Ben Tedavi Resimleri

Aşağıda göreceğiniz fotoğraflar daha çok fikir edinme amaçlıdır ve hastaların kontrole gelmesiyle alınmış görsellerdir. Bir kısmının tedavileri bu fotoğraf alındığında tamamlanmamıştır. IDEA kliniklerinde alınmış değişik benlerdir.

 
Alında Ben Öncesi
Alında Ben Tedavi Sonrası

Uygulamadan kısa süre sonra görünen minimal iz zamanla daha da azalacaktır

Yanakta Benler Tedavi Öncesi
Yanakta Benler Tedavi Sonrası

Radyo frekans sonrası görülen iz ameliyattan sonra olabilecek izle kıyaslanamayacak kadar hafiftir

Alında Büyük Ben Tedavi Öncesi
Alında Büyük Ben Tedavi Sonrası

Alındaki bu devasa benin alındığı yerde hafif bir çukurluk kalmıştır bunun nedeni benin derinliğinin fazla olmasıdır.

Damar Beni Tedavi Öncesi
Damar Beni Tedaviden Hemen Sonraki Görünüm

Damar kaynaklı benler (hemanjiom) kanama eğilimi olan ve çok büyüyebilen kitlelerdir, küçükkenalınması son derece kolaydır ve iz kalmaz

Dudak Üst Kısmında Yer Alan Ben Tedavi Öncesi
Dudak Üst Kısmında Yer Alan Ben Tedavi sonrası

Üst dudaktaki bu tür benler genellikle “yakışıyor” gerekçesiyle aldırılmasa daaldırıldığında daha memnun edici sonuç alınır

Burun Üstünde Ben Tedavi Öncesi Görünüm
Burun Üstünde Ben İlk Seans Tedavi Sonrası Görünüm

Beni küçültme amaçlı radyo frekans uygulaması sonrası % 50 oranında küçültülmüştür. Seyrek yapılan bir uygulamadır.

Burun Ucunda Yer Alan Ben Tedavi Öncesi
Burun Ucunda Yer Alan Ben Tedavi Sonrası

İlk seans uygulaması sonra minimal düzeyde leke kalmıştır, 2.seansta tamamen yok olacaktır.

Boyun Arkasında Ensede Ben Tedavi Öncesi
Boyun Arkasında Ensede Ben Tedavi Sonrası

Ense bölgesindeki bu tür koyu renkli oluşumlar dikkat çekici olmaktadır ve tek seansta alınabilir.

Burun Yan Kısımda Ben tedavi Öncesi
Burun Yan Kısımda Ben tedavi Sonrası

Küçük bir nokta şeklinde leke kalmıştır ikinci uygulamada tamamen yok olmaktadır

Burun Alt Kısımda Ben Tedavi Öncesi
Burun Alt Kısımda Ben Tedavi Sonrası

Burun kenarındaki benler genellikle çok dikkat çekici olabilmektedir. Derin olduğu için benle kıyaslanamayacak kadar da olsa belirti kalmıştır, zamanla giderek azalacaktır

Dudak Altında Ben Tedavi Öncesi
Dudak Altında Ben Tedavi Sonrası

Alt çene konuşurken hareket ettiği için daha çok dikkat çeker

Ensede Ben Tedavi Öncesi
Ensede Ben Tedavi Sonrası

Yukarda gördüğünüz benlerin neredeyse hepsi kabarık benlerdir, yüzeysel belerin yok edilmesi çok daha kolaydır ve iz kalacak olsa dahi kabarık olanlardan çok daha az iz kalabilir. Olabilecek izler sohbet mesafesinden algılanamayacak kadar hafif düzeylerde olur. Yukarda fotoğrafları görünen tüm hastalarda ameliyat dışı tedaviler uygulanmıştır. ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek izler çok daha abartılı olmaktadır. Mutlaka ameliyatsız yöntemler iyi araştırılmalı ve buna göre karar verilmelidir.

Ben Tedavi Yöntemleri

Bu sayfada yaygın olarak kullanılan yöntemleri anlaşılabilir tarzda özet halinde ele aldık, sayfayı okuduğunuzda yöntemler hakkında büyük oranda bilgi sahibi olacak ve kararınızı daha doğru olarak verebileceksiniz.
Yöntem seçiminde şu tercih sırasını izlemekteyiz

Radyo Frekansl  Ben Tedavisi

En az iz bırakan ve tek seansla istenilen sonucun alınabildiği yöntemdir. Radyo frekans elektrik enerjisiyle oluşturulan radyo dalgalarının dokunduğu alanda ısı enerjisine dönüşmesi şeklinde uygulanan bir tedavi şeklidir.Bende oluşturulmak istenen dokuda kontrollü yanık oluşturarak (termal hasar)ciltteki fazlalığın buharlaştırılmasıdır.

Çalışma prensibi elektrokoterle çok benzeşir en önemli fark radyofrekansla oluşturulacak yanığın sınırları daha net ve daha seçicidir.

Çok ince uçlar yadımı ile ben tabaka tabaka kaldırılarak normal cilde ulaşılır.Normal ciltten yüksek kısım buharlaştırıldığında düz zemin elde edilmiş olur.Damar beni hariç renkli,renksiz,büyük küçük tüm benlere uygulanabilir.Genellikle tek seansta tedavi tamamlanmış olur gerekirse küçük rötuşlar için aylık kontrole çağrılabilir.Uygulayıcının tecrübesi yeterliyse benin büyüklüğüne göre çok hafif bir iz kalabilir veya hiç iz kalmayabilir.Uygun şekilde yapılmaması halinde benin olduğu alanda çeşitli derinliklerde çukurluk kalabilir.

Radyofrekans her ne kadar radyo kelimesini içeride de radyasyonla hiçbir ilişkisi yoktur ve buna bağlı olarak tedavide kanserleşme riski de söz konusu değildir.Benin tedavi edilmesi ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek bendeki kanserleşme riskini ortadan kaldırmaktadır.

Plexr Ben tedavisi

Plazma Ben tedavisi

Yöntemin adı plazma tedavisidir. Derinin hemen üzerindeki havayı iyonize ederek plazma oluşmasını sağlar ve sorunlu alandan ince bir tabaka kalır. Uygulamada derinin derinliğine inilmediği için iz belirsizdir. Benin alındığı yerde ben çapında bir yara oluşur. yara büyüklüğüne göre 4-6 günde kabukla kaplanır, sonraki 5-6 günde kabuk düşer ve pembe bir zemin ortaya çıkar, iki hafta iki ay arasında düzelir. Bazı iyileşmesi geç kişilerde bünyeye bağlı olarak pembeliğin düzelmesi daha uzun sürebilir. Plazma tekniği deri ile aynı düzlemde yani kabarık olmayan benlerin tedavisinde kullanılır.

Plexr Ben Tedavisi Video

Lazerle Ben Sildirme

Lazer bir tür ışıktır diğer ışıklardan farklı olarak yüksek düzeylerde enerji içerir. Lazer zararlı ışınlardan arındırılmış renkli alanlarda yüksek ısı enerjisine dönüşen bir ışık türüdür. Renge dayalı bir tedavi yöntemi olduğundan sadece ciltten daha koyu renkteki benlerin tedavisinde kullanılır.

Koyu renkli benler ya melanin denilen kahverengi,siyah pigmentle oluşmuştur veya damar beni şeklindedir ve kırmızı renklidir. Renkli alanın ışıkla gelen ısıyı daha fazla tutması sonucunda ısınır .Melanin pigmenti içeren kahverengi benler laser uygulandığında  dokuda hasar oluşturacak düzeye kadar yükselir doku bir anlamda pişer ve altındaki canlı dokudan sınırlanarak ayrılır. Günler içerisinde ayrılan bu tabaka küçülmesini veya kaybolmasını sağlar.

Kırmızı renkli benler (hemanjiom,cherry vs) biraz daha farklıdır; beni oluşturan damarın içindeki kan hücreleri ısınarak damar yumağının tıkanmasını ve her uygulamada biraz küçülerek tekrarlanan seanslarla kaybolmasını sağlar.

Benin rengi ciltle aynı renkteyse lazer uygulamak anlamlı değildir sonuç alınamaz veya çok uzun sürer.

Benlerin lazerle tedavisinde insanları tedirgin eden en önemli soru lazer beni kanserleştirir mi sorusudur. Bu ön yargının hiçbir bilimsel değeri yoktur benlerin tedavi edilmesi gelecekte de kanserleşme riskini kaldırmaktadır.

Lazerli ben tedavisi daha çok kabarık olmayan renkli benler için kullanılır, cilt renginde veya koyu renkli ama ciltten kabarıksa bu durumda radyo frekans veya buharlaştırma yöntemi uygulanır.

Buharlaştırma Yöntemiyle Ben Tedavisi

Buharlaştırma yöntemi; Ciltteki kabarıklık elektrik enerjisiyle buharlaştırılarak yok edilmesi yöntemidir. Elektro koter cihazıyla yapılırdı artık daha çok radyo frekans cihazı kullanılmaktadır, elektrik enerjisini dokunulduğu yerde ısı enerjisine dönüşen bir cihazdır. Ameliyatlarda kanamaları durdurmak ve dokuları kesmek amacıyla kullanıldığı gibi benlerin tedavisinde de kullanılır. Vücuttan kabarık olan tüm benlerde en etkili yöntemdir.

Elektro koter bene dokundurulduğu anda benden tabakalar halinde buharlaşır, ısıtarak buharlaştırma işlemi istenildiği kadar tabakalar halinde kaldırılır. Ciltle aynı düzeye gelince işlem tamamlanır.

Renge duyarlı olmadığı için damar beni dışındaki kahverengi ve cilt rengindeki kullanılabilir ve kesin sonuç elde edilir. Ben ne kadar büyük olursa olsun tedavisi yapılabilir. Buharlaştırılan benlerin yerinde yara kabuğu şeklinde oluşan tabaka benlerin büyüklüğüne göre 3-7 günde düşer ve alttan pembemsi bir görünüm çıkar. Bu pembemsi görünüm 2-3 ayda kendiliğinden cilt rengi ile aynı renge dönüşür.

Buharlaştırma işlemi yeterince dikkatli yapıldığında belli bir iz kalmaz küçük sivilce izi şeklinde bir iz kalabilir. Koterin fazla uygulanması ben bulunan alanda çukurluğa sebep olabilir. Tedavinin bir defada bitirilmeye çalışılması yerine gerekirse 2.seansı yapmak oluşabilecek iz miktarını da azaltacaktır.

Koterle almak en pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde çok büyük benler bile fark edilmeyecek kadar hafif bir izle yok edilebilir. Ameliyatla kıyaslandığında çok daha pratik sorunsuz bir yaklaşımdır.

Uygulama çok az acılı olduğu için genellikle uyuşturmak bile gerekmez. Tedaviden sonra herhangi bir ilaç veya ürün kullanımı önerilmez.

Ben Ameliyatı

Büyük oranda terk edilmiş daha çok devlet hastanelerinde ve teknolojik donanımı olmayan muayenehanelerde uygulanan bir yöntemdir. Ben tedavisine yoğunlaşmış kliniklerin hasta ısrar etmedikçe yapmadığı bir yöntemdir. Yapılmayışının en önemli sebebi benden daha kötü görünen bir izle sonuçlanmasıdır.

Ben ameliyatından sonra kalan iz

Bitkisel Ben Tedavisi

Aslında söz etmeye bile gerek olmayacak bir yöntedir. Sirke veya benzeri asitli sıvılarla benler silinmeye çalışılır ama genellikle felaketle sonuçlanmaktadır. Bilimsel yöntemlerden şaşmayın.

Btkisel ürün kullana bir hasta görseli

Benler Nasıl Yok Edilir

Benleri yok etmenin bir çok yöntemi vardır bu yöntemleri yukarıda ayrıntılı ele aldık. Hangisinin seçileceği şu faktörlere bağlıdır.

 • Benlerin rengi, koyu renkli benler plazma ve lazerle daha iyi tedavi edilir.
 • Benin ciltten ne kadar yüksek olduğu, yüksek benlerde lazer önerilmez radyo frekans uygulanır.
 • Benin büyüklüğü, çok geniş alana yayılmış ben cilt nakli gerektirebilir.
 • Üzerinde yara olup olmadığına, yara varsa parça alınarak benin huyu tesbit edildikten sonra tedavi yapılır.
 • Tedaviye ayrılacak zamana, lazer seanslar halinde yapılırken diğer yöntemlerle bir seansta yok edilebilir.
 • Kişinin ekonomik durumu, lazerde her seansa ücret ödeneceği için daha pahalı olabilir.
 • Benin bulunduğu alan, yüz bölgesinde izler çok önemliyken vücut bölgesinde bu önemsenmeyebilir.
 • Hastanın yaşı, benin hali hazırda kötü huylu olma ihtimali yüksek olabilir.
 • Kişinin resmi kurum üyeliğine, kurumlar bazı benlerin tedavisinin ücretini karşılamayabilir.
 • Kişinin benden ne sebeple rahatsız olduğuna, genellikle estetik kusurdur ama bazı bölgelerde ben ezilerek ağrı yapabilmektedir.

  Ben tedavisinde iz kalır mı?

  Bu soruyu maille ya da yüz yüze soranlara standart cevabımız şu şekildedir; ”Hiç iz bırakmayan yöntem dünyada henüz icat edilmedi her yöntemde mutlaka izi kalır, bunun aksini duyarsanız da asla inanmayın. En az iz bırakan yöntemlerle beninizi alırız, sohbet mesafesinden zor algılanabilen, hafif bir izi kalabilir.”
  Cümleden de anlaşılacağı üzere önemli olan hangi yöntemin kullanılacağı ve bu yöntem konusunda tecrübedir.
  Aşağıdaki fotoğraflardan kadın olanın beni kliniğimizde alınmış erkek olan farklı bir klinikte alınmıştır. Aradaki görsel fark yukarıda yazılanı daha iyi izah etmektedir.

  Ben Tedavisi İz

   

  Ben Tedavisi

   

  ben tedavi sonrası

  IDEA Klinik Ben Tedavi Merkezi
  Benini aldırmayı düşünen kişi hizmet alacağı yerin teknolojik donanımından ve o kliniğin benlerin tedavisi konusundaki tecrübesinden emin olmalıdır. Ancak bu şekilde tedaviler konusunda seçenek kullanmış olur, yoksa birkaç cerrahi alet dışında hiçbir teknolojisi olmayan bir muayenehanede ameliyata razı edilmiş olur. Lazer olmayan bir yerde “lazerle tedaviyi önermiyorum” yada “radyo frekansla tedavisi olmaz” denmesi mantıklı değildir. Tüm hastalıkların tedavisine hergün yenilikler eklenmektedir, atadan kalma usüller giderek yerini teknolojiye bırakmaktadır. Benlerin tedavisine de teknolojiler yenilik getirmektedir.

  Alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanlarının görev yaptığı IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa klinikleri ile hizmet vermektedir. Sizde ücretsiz muayene imkanından yararlanabilirsiniz. Size en yakın kliniğimize online randevu alabilirsiniz.

Ben Tedavi Video

Ben Tedavisi Hakkında Bilgilendirme ve Ben Ameliyatı Videosu IDEA Klinik Tarafından Hazırlanan Ben Tedavisi Hakkında Bilgilendirici Videomuz da Ben Tedavi Yöntemleri ve Avantajları Anlatılmaktadır. Videodan olabilecek izin son halini göremiyorsunuz, 2-3 haftanın sonunda iyileşme tamamlandığında fark edilmez düzeylerde hafif bir izi kalabilir.

İlediğiniz videoda kullanılan teknoloji radyo frelansla benin dakikalar içerisinde buharlaştığını görebiliyorsunuz. hem kabarık hem yüzeyel benlerin tedavisi radyo frekans ile yapılabilmektedir. Rengi nasıl olursa olsun radyo frekansla alınabilir. Videonun sonunda benin yok olduğu ve o lanada neredeyse hiç iz kalmadığı görülebiliyor. Aynı çapta yara sohbet mesafesinden algılanamayacak düzeylerde hafif bir iz bırakabilir ancak benle yada ameliyatla alma sonucu oluşacak izle kıyaslanamayacak kadar basit düeylerde olur.

Beniniz veya benleriniz varsa alma yöntemlerini iyi araştırıp ona göre karar vermelisiniz. Yoksa “keserek alıp incelemek gerekir” gibi bilimsellikten uzak sözlerle gereksiz bir ameliyata razı edilirsiniz ve yüzünüzde gereksiz yere dikiş izi taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Videoda izlediğiniz radyo frekans yöntemi dışında lazer, elektrokoter ve krio (dondurarak) tedaviler de vardır. Bunlardan krio terapi de cerrahi işlem kadar olmasa da gereksiz yere byüük ize neden olabilir.

Yukarıda sayılan tüm tedavi yöntemlerinin ücreti SGK tarafından ödenmektedir. SGK anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarında fark ücret alınarak yapılmaktadır. SGK anlaşmalı kliniklerde ücretler genellikle kabul edilebilir düzeylerdedir.

Ben Alındıktan Sonra İyileşme Süreci

İşlem günü su değdirilmez yani banyo yapılmaz, ertesi gün banyo yapılabilir, banyodan sonra fondöten gibi kozmetiklerle kamufle edilebilir. Genellikle herhangi bir ilaç önerilmez. Küçük bir yara oluşur ve kabuk bağlar, kabuk benin büyüklüğüne göre 3-6 günde oluşur ve sonraki 3-5 günde kendiliğinden düşer. Kabuğun düştüğü alanda pembelik olur ve zamanla etraf deri ile aynı renge dönüşür. Pembeliğin düzelme süresi bünyeye bağlıdır 2 hafta 2 ay arasında düzelir ama bazen daha uzun sürer.

4 Yorum

 1. Ameliyatla tedavi benin en az iki katı büyüklükte iz kalmasına neden olur.ben tedavisinde farkedilemeyecek düzeyde iz kalmazı için teknoloji ile tedavi edilmesi gerekir.benin durumuna göre laser yada RF ile tedavi edilmeli.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim

 2. Benim burnumun kenarında aynı sivilce gibi kahverengi ben var ameliyat gerekir mi ?

 3. sıkça dokunuyorsanız travmatize olmuştur.bu nedenle hassasiyet olabilir

 4. Alnımda bir ben vardı dümdüz et ben olmayan kahverengi bir bendi.Bugun dokunduguma elime kabarıktır geldiğini farkettim.Yani sivilceye dokunduğumuzdaki gibi bir his verdi.Ama görünen bir şey yok bi tehlikesi var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri