniz?
Özellikle yüz bölgesinde yapılan ben ameliyatı çok ciddi iz kalmasına neden olmaktadır. Ameliyatsız yöntemler yapılan ben sildirme işlemi farkedilmeyecek kadar küçük bir iz kalır. O da zamanla cildin kendini yenilemesi ile kaybolmaktadır.

Ben Tedavi Edilmelimi

Evet binlerce hatta yüzbinlerce insanda mutlaka vücudunun bir yerlerinde  nevüs vardır. Peki bu nevüsler mutlaka tedavi edilmesi gerekirmi? Yada neye göre cerrahi müdahale gerektirir. Dilerseniz öncelikle bu tür soruların cevabını bularak merak edilen konunun cevabını birlikte bulmaya çalışacağız.

Nevüs tedavi edilmelimi sorusunun cevabı çok net olamaz çünkü bazı kişiler var olan benlerini kendilerine yakıştırdığı için varlığından memnun olabiliyor. Bu durumda çok küçük bir ihtimalle kanserleşme riski olsada onu yok etmek çok gerekli görünmemektedir.

Ben Tedavi Edilmelimi

Estetik İçin Ben Tedavisi

Buna karşın estetik olarak hoş durmayan, eklem yerleri gibi fiziki rahatsızlık verecek yerde olan, zaman zaman kanayan, iltihaplanan benlerde problemin çözümü için tedavisi edilmelidir diğer taraftan özellikle koyu renkli olanların düşükte olsa kanserleşme riski olduğundan tedavisi daha akıllıca olacaktır. Özellikle güneşi daha fazla gören yerdekiler alınması mantıklıdır.

Sonuç olarak her ben aldırılabilir, özellikle yakıştırılanları bir tarafa bırakırsak hepsinin alınmasında yarar vardır. Unutmayın hangi sorunda olursa olsun vücuttan uzaklaştırıldığında o sorundan kaynaklanan riskler de ortadan kaldırılmış olur.

Ben Haritası Nedir?

Harita çıkartmanın aslında bir tek anlamı vardır o da hastanın gözünü boyama etkisidir.

Benlerin Takibi

Ben takibi Olarakta Bilinir!
Ben haritası çıkarmak yıllarca insanları oyalamak ve boşa zaman ve ekonomik kayba neden olan bir uygulamadır. Tedavi yaparak beni ve ilerleyen zamanlarda oluşacak risklerini ortadan kaldırmak en doğru yaklaşımdır.

Peki Bu Ben haritası nedir?
Dermatoskop, yada Trikoskop adı verilen cihazlarla 2 ile 100 kat arası zoom yapma özelliği bulunan kameralar ile elde edilen ben görüntüleri cihazın HDD’sinde saklanır.

Ben haritası nasıl çıkarılır?
Dermatoskop veya kaliteli bir fotoğraf makenesiyle görüntü alınıp bu görüntü hangi bölgede kaç ben var, renkleri nasıl, büyüklükleri ne kadar gibi bilgiler tek fotoğrafla kayıt altına alınır. Aslında kaliteli çekim yapan bir fotoğraf makinesi ile hasta kendi de aynı işlemi rahatlıkla yapabilir.

Son derece gereksizdir şöyle ki;

 • Hastanın tedirginliğinin devam etmesine
 • Gereksiz yere zaman kaybetmesine
 • Ekonomik yük oluşturmasına
 • Rahatsız olduğu çirkin görüntünün olduğu gibi kalmasına
 • Ben kötü huyluysa sorunun büyümesine sebep olur.

Takip Edilmesi Gereken Tek Ben Hemanjiom
Bebeklerde doğuştan görülen damar beni büyüme riskike karşı takip edilir. Onun içinde hiç bir cihaza gerek olmadan anne babalar çocukların hemanjiom sorununu aylık çekecekleri görüntü ve ölçümlerle takip ederler. Büyüme olmadığı sürece bir sorun olmayan Hemanjiom büyüme sürecine girmesi halinde tedaviye başlanması gerekir.

Hangi Benler Alınmaz

Yukarıda hepsinin alınabileceğini yazmıştım, bu yazdığım bilimsel bir bilgiydi ama şu durumlarda benler alınmayabilir
– Kişi benini kendine yakıştırıyorsa
– Alınması gereksiz bulunuyorsa
– Hastada tedaviye yönelik fobi varsa

Ben Aldırmak Günahmıdır

Ben bir tür hastalıktır, uzun yıllar vücutta kalması çeşitli riskler taşır. Önemsiz de olsa bir hastalık olması sebebiyle ve de riskleri olmasından dolayı alınması sağlık açısından doğru bir yaklaşımdır. Dinimiz bu konularda hep vücut sağlığını ön plana aldığı için günah değildir.

Yazan
Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10983-skin-treating-aging-skin

 

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

111 Yorum

 1. Merhaba, çenemde mercimek büyüklugunde kahverengi ben var, bugun etrafı kizardi, korkuyorum tehlikeli olabilirmi

 2. rahatsız oluyorsanız büyümeden tedavi ettirmenizde fayda var,05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderebilirsiniz
  Op.Dr.Seher Şirin

 3. Hocan burnumun üstünde 1 yıl önce küçük bir ben oluştu. Ben yılda bir ben muayenesi yaptırıyorum. Son muayenede doktor küçük olduğu için bir şey diyemem 3 ay sonra gel dedi.Ben de çok tedirgin oldum.Yaklasik 2 mm kadar.Riski ne olabilir beni aldırayım mi? Fotoğrafını gonderebilirim

 4. kliniklerimizde ben muayenesi ücretsiz,kliniklerimize gelip muayene olabilirsiniz yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.yada size en yakın kliniğimize şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
  Op.Dr.Seher Şirin

 5. hocam merhaba. esimin sirtinda bir et beni var. 5 mm civarinda sanirim. uzerinde beyaz ve kalinca bir tuy ciktigini zannettik. fakat bu tuy zannettigimiz seyi cimbizla ezince pamuk gibi dagildi. bu nedir acaba.

 6. normalde acı olmaz ama iltihap oluşmuş olabilir.tedavi olmanızı öneririm
  Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Kalçamda tenimle aynı renkte olan bir ben vardı çok küçüktü ve bir gece de aniden büyüdü ve kırmızı renkte oldu çok acı veriyor hocam sizce tehlikeli midir çok endişe duyuyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

 8. belimde yumuşak kahverengi renkte ben var. bir risk var mıdır?
  Op.dr.Nizam Kurtdere
  kanser olup olmadığı muayene ile anlaşılabilir.tedavi olmanızda fayda var

 9. Hocam benim bacaklarimda ve govdemde kucuk kucuk kahverengi renginde lekeler var. Ben gibi. Ayni zamanda uzeri hafif pullu kabuklu gibi.elimle kazidigim zaman pul gibi lekelerin ustunde. Bu lekelerin yada benlerin kanserlesme riski varmidir?
  Op Dr Seher Şirin
  dermatolojiye görünün

 10. merhaba hocam sırtımda siyah bir ben vardı ve jilet yanlışlıkla takıldı üstünden biraz kesildi birazda kanadı bir sorun olur mu
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Bir sorun olmaz.O beni kolayca buharlaştırabiliz

 11. Hocam benm göbeğimde et beni var mercimek büyüklüğünde bugün kanadı biraz incelediğimde üstü kabuklanmştı çok korktum kötü bşy olabilrmi bu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  RF ile 1 dakikada kolayca alınıp mikroskop altında incelenir ve ne olduğu kesin öğrenilir.

 12. Hocam benim kalçamda doğuştan beri bir ben var kahverengi ama şuan çok küçük bi şekilde şişti oturunca ağrı oluyor çok hafif bu nedir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp değerlendirilir, gerekirse alınır ve mikroskop altında incelenir.

 13. fatma zehra

  merhabalar hocam benim sag bacagımın diz kapagının iç sol tarafında nohut büyüklüğünde ben var fakat onun ben bile oldugunu bilmiyorum sürekli yara gibi kabuk baglıyor ve sonra kopuyor ama hep orda bunun için endişelenmelimiyim bazen çok kaşınıyor açıkçası korkuyorum
  Op.Dr Adil Altınsoy
  Çok endişeye gerek yok ama alınması daha sağlıklı olur

 14. Kotu huylu beni tarif eden maddelerin hepsi mi birarada oldugunda kotu huylu olma ihtimali vardir.yoksa 1 tanesi bile olsa mesela kasinma olsa bile kotu huyluya yakindir diyebilir miyiz?
  Esim 27 yasinda bugun sirtinda bir beni vardi aldirdik hamilelik surecinde büyümüş bir bendi.
  Simdi negatif biri olarak bakmadigim site kalmadi ve icim de iyice karardi kotu huylu olup olmafigi konusunda.Dermatolog iyi huylu gibi duruyor dedi ama aldirmamizi onerdi tabiki.hizlica karar verdik aldirdik. Simdi icim icimi yiyor.Sirt bolgesindekiler risklidir yaziyor bi yerlerde. Esiminki 5mm ye yakindi capi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Benlerin şüpheli olması kanser olduğu anlamına gelmez,incelenmesi gerektiği anlamına gelir ve bunların çok azı kötü çıkar.(yaklaşık binde biri)

 15. hülyazehra

  hocam merhabalar benim boyun kısmımma 4 tane et beni var sağ boynumdakinin üzerinde siyah ya da koyu kahverengi nokta gibi lekeler oluştu çok korkmaya başladım korkudan doktora bile gidemiyorum acaba kansermidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Korkmak yerine doktora görünüp gerekenin yapılması lazım,kanser ihtimali çok düşük ancak şüpheli benleri alıp patolojide inceletiyoruz.

 16. cenk demir

  Hocam Merhaba,
  27 yaşındayım.bundan 5 ay önce saçlı derimden yakma yöntemiyle 2 tane ben aldırdım…ancak sonrasında yine saçlı deride başka bir ben keşfettim.Vücudumda et beni yok ancak , saçlı deride sonradan “ben” çıkması sık görülür mü , bu beni biraz tedirgin etmekte
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Saçlı deride veya başka bir yerde ben çıkabilir,önemli olan bunun büyüme hızı,şekil ve renk değiştirmesi ve görünümüdür.Şüpheli ben ise alınır ve patolojide incelenir.

 17. Hocam annemin göğsünün altında siyah üstü pütürlü ben çıkmıştı geçen sene. Doktorun verdiği kremi kullandı annem ve söndü kayboldu. Bu yaz tekrar çıktı terledikçe ve kaşıdıkça daha da büyüdü. tekrar o kremi sürmeye başladı ve kış ayına girince oldukça küçüldü ve artık kaşınmıyor. ilerde bu ben anneme bi sıkıntı yaratır mı? doktorlar cerrahi yöntem önerdiler ama çokta gerekli değil dediler. Sizce ne yapmalıyız? Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifle cilt lezyonlarını tanımlamak zor,muayene sonrası yorum yapılabilir.

 18. hocam daha yeni farkettim sırtımda mercimek kadar kırmızı yada deri renkli ben varmış ben onu sivilce tarzı birşey zannettim ve uğraştım biraz uzattım acaba kanser olma riskim varmı?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  var ama çok düşük

 19. hilal uçan

  26 yaşındayım.oğluma hamileliğim sırasında kafamın içindedahaönce varlığından habersiz olduğum doğum lekesi gibi olan et benim büyüdü. 2010 yılında ameliyat oldum fakat tamamı alınmadı. coompuent nevüs denilldi. tekrar amelliyat olmak istemedim tamamının allınması için. kötü huyluya dönüşürmü. ikinci kez hamile kalmak büyümesine kötüye dönüşmesine neden olurmu. çok korkuyorum lütfen yardım edin

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  buharlaştırma yöntemi ile tedavi olun tüm bu tereddütlerden 1-2 dkikada kurtulun

 20. merhaba boynumda et benleri vardı kriyo yaptılar iki hafta sonra gel dediler gittim yıne yaptılar ufak benler düşmüştü ama sağ tarafta bir tane ben 2. seanstan bir kac gun sonra kanadı ve şişti sonra kabuk tuttu yarısı düştü. bugun 3 seansa gittiğimde doktor enfeksiyon olabılır dedi diğerlerinden farklı görünüyor eger yara gibi olursa tendürdiyotla sil dedi ve yıne gaz sıktı. şuan sanki çıban,sivilce gibi kabarık duruyor.. sizce önemli birşey olabilir mi 4. seansı beklemelı mıyım

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  önemli bir şey olduğunu sanmıyorum
  krio bu tür sorunlara sebep olabiliyor buharlaştırma yöntemini araştırın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri