Kıllı ben tedavisi nasıl yapılır?

İnsan vücudunun el içi ve ayak tabanı dışında kalan her yerinde kıl kökleri vardır ancak bunların büyük çoğunluğu gelişemez ve ayva tüyü şeklinde kalır. Genetik kodlarda belirlendiği gibi zamanı gelince saç, sakal, bıyık gibi bölgelerdeki kıllar gelişir.

İzah edilemeyen bir şekilde bazı koyu renkli benlerde hatta bazen cilt rengindeki benlerde aşırı kıllanma olur öyle ki bunlar sakal kadar güçlü, saç kadar sık bile olabilir. Bu tür yapılar 3-5 mm büyüklükte olabileceği gibi tüm bir bacağı yada tüm sırtı kaplayacak kadar geniş olabilmektedir.

Kıllı benlerin alınması

Kıllı Ben Tedavisi

Büyüklüğüne göre değişmektedir küçük birkaç mm ile 1-2 cm arasındakiler ameliyatsız yöntemlerle basitçe tedavi edilebilir. Bu şekilde ameliyatsız yöntemlerle tedaviden sonra önceden var olan kıllar olduğu gibi kalabilir bu durumda tedaviden sonra lazer epilasyon yada iğne epilasyon yapılabilir. Tüm bunlar bittiğinde belirsiz bir yanık izi gibi iz kalabilir.

Çok geniş yüzeyleri tutan büyüklükteki üzerinde kıl olan benlerin tedavisi daha çok cerrahi olarak yapılır. Ameliyatla o bölge cildi kılların kökünü de içerecek derinlikten tümüyle alınır, alınan yer hazır olduğunda başka bir bölgeden alınan ciltle kapatılır.
Oldukça zahmetli bir süreçtir bu sebeple daha çok yüz bölgesi gibi çok görünen ve estetik olarak hastayı çok rahatsız edenler alınır. Çapı çok büyük olanların ameliyatları kanlı ameliyatlardır. Ameliyatla çıkarılan bölgede belirgin iz kalır, nakil için deri alınan bölgede daha belirsiz bir iz kalır.
Ameliyatta derinden alındığı için o bölgede artık kıl çıkmaz.

Kıllı Ben Zaralı mı?

Halk arasında böyle bir yanlış inanış vardır, hatta bu yanlış inanış sebebiyle benini aldırmayan hastalar bile vardır. Ancak durum böyle değildir. Üzerinde kıl olan benler diğer benlerden daha tehlikeli değildir, bunların kanserleşme riski diğer benlerinkinden daha yüksek ya da düşük değildir.
Çok düşük riski vardır, tedaviyle alındığında bu küçük risk de ortadan kalkar.

Bendeki Kılların Kopartmak Tehlikeli mi?

Hayır hiçbir tehlikesi yoktur. Vücuttaki herhangib bir kılı çekmekten farksızdır. Yüksek kaliteli olduğu için çekerken acı fazla olabilir. Yine diğer kıllardan farklı olarak daha çabuk geri çıkabilir.

Epilasyon Yaptırılabilir mi?

Teknik olarak epilasyon yapılabilir ama büyük ihtimalle etkisiz kalacaktır çünkü benin rengi ışığın köklerin olduğu deirnliğe ulaşmazı oldukça zordur.
Sonuç olarak 2-3 cm ye kadar olanların tedavisi bu konuda yeterli teknolojik birikimi olan kliniklerde ayaktan ve basitçe alınabilir ancak çok geniş olanlar ameliyatla alınabilir. İlaçlarla veya bitkisel ürünlerle hiçbir şekilde düzelmez.

Et Beni Tedavisi

İnsan vücudunun her yerinde ben yada benler görülebilir. Doğuştan olacağı gibi, yaşadığımız süreçte sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen benlerin sayısında son yıllarda ciddi bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Peki nedir, neden olur, kimlerde görülür? gibi hususlara sayfada cevap vereceğiz.

Et Beni Nedir?

Her hangi bir şikayete neden olmayan yani zararsız diyebileceğimiz benlerden olup, cilt renginde olabildiği gibi kahverengi renkte olabilmektedir. En belirgin hali ciltten kabarık ve sürekli büyüyen bir yapıda oluşudur. Çoğu zaman siğil ile karıştırılsa da siğil gibi pütürlü bir yüzeyi olmayıp, cilt gibi düz bir yüzeye sahiptir. Siğiller vücudun diğer bölgelerine bulaşırken kabarık benlerde bulaşma gibi bir görülmez.

Et Beni Neden Olur?

Teknoloji hızla gelişmiş olsa bile bir çok sağlık ve estetik sorunun neden kaynaklandığına dair kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat bilim adamlarının üzerinde durduğu ortak nokta vücudun deformasyonuna bağlı olduğu yönündedir. O nedenlekabarık benler belirli bölgelerde görülmektedir. Özellikle vücudumuzda sürtünme olan yerlerde boyun ve göğüs gibi bölgelerde daha sık görülür. Vücudun katmanları sürtünme sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Nasıl Geçer?
Öncelikle hiç bir ben kendi kendine geçme olasılığı yoktur. Sadece hemangioma dediğimiz ve bebeklerde doğuştan ortaya çıkan damar benleri 6 yaşına kadar kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır. Bunun dışında yüzeysel yada kabarık benler gibi büyüme olasılığı bulunan tüm benler cerrahi müdahale ile alınması gerekir.

Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle burada bilimsel ve en avantajlı tedavi yöntemini bulmak gerekir. Çünkü benler teknolojinin sağladığı imkanlar ile ameliyatsız alınırken aynı zamanda özellikle hasta yoğunluğu fazla olan merkezlerde ameliyat ile yapılmaktadır. Bazı merkezler ise hiç bir faydası olmadığı halde insanları çekmek için lazerle yaptığını belirtmektedir. IDEA klinik ben tedavi merkezi olarak sizlere önerimiz ameliyatsız yöntemler olacaktır. Çünkü sadece 2 dakika içinde yapılır ve neredeyse belirgin iz kalmaz. Peki ameliyatsız yöntemler nasıl yapılıyor? yazının devamında bu hususları görelim.

Buharlaştırma Yöntemi (Elektrokoter)
Ciltten kabarık benlerin yok edilmesinde en etkili yöntem hiç şüphesiz buharlaştırma ile yok etmek olacaktır. Var olan o fazlalığı cilde dokunduğu anda buharlaştıran elektrokoter cilt yüzeyine kadar buharlaştırarak yok etmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır.

Radyo Frekans (RF)

Damarsal hastalıkların tedavisinde özellikle varis hastalarında çok sık kullanılan cihazlardan biri Radyo Frekans kısa adı RF olup, aynı şekilde ben tedavisi içinde son yıllarda en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Buharlaştırma yöntemine benzer şekilde kabarık olan beni cilt seviyesine getirmektedir.

Lazer (kabarık Benlerde Kullanışlı değildir)
Cilt üzeri yapılan işlemlerde hiç şüphesiz lazer tercih edilmektedir. Fakat etkisi öylesine kısıtlı ki sadece yüzeysel benler ve lekelerde işe yaramaktadır. O nedenle kabarık olan benlerin tedavisinde lazer hiç bir işe yaramaz.

Krioterapi (Dondurarak) Önerilmez
Özellikle siğil tedavilerinde sıkça uygulanan yöntemlerden biri Krioterapi olup, kontrolsuz bir şekilde uygulandığı için çoğu zaman sağlıklı dokuya zarar vermektedir. O nedenle önerdiğimiz bir yöntem değildir.

Et Beni Alınca İz Kalır mı?

Operasyon yapılan her alanda belli belirsiz bir iz her zaman kalır. Fakat buharlaştırma ve radyofrekans uygulamasında kalan iz belli olmayacak düzeydedir. Yani sizi tanımayan bir insan ben aldırma işlemi yaptığınızı anlayamaz. Ameliyat ile ben aldırma yaptığınızda ise ömür boyu çok dikkat çekici bir iz ile yaşamak zorunda kalırsınız. Ben aldırma işlemi sonrası 10-20 gün sürecek bir kabuklanma olur. Sonrasında o kabuklanma düşerek yerine cildin yenilenmiş hali ortaya çıkar.

Et Beni Kanserleşir mi?

Benlerin zamanla kanserleşme riski bulunmaktadır. Çıkıntılı benler içinde geçerli olan bu durum daha minimal düzeyde kalmaktadır. Fakat aldırmanız halinde bu riski ortadan kaldırmış olursunuz. Dilerseniz alınan beni pataloji laboratuvarına gönderilmesini isteyerek kanser şüphesiz olup, olmadığını görebilirsiniz.

Et Benleri Büyür mü?

Evet arkadaşlar bu tipin en önemli yönü sürekli büyüme eğilimi içinde olmasıdır. Öyle ki 5-6 cm olarak büyüme riski bulunmaktadır. Bu sıkıntıdan kurtulmak için aldırılmasını öneriyoruz.

Tedavisi Ne Kadar Sürer
Belki size biraz abartılı gelecek ama sadece 1 dakika sürmektedir. Muayene ve tedavi dahil kişi 5 dakika gibi kısa bir sürede sağlık merkezinden ayrılmaktadır. Aşağıda yer alan video’da buharlaştırma yöntemi uygulanmaktadır. Uygulama benlerin durumuna göre 2 farklı şekilde yapılmaktadır. O nedenle sayfanın devamında 2 farklı video görüntüsü eklenmiştir.

Evde Ben Tedavisi Yapmayın (Enfeksiyon Kapabilir)
Özellikle kabarık benlerde insanlar evlerinde iple, jiletle ve özel spreyler ile koparmaya çalışıyor. Bu kesinlikle bilimsel bir uygulama değildir. İple koparsanız ile enfeksiyon kapma riskine karşı herhangi bir önlem yoktur. O nedenle 100-200 TL’lik bir masraftan kaçmak için sağlığınızı riski atmayın.

Cinsel Organda Et Beni Olur mu?

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi evet vücudun her yerinde olabilir. Fakat cinsel organda benlerden çok siğiller olmaktadır. Çıkıntı şeklinde benler ile sıkça karıştırılan siğil bulunduğu yere göre farklı isimler almaktadır. Anal bölgede görülen siğillere Anal Kondilom adı verilmektedir. Bu tür siğiller bulaşıcıdır.

Öncesi Sonrası Sonuçları İnceleyin
Idea Klinik olarak 20 yıldan beri binlerce ben alımı yaptık, hastalarımızın görsellerini paylaşma taraftarı değiliz. Sizlere sonuçları göstermek adına aşağıda öncesi ve sonrası muhteşem sonuçları görebilirsiniz.

Öncesi Sonrası

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30386079

Yazar Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul'da genel cerrahi uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Atilla KAYA, aynı zamanda medikal estetik uzmanlık belgesine sahiptir. Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri ile neredeyse hiç bir iz kalmayacak şekilde hizmet vermektedir.

43 Yorum

 1. Havva sevgi

  Mrb hocam onüç yaşında oğlumun kolunda kıllı ben var iki cm kadar sanırım ölçmedim fakat büyük biraz. .görüntüden çok utanıyor ve kollukla geziyor sürekli. .hiç bir tedavi yaptirmadik ..yönlendirme amaçlı bilgi verirseniz eğer seviniriz. .teşekkürler. .

 2. Bebeğimin doğuştan kafasının üst bölgesinde 2cm ben var şu an 2 haftalık. Tedavisi var mı
  Op Dr Atilla Kaya
  05061424112 nolu telefona whatsapp fotoğrafı gönderirseniz ,değerlendirebilirim

 3. Merhaba oğlumun sağ yanagında ve çene altında cilt renginden hafif koyu, kıllı, serçe parmak tırnağı büyüklüğünde iki beni var. Aldırdıgımızda iz kalırmı ve ücreti ne kadar. Teşekkürler.
  Op. Dr. Demet Ağras
  farkedilir iz kalmaz.ücret için https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html bu linke bakınız

 4. Hocam benim yüzümde 2 3 adet killi ben var ve kil siz normal olarak da 7 8 tane var ben bunları devlet hastanesine sordum ameliyst dışında aldirirsan tedavide kalabilecek ben parçası yüzünden daha büyük operasyonlar geçirebilirsin dediler bunların kökleri derinde dediler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile hiç ben dokusu kalmadan alıyoruz,çok derin benlerde az da olsa iz kalma riski var

 5. merhabalar. benim sağ yanagımda dogustan olan tüylü doğum lekesi var. Eni 2 cm, boyu 3 cm. Tedavisi olur mu? Size mail ile resmini de gönderdim. Bir de ücreti ne kadar olur?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip karar vermek daha doğru olur.

 6. Merhaba hocam iyi günler benim 1 cm kadar hafif çıkıntılı siyah gibi kıllı hangi yöntemle ben tedavi edilir ameliyat gerekir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz bu tür benleri radyofrekens ile alıp mikroskop altında inceletiyoruz,dikiş ve pansuman gerekmiyor.

 7. Hocam mrb 14 yaşında yeğenimin doğuştan gözünün hemen altında üzeri kıllı büyük bir ben var bunun için bize yardımcı olmanızı rica ediyorum nasıl bir tedavi uygulanabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Beni görüp değerlendirmek ve risk taşıyıp taşımadığına göre tedavi prosedürü uygulamak lazım.

 8. Meryem Şirinsoy

  Hocam iki buçuk ay önce yüzümden kıllı bir et beni alındı. İlk alındığından bir ay sonra tekrar kıl çıktı ve bir operasyon daha geçirdim. Kıl kökleri çok derinmiş. İkinci operasyondan bir ay sonra tekrar kıl çıktı. Sadece bir tane ve kalındı. Deri dışına çıkmadan orda kalmıştı. Tekrar doktora gittim. Doktor minik bir kesi attı kılın ucunu dışarı çıkardı ve lazer uygulandı. Sorun şu ki doktor kılın orada keloid oluşturduğunu söyledi. Ben de araştırdım keloidin tedavisi yokmuş. Sadece antibiyotik bir krem verdiler. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Operasyon yerine dokunduğumda elime minik bir sertlik geliyor. Keloid olup olmadığından emin değilım. Lütfen yardım edin..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaralarda oluşan her sertlik keloid değil,hipertrofik skar da olabilir,ayrıca bunları azaltacak veya geçirecek birtakım tedaviler var.

 9. Hocam bıyığımın olduğu bölgede 2 cm’lik ben var ama biraz kabarık aldırma işlemi nasıl olur bide aldırdıktan sonra iz kalırmı bıyığım tekrar çıkarmı
  Dr.Nizam KURTDERE
  Radyofrekans ile alıyoruz bıyıklar çıkmaya devam eder ve hemen hemen hiç iz kalmaz.

 10. merhaba doktor bey 19 yasındayım, omzumda 5 cm büyüklüğünde kıllı bır ben var. 3 sene önce sadece doktordan bilgi almak için ,devlet hastanesıne gittik , devlet hastanesınde doktor beni ameliyat ile alirim ama solucan gibi şiş ve kızarık çirkin bir iz kalır dedi ve cok korktum. gerçekten baska , daha az izli bir yöntem uygulanamaz mı yada gerçekten solucan gibi şiş mi olur aldırmak istiyorum cunku cok rahatsızım ama kafam cok karışık
  Dr.Nizam KURTDERE
  Yorum yapmak için benin muayene edilmesi daha doğru olur,radyofrekans ile alınan benlerde genelde daha az iz kalıyor,ben derin değilse bazen hiç kalmıyor.

 11. Hocam göğüs bölgemi kaplayan büyük kahve rengi kıllı bir leke var cildiye doktoru ben olduğunu söyledi. Tedavisi varmıdır var sa nasıl ve nere de olur bilginiz alabilirsiniz şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Demet Ağras
  O kadar geniş benleri tedavi etmiyoruz, plastik cerrahla görüşün

 12. hocam boynumun sol tarafında 3 cm büyüklüğünde ben var üzerinde kıl var kahverengi tedavi yöntemi nasıl olur cevaplarsanız sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce muayene etmek lazım,gerekirse biopsi ile patolojik inceleme yapılır,şüpheli değilse Radyofrekans ile alabiliriz.

 13. Merhaba benim yüzümde, dudağımın tam altında bir ben var yaklaşık 1 cm, hangi tedavi yöntemi ile alınabilir? Lazer mi ameliyatla mı ? Bu arada iz kalırmı kalmaz mı ? Benin adı kıllı nevüs.
  Op. Dr. Demet Ağras
  hangi yöntemle tedavi edeceğimize muayene ile karar veriyoruz.laser yada buharlaştırma yöntemi ile tedavi ediyoruz.

 14. gamze kurt

  mrb iyi clışmalar 7 aylık bir yegenim var ve doguştan sırtında ve bacagında büyük kıllı lekeler ver sırtındaki enseden bel hizasına kadar bacagındaki cevizden büyükce okmeydanındaki doktorlar baloncuk tedavisi edilmesi gerekiyor dedi fakat bu ameliyatı ve tedaviyi yapan bir doktor araştırıyoruz yardımcı olurmusunuz. tşk kolay gelsin lütfen geri dönüş yapın cilt kanserine cevirme ihtimalinden söz ediliyo 3 yaşına kadar aldırmamız gerektigi söylendi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunu değerlendirebiliriz

 15. Yanagimin uzerinde var cilt rengimle ayni ama küçük killar var cekmem zararli olur mu büyümesinden korluyorum
  Op. Dr. Atilla Kaya
  kılları çekebilirsiniz.büyümeden tedavi ettirirseniz iyi olur

 16. Hocam sağ kaşımın tam ortasında bir ben var dikkatli bakınca gözüküyor be yaklaşık 6mm çapında kırmızı şeklinde.şişik şeklinde değil vucut yüzeyi ile aynı düzeyde fiyatı ne kadar ve tedavisi var mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp karar veriyoruz ama anlattıklarınıza bakılırsa tedavi edilecek bir lezyon gibi görünüyor,SGK varsa 200 tl.

 17. Hocam 1 cm boyunda kolumda bi ben var ve üstünde kıl çıkıyo bu beni aldırmak kaç dakka sürer ?
  Fiyatı ne kadar?
  iz kalırmı ?
  Op. Dr. Demet Ağras
  2-3 dakika sürer
  300 TL ödersiniz.

 18. Şükrü ŞIMŞEK

  Merhaba benim kolumda yaklaşık 10 cm çapında kıllı ben var. Ben şu anda askerim askeri sınavlara girdim benden dolayı kabul etmediler.En kısa sürede beni aldirip sınavlara tekrar girmyı düşünüyorum. Tedavi süreci ne kadar sürer ve ız kalır mı? Yardımcıolursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 cm ise ameliyat gerekir ve sınavı geçemeyeceğiniz kadar belirgin iz kalır

 19. BURAK DOKUZER

  Merhaba, İzmir’de bir çok estetik kliniğe gittim ve hepsi kafamda olan lekelerin ben olduğunu ve tedavi edilemeyeceğini söyledi. Kafamı sürekli kazıyarak traş ettiğimden sürekli açık, zaman zaman güneş altında kalmaktan kaynaklı lekeler oluşmuştu; ancak doktorun söylediğine göre bunlar genetik benmiş. Küçük ve çok da koyu renkte olmamalarına rağmen bunların açılamamsı veya yok edilememesi gibi bir durum söz konusu mudur gerçekten? Kliniğinizde bunların tedavisi var mı? Teşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Resmini gönder bir bakalım.

 20. merhaba hocam 4 gün önce kliniğinizde üzerinde kıl olan yüzeysen benimi rf yöntemi ile aldırdım.şimdi kabuk düştü kızarıklık var üzerindeki kılları cımbızla çeksem bir sakıncası olur mu.kıl kökü tekrar çıktıgında deriyi delemeyip kıl dönmesi olma riski var mı?cevap için teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kılları çekebilirsiniz
  çok küçük ihtimalle batık olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri