Benlerin Özellikleri

Ben (nevüs) insanlar tarafından yakından bilinen, bir çok çeşidi ve özelliği olan cilt problemidir. Doğuştan olabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da meydana gelen bir durumdur. Benlerin özellikleri yani çeşitleri boyut, krenk, karakteri, iyi veya kötü huylu olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Ben çeşitleri hakkında ki detaylı bilgiyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ben Çeşitleri
Tıbbi ismi her ne kadar nevüs olsa da halk arasında ki ismi ben’dir. Et beni, damar beni, siyah ben, kahverengi ben gibi isimlerle de tanımlanabilir. Latincede ise melanom, malign, papillom, angiom, lipom, verrü gibi bir çok çeşidi vardır. Hepsinin görünümü aynı gibi olsa da aslında yapıları farklıdır.

Et Benleri
Yapısal olarak kabarık olup renk olarak cilt renginde ya da kahverengi olabilir. Boyutları kişiden kişiye değişebildiği gibi günümüzde tedavisi oldukça kolaydır. Koter, radyo frekans gibi cihazlarla kesi, dikiş, pansuman gerektirmeden aldırılabilir. Aynı zamanda biopsi de uygulanabilen bir yöntemdir.

Damar Beni
Kırmızı ve morumsu gibi rengi olup damar yumağından dolayı oluşan bir yapıdır. Vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Damar benleri çok küçük iğne ucu boyutunda olabildiği gibi çok büyük olup yüzün yarısını kaplayan boyutlarda da meydana gelebilir. Tedavisi mümkündür fakat bir kaç seans sürerek sabır isteyebilir.

Yüzeysel Benler
Cilt ile aynı düzeyde olup, renk farklılığı ile anlaşılan benlerdir. Çeşitli kahverengi tonlarında olup boyutları 1mm – 10mm arasında değişir. Tedavisi ameliyatsız bir şekilde lazer veya radyo frekans yöntemiyle kolaylıkla yapılır ve iz kalmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir