Ben Kansere Neden Olur mu?

Bazı benler elbette cilt kanserine sebep olabilir. Benin sebep olduğu kanser, cildin rengini vermekle görevli olan melanosit hücrelerinden dolayı meydana gelir. Söz konusu kansere tıp dilinde melanoma ve melanom denilebilir. Bu cilt kanseri tipi diğer cilt kanseri tiplerine göre çok daha riskli ve tehlikelidir. Fakat erken teşhis edildiğinde tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla vücudunuzda bulunan benlerde herhangi bir tuhaf değişim keşfettiğinizde boşvermemli ve mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Ben kansere neden olur mu sorusunun cevabını verdiğimize göre şimdi diğer çok merak edilen bir konuyu ele alalım.

Ben Aldırmak Kansere Neden Olur Mu?
Eğer aldırdığınız ben zaten kanserli değilse ben aldırmanın kanser ile hiç bir ilgisi yoktur. Toplumda bir çok kişi ben aldırma işlemi için kanser yapacağı konusunda hemfikir olsa da bu sadece bir söylentiden ibarettir. Herhangi bir bilimsel kanıtı ya da tıbbi olarak bir doğruluğu söz konusu değildir. Sırf ben aldırmak kanser yapar diye benlerini aldırmayan kişiler gecikerek cilt kanseri tehlikesi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Sakıncası olduğunu düşündüğünüz her ben için mutlaka doktorunuza başvurarak aldırın.

Kimler Ben Kanseri Riski Altında?
Doğuştan gelen doğumsal (konjenital) benlerin cilt kanserine sebep olma ihtimali yüksektir. Özellikle dünyaya yeni gelmiş olan bebeklerin %1’inde rastlanır. Bu tarz benler için uzmana başvurulmalı ve takip edilmelidir. Büyük ve riskli olanlar doktorunuz tarafından gerek duyulduğu taktirde alınmaktadır. Erişkin bir yaşa ulaştığınızda ise mevcut benlerin güneş ışınlarından korunması gerektiği gibi takibi de yapılmalıdır. Herhangi bir değişiklik farkedildiğinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Ailesinde daha önceden cilt kanseri hastalığı ile karşılaşmış kişiler olan bireyler ise daha fazla risk altında olduklarından benleri varsa bunları ciddiye alarak tedbirli davranmalı ve takip etmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir