Ben Çeşitleri Nelerdir?

Toplumda ismi ben olarak bilinen bu cilt probleminin aslında bir çok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle tehlikeli ya da tehlikeli olmayan şekilde iki gruba ayrılabilen benler cerrahi metotlarla çok kolay ve pratik bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Benler uzmanlar tarafından şu kriterlere göre çeşitlendirilir;

1- Boyutu
2- Kabarık veya yüzeysel görünüm
3- Rengi
4- Durumunda değişim (kanama, renk veya boyut değişikliği gibi)

En Sık Karşılaşılan Ben Çeşitleri
Kişinin yaşına göre değişen tarzda çeşitli benler vardır. Örneğin bebeklerde meydana gelen damar beni (hemanjiom) nadiren görülmekte olup çeşitli boyutlarda olabilir. Hemanjiom bir sivilce büyüklüğünde olabileceği gibi yüzün yarısını kaplayan boyutlarda da meydana gelebilen bir ben türüdür. Bazen öyle büyük ve kabarık olabilir ki kişinin yüzüne bakmak gerçekten bir hayli zor olabilir.

Et Benleri
Cilt düzeyinden daha kabarık olup , çeşitli boyutlarda meydana gelen ben tipidir. Toplumda et benini neredeyse bilmeyen yoktur. Bu benlerin genellikle tehlikesi yoktur. Fakat şeklinde ani bir değişiklik, kanama veya yara oluşursa doktora başvurulmasında yarar vardır. Bu tipte ki benler daha çok erişkin insanlarda görüldüğü gibi orta yaşta ki kadınların boyun kısımlarında sıkça karşılaşılır. Diğer kişiler tarafından rahat bir şekilde görülecek bölgelerde ortaya çıkan et benleri kişide estetik açıdan kötü görünüyor hissi yaratarak rahatsızlık verebilir.

Siyah Benler
En fazla bulunan ben çeşitlerinden biri de siyah benlerdir. Esasında rengi siyah değil çok koyu kahverengi olduğu için siyah sanılmaktadır. Bu tarz benler hem kabarık hem de yüzeysel olabilir.

Kahverengi Benler
Bu tarz benler de oldukça fazla görülebilir. Kabarık olanları ise et beni olarak nitelendirilebilir.

Renksiz Benler
Cildin renginde ki kabarık tarzda kabarık benlerdir. Yüzeysel olan tipi yoktur. Kabarık oldukları için et beni olarak da sınıflandırılabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir