Ben Oluşumunun Sebepleri

Cilt problemlerinden biri olan benler araştırma yapan bilim adamlarına göre güneş ışınlarından dolayı oluşmaktadır. Güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişilerin daha çok risk altında olduklarını söylemektedirler. Çoğunlukla zararı olmayan benlerin hamilelik ve ergenlik gibi geçiş dönemlerinde renkleri de koyulaşabilir.

Benlerin oluşum nedenleri şu şekilde sıralanabilir.
Benlerin çoğu herhangi bir tehdit içermezken bazı ben tipleri cilt kanserine neden olabilmektedir. Cilt kanserinin çeşitleri vardır ve bu rahatsızlıklar çoğunlukla cildin en fazla güneşe maruz kaldığı yerlerde ortaya çıkar.

Zararlı Güneş Işınları
20’li yaşların ardından vücudunda fazla sayıda ben olan bulunan kişiler güneşli havalarda dışarı çıkarken oldukça temkinli olmalıdır. UNA ve UVB gibi güneşin zararlı ışınlarından dolayı sahip olduğunuz benlerde değişiklikler söz konusu olarak ciltte kanserli hücre üretimi başlayabilir. UV ismi verilen ışınlar direk cilt ile temas ettiğinde ise melanosit hücreleri tarafından melanin üretimi başlar. Bundan dolayı yeni benler de oluşmaya başlayabilir. Oluşumun dışında mevcut benlerde bu ışınlardan dolayı tehlike arz edebilecek düzeyde değişime uğrayabilir.

Geçtiğimiz son yıllarda insanlar güneş ışınlarının zararlı olduğu konusunda daha fazla bilinçlenerek koruma faktörlü güneş koruyucu kremlerin kullanımına başlamış olup, kendilerini savunmaya almaktadır. Bu oldukça önemli bir konu olup güneş beni yakmaz, bana bir şey olmaz diye düşünmeden her güneşe çıktığınız sırada krem kullanmanız önerilir.

Ailesel Yatkınlık / Genetik
Benlerin oluşumunda ailesel yatkınlıkta önem taşımaktadır. Ailesinde benleri olan bir anne ve babanın çocuğunda da oluşması normaldir. MC1R ismi verilen genin, bazı insanlarda kansere eğilimli benlerin ortaya çıkmasında etkili olduğu görülmüştür.

Özellikle doğuştan beyaz tenli ve kızıl saçlı olan insanlar kötü huylu olan benlerin oluşumunda daha fazla risk taşımaktadır. Bu kişilerin güneşten diğer insanlara göre daha fazla korunması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir