Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Öncelikli şunu bilmemiz gerekir. Ben aldırma genellikle estetik amaçlı yaptırılan bir işlem olup, doğal olarak iz kalıp kalmaması yada ne kadar kalacağı önemlidir. Bir çok insan ise kanserleşme riskine karşı önlem almak için benleri aldırma gereği duymaktadır. Burada da aynı durum geçerli olup, insanların en çok düşündüğü konu ben aldırma sonrası iz kalıp, kalmayacağıdır. Sayfamızda bu soruların cevabını detaylı bir şekilde aktaracağız.

Ben aldırmak iz bırakırmı sorusunun cevabı şunlara göre değişir

 • Benin yapısı (rengi, kabarıklığı, derinliğinin olup olmaması)
 • Kullanılan teknoloji (lazer, radyo frekans, koter )
 • Uygulanan yöntem (ameliyatta benden daha kötü görünen iz kalır)
 • Tedaviyi yapan doktor ve kliniğin bu konudaki tecrübesi.
 • Kişinin bünyesi, iyileşme yeteneği

Ameliyatsız Ben Aldırma Sonrası
Aşağıda yer alan iki görsel aynı kişiye aittir kaş üstünde yer alan benim alım öncesi ve sonrası görüntüleri yer almaktadır. Şimdi dikkatlice bakarak iz kalıp, kalmadığını sizde kolayca farkedebilirsiniz. Ameliyatsız yöntemler sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılmakta ve %95 oranında belirgin bir izi kalmaz.

oncesi sonrasi

Aslında ben alındığında iz kalabilir, yine yukarıdaki faktörlere bağlı olarak kalmayabilir de ama önemli olan ne kadar kalacağıdır. Vücudu kaplayan cildin yaralandığı her tür doku travması mutlaka iz bırakarak iyileşir, ben tedavisi de bir tür cilt yaralanmasıdır. Mesela kalçadan yapılan enjeksiyon bile iz bırakır ama insan gözü bunu algılayamaz. Burada önemli olan ne kadar iz kaldığıdır. Değişik teknoloji ve yöntemlerle yapılan 5 farklı yöntemde geride kalan izlerin miktarı çok değişik düzeylerde olur.

Ben aldırmada ne kadar iz kalır

Lazerle tedavi ve radyo frekansla buharlaştırma yöntemlerinde genellikle sohbet mesafesinden dikkatle bakıldığında bile görünmeyecek düzeyde iz kalabilir yada hiç kalmayabilir. Tek sorun derinliği olan benlerden sonra oluşabilecek çukurluktur. Benin derinliği önceden bilinemediği için radyo freakans buharlaştırma şu şekilde uygulanır; 1 mm nin ¼ ü kadar yani çeyrek milimetrelik tabakalar halinde ben buharlaştırılır ve temiz zemine kadar ilerlenir. Ciddi bir deinlik yoksa bu sayede belirgin çukurluk kalmaz.

Buharlaştırma ile ben aldırma tecrübeli ellerde uygulandığında izler olabilecek en az miktarda kalır. Ekli fotoğraftan da görülebileceği gibi fark edilir bir belirti kalmamıştır. Aynı sorun ameliyatla alınsaydı 2-3 katı büyüklükte çizgi şeklinde skar kalacaktı ve daha rahatsız edici bir görünüme sebep olacaktı. Benleriniz varsa ve bunlardan rahatsızsanız nasıl ve ne kadar büyük ben olursa olsun fark edilmeyecek kadar hafif bir izle tümünden kurtulabilirsiniz.

Araştırmanızı yaparken sadece yöntemi değil yöntemin nasıl kullanıldığını ve uygulayıcının bu konudaki birikimini e sorgulamalısınız. Çünkü tüm bunlar ben tedavisi sonrası ne kadar iz kalacağını belirleyen bir çok faktör vardır ve bunları araştırırsanız ne kadar izin kalacağını tahmin edebilirsiniz. Birileri sizi ameliyata ikna etmeye çalışılırsa kesinlikle ameliyatsız yöntemle tedavileri araştırmadan karar vermeyin.

Ben Ameliyatı İz Oluşturur

Vücudu örten cilt yaralanmalarının hepsi o bölgede oluşan yeni bir dokuyla iyileşir, yaralanma ne kadar büyük ve derinse oluşacak izin miktarı da buna paralel olarak belirgin ve rahatsız edici olur. Buna ek olarak kesilen yerin nasıl dikildiği de önemlidir, gizli dikişle kapatılırsa düz bir çizgi şeklinde olan izi kalırken normal dikiş atıldığında balık kılçığı gibi görünür.

Teknolojiyle yapılan tedavilerde doku harabiyeti minimal düzeyde tutulduğu için oluşan izin miktarı da az olmaktadır.

Ben tedavi yöntemleri arasında en abartılı izler ameliyatla ben alma yöntemi sonrası görülür. Oluşan izde benin büyüklüğüyle orantılıdır ve benin çapının 2 katından daha uzun bir izi kalır. Örneğin 1 cm çapında yuvarlak bir ben ameliyatla alındığında 2-2.5 cm uzunluğunda bir izi kalır. İzin kalması sizin için önemliyse teknolojik tedavileri (lazer, radyo frekans, buharlaştırma, plazma gibi) tercih etmelisiniz. Ameliyattan sonra ne kadar izin kalacağı aşağıdaki resimde net bir şekilde görülmektedir.

Resimde gördüğünüz yara izi hemen altındaki büyüklükte bir başka ben alındıktan sonra ortaya çıkan izdir ve dikkat edilirse oluşan izi benden daha çirkin görünmektedir. Ben tedavisi yaptıracaksanız teknolojik tedavileri araştırmadan ameliyata razı olmamalısınız.


Benin İncelenmesi

Teknolojik donanımı yetersiz olan kliniklerde veya yenilikleri izlemeyen yerlerde hastayı ameliyata razı edebilmek için ” beninizi inceletebilmemiz için ameliyatla kökünde almamız gerekiyor, bunun için de cerrahi olarak çıakrmalıyız” şeklinde yaklaşılabilir.
Bu yaklaşım doğru değildir çünkü
Benleriniz ağaç gibi köklü bir sorun değildir yani kökü yoktur, ameliyatsız yöntemlerde de temiz zemine kadar inilir, bu gerekçe cerrahi için sebep olamaz
Bir şeyin incelenmesi için tümünü almak gerekmez, midesinden parça alınıp incelenmesi gereken hastanın midesini almıyoruz ki sadece incelenecek kadar parça almak yeterlidir, aynı şey tüm organ ve dokular için geçerlidir.
Benlerden inceleme için parça almayı sağlayan dermal punch’lar bu iş için kullanılmaktadır. Dermal punch’la küçük parça alınarak benin karakterinden % 100 emin olunabilir. Bunun için de cerrahi olarak çıkarmaya gerek yoktur.

Ben Alinan Yerde Ne Kadar İz Kalır

Ameliyattan sonra ne kadar izin kalacağı aşağıdaki resimde net bir şekilde görülmektedir.

Ben Ameliyat İzi

Ben tedavi yöntemleri arasında en abartılı izi ameliyatla ben alma yöntemi sonrası görürüz. Oluşan izin miktarı benin büyüklüğüyle orantılıdır ve benin çapının 2 katından daha uzun bir yara izi kalır. Örneğin 1 cm çapında yuvarlak bir ben ameliyatla alındığında 2-2.5 cm uzunluğunda bir izi kalır.

Ameliyat yeri estetik dikiş denilen gizli dikişlerle kapatılırsa bu tür izler çizgi gibi görünür estetik olarak dikilmezse ayrıca dikişlerde dikiş izi bırakacağı için 2-2.5 cm lik balık kılçığı gibi görünen izler kalır ki bu daha abartılı çirkin bir görünüme sebep olur. İzin kalması sizin için önemliyse teknolojik tedavileri (lazer, radyo frekans, buharlaştırma gibi) tercih etmelisiniz.

Çizimle anlatmak gerekirse şu şekilde tarif edilebilir;

Ben Alımından Sonra Hangi İlaç Kullanılır

Aslında herşey bünyeye bağlı olduğu için kullanlacak ilaçların çok etkisi olmaz ama iyileşmeyi hızlandırmak için Bepanthen krem ya da Bepanthen Merhem kullanılabilir. Yine pembeliğin daha çabuk düzelmesi için cotractubex önerilmektedir. Contrctubex Jelin oluşacak izin daha az olacağı söylense de bu daha çok üretici firmanın iddiasıdır, bunu doğrulayan güvenilir karşılaştırmalı (çift kör) çalışma yoktur, ayıca contractubex oldukça pahalı bir ilaçtır.

Contractubex Devlet Karşılıyor mu?

Hayır sosyak güvenlik kurumları karşılamamaktadır. 118 TL ilaç bedelini hasta kendi karşılar.
Sonuç olarak
Ben tedavisine yoğunlaşmış İdea Klinik sitelerinde yazan şu yazı en akla yatkın olan gibi görünmektedir; Hiç izin kalmayacağı yöntem dünyada henüz icat edilmedi her yöntemde mutlaka izler kalır, bunun aksini duyarsanız da asla inanmayın. En az iz bırakan yöntemlerle beninizi alırız, sohbet mesafesinden zor algılanabilen, hafif bir izin kalması beklenmelidir.

İz Bırakmayan Ben Alımı

Böyle bir uygulama dünyada hala yok çünkü bunu sağlayabilecek bir cihaz hala icat edilmedi. Bir yerinizi iğne batırsanız bile bir miktar izin kalması kaçınılmazdır ama o kada rküçüktür ki insan gözü algılamaz. İşte benlerin tedavilerinde de mutlaka izler kalır, her ben için en uygun yöntem seçilip doğru şekilde uygulanırsa sohbet mesafesinden algılanamayacak kadar belirsiz bir izin kalması beklenir. Hiç kalmaz diyenler % 100 ihtimalle yalan söylüyordur, sizi kaçırmamak için bu tür yalanları söyleyenler hatta google reklamlarında bu şekilde yazanları görürsünüz aman dikkat edin yalanla başlayan işlem sizi üzebilir.

 

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

62 Yorum

 1. ücretler için şu linke bakabilirsiniz.https://www.benaldirma.net/ben-tedavi-fiyatlari
  Op.Dr.Ergun Aygören

 2. hocam boynumda et benleri var aldırmak istiyorum fiyat hakkında bilgi verirmisiniz

 3. güneşten korunmanız gerekiyor

 4. Lazerle benlerimi aldırdım kabuk oluştu güneşe çıkmamam mı gerekiyor

 5. kullanmanızda fayda var.bene yatkın olduğunuz için yeni benlerin oluşmasını önlemiş olursunuz
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 6. Merhaba Ben 2 hafta önce benlerimi aldirdim hafir kizariklik var kabuk düsdük den sonra günes kremi kullanmak sart mi Veya günese cikmak yasakmi?

 7. kızı nın sağ kenar göz hizasında kulak ile göz hizasında 1cm boyunda doğuştan cilt ile düz kabarık olmayan kahve rengi beni var yasi 1.5 ben alımında yaş önemli mi hangisini önerirsiniz lazerli radyo frekansı vb….
  Op Dr Adil Altınsoy
  ben her yaşta tedavi edilebilir.muayene ile değerlendirip RF mi laser lemi tedavi edileceğine karar vermek gerekir

 8. abdullah

  Merhaba iki kasimin ortasinda ete gomulmus hafif kabarik ben var.17 yasindayim aldirma sknti olurmu iz felan kalirmi tesekkurler
  Op Dr Adil Altınsoy
  ciltten kabarık ise RF ile tedavi edilmesi iyi olur.farkedilebilir iz kalmaz

 9. benim kaşımın tam ortasında ve sakallarımın içinde iki tane et beni var aldırldırmak istiyorum fakat kıl köklerime zarar vermesinden korkuyorum bu konu bhakkında beni aydınlatırsanız sevinirim
  Op Dr Seher Şirin
  Kıl köklerine zarar vermeyen radyo frekans yöntemiyle alıyoruz.

 10. neslihan

  merhaba hocam ben cilt kanseriyim iki yıl önce komuldu bu teşhis.. fakat yüzümde bir et beni var aldırmamın bir zararı olurmu
  Op Dr Atilla Kaya
  Hayır zararı olmaz hatta o benin de kanserleşme riskini ortadan kaldırırsınız

 11. hocam yüzümde et beni var. iz kalmayacak şekilde kaç seansta hallolur ?
  Op Dr Atilla Kaya
  et beni ise RF ile tedvi edebiliriz.genellikle tek seans yeterli oluyor bazen rötuş gerekebiliyor

 12. Merhaba benim benlerim yanagimda kaparik olmayan ve cildimle ayni hizada sizce ameliyat ile aldirsam iz kalir mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatla alınınca az da olsa mutlaka bir iz kalacaktır.

 13. fatmagül

  Ben de Yüzümdeki benlerden rahatsızım yani tabikide iz kalmasından korkuyorum ve okulda gidiyorum yani yazınmı alırsam iyi yada aralık ayında mi almalıyım,???? Bide iyileşme süreci kaç gün sürer bide cildiyeye gitmem gerekiyor hangi polikilinik
  Op dr Adil Altınsoy
  dönem farketmez.istediğiniz zaman aldırabilirsiniz.iyileşme sürecini bünyeniz belirler

 14. aysegül

  merhabaa ben sivilce için zoretanin kullanıyorum ve su an 3. ayımdayım ama aralık ayındada yüzümden deriye yapısık 4 adet ben aldırmak istiyorum sizce kullandıgım ilacın bi etkisi olurmu iz kalmasında felan ?
  Op Dr Atilla Kaya
  olmaz.yapılabilir.fakat sivilce ilaçları biotin sentezini engellediği için saç dökülmesine neden olur.bu nedenle HP 10 mg biotin kullanabilrsiniz

 15. Mrb 28 yasındayım sol yanagımda 2 tane mercimek büyüklüğünde kahverengi etsiz ben var ve çenemin altındada 1 tane var beyaz tenli sayılırım aldırsam nasıl olur
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  IDEA Genel Cerrahi Uzman
  Benleri laser ya da radyofrekans yöntemi ile 1 dakika içinde alıyoruz. Çoğunlukla iz kalmıyor.Ancak benin derinliğine göre ve vücudunuzun onarma gücüne göre belli belirsiz iz kalabilir.
  Geçmiş olsun

 16. Tam saç hizasında ben var iz kalır mı acaba fiyatları nedir ?
  Op Dr Seher Şirin
  IDEA Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  Rf yada laserle tedavi olursanız farkedilir düzeyde iz kalmaz

 17. Merhaba.Burnumun üstünde kabarık bir ben var.Belirgin bir şekilde iz veya çukurluk oluşur mu ? Teşekkürler.
  Op dr Atilla Kaya
  oluşmaz

 18. Benim tam kasimin usuntunde hatta yarisi kasimin icinde bir benim var buyuk baya onu aldirmak istiyorum ama kasima zarar vereceginden birde iz kalmasindan korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile ben alımında kıl köklerine zarar vermediğimiz için kaşlarınıza zarar gelmez.

 19. Kriyoterapi ile benlere müdahale edildi pembe leke kaldı bu lekeler kalıcı mı 6 ay oldu geçmedi
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  bazen iyileşme 8 aya kadar uzayabilir

 20. Merak ettiğim konulardan biriydi, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri