Ben Neden Olur

Dünya üzerinde her insanın vücudunda mutlaka en az bir tane ben vardır. Çeşitli özelliklerde olabilen bu benler yüzde meydana geldiği taktirde bazı insanlara karakteristik bir özellik verebilir. Bir insanın vücudunda 10-40 arası ben bulunabilir ve bu normal olarak değerlendirilir. Bilimsel ve net olarak ben neden çıkar sorusunun cevabı henüz bilinmemektedir.

Çoğu ben doğuştan olabileceği gibi çocuk yaşlarda da ortaya çıkar. Fakat erişkin yaşlarda da yenileri oluşabilir.

Nevüs (ben) uzun zamanlık bir süreçte değişime uğrayabilir. Büyüme, küçülme, renk değişimi ve hatta kaybolma gibi değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Bu uzun bir zaman diliminde yavaş yavaş geliştiğinde bir problem yoktur fakat aniden kısa bir zamanda büyüme ya da renk değişimi gözlemlendiğinde uzmana başvurulması gerekir.

Ben Aldırma / Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Ben tedavisi için cildiye, estetik cerrahi veya genel cerrahi uzmanlarına başvurulabilir. Bu konuda özellikle kesi ve dikiş uygulanması gerekmekyen ameliyatsız yöntemler araştırılmalıdır. Koter ve radyo frekans yöntemleriyle yapılan tedaviler günümüzde sıklıkla tercih edilen pratik yöntemlerdir. 2 dakika kadar kısa bir sürede ben tedavisi gerçekleştirilerek hiç bir kesi, dikiş, pansuman ve istirahate gerek duyulmamaktadır.

Ben Neden Çıkar?
Cildin rengini aldığı melanin, melanosit ismi verilen hücrelerden üretilmektedir. Cilde eşit miktarda dağılan bu melanin’den cildimiz rengini almaktadır.

Fakat bilinmeyen nedenlerden dolayı melanosit hücreleri bir araya toplanır ve bu durum ben oluşumuna neden olmaktadır. Saçlı deri, genital bölge, bel, sırt, yüz ve kulak gibi bir çok yerde benler meydana gelebilir.

Benler Neden Değişime Uğrar?
Kısa zaman da veya çok yaygın zamana dağınık şekilde benlerde çeşitli değişiklikler ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşla beraber cildin gerginliğine meydana gelen değişimler sonucunda yüz bölgesinde bulunan benin yan tarafa doğru kaydığını veya kolunuzda bulunan benin geçen yıllar içinde renginin koyulaştığına şahit olabilirsiniz. Fakat bu bahsettiğimiz değişimler yaygın bir süreçte görülür ve bazende çocuk yaşta var olan bir benin ilerleyen yaşlarda kaybolduğu da görülebilir. Zamana yayılmış şekilde ortaya çıkan değişiklikler normal kabul edilirken ani değişimler normal olmayıp derhal uzmana görünülmesi gerekir.

Ani değişiklikler ile beraber bende renk ve şekil değişikliği ya da kaşıntı, kanama, acı gibi şikayetler de doğurabilir. Mevcut benle oynanması zarar verilmesi veya evde kendi imkanlarınızla alınmaya çalışılması beni oldukça kötü bir hale getireceği gibi ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir